2013. május 17., péntek

A herpeszről (Tények és tévhitek)


Mint minden betegséget, a szexuális úton terjedő betegségeket (az ún. STD-ket) is számos tévedés, tévhit veszi körül. Hiteles szakmai információ helyett sokan ismerőseiktől, vagy a laikus sajtóból vett értesüléseket készpénznek veszik – ebben az esetben ez bizony súlyosabb panaszokhoz, betegségekhez is vezethet. 

Lássuk a tévhiteket! 

1. Csak a szexuális partnerüket gyakran váltó emberek kapják el a genitális herpeszt. HAMIS.

** Bárki megfertőződhet genitális herpesszel, kortól, nemtől és rassztól függetlenül. A genitális herpesz ugyan nemi betegség (STD), azonban nem számít rizikótényezőnek a megfertőződésnél a szexuális partnerek száma, mivel más nemi betegségekkel szemben a genitális herpesz a beteg élete végéig szervezetében marad és fertőzőképes. 

2. A gumióvszer védelmet nyújt a genitális herpesszel szemben. HAMIS. 


** A gumióvszer mérsékli a genitális herpesz átvitelének veszélyét, azonban nem szünteti meg teljesen. Ez azért van így, mert a gumióvszer nem fedi le az összes lehetséges vírusszóró felületet, valamint nem is marad tökéletesen egy helyben a közösülés során. 

3. A megfertőződés tényét mindig tudni lehet, mert herpeszes tünetek jelentkeznek. HAMIS. 


**A genitális herpesz mindenkinél másképp jelentkezhet: egyeseknél herpeszes gyulladás, hólyagcsák alakulnak ki, másoknál semmilyen tünet nem jelentkezik. A genitális herpesszel fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség. 

4. A genitális herpesz nem kezelhető. HAMIS. 


**Noha a genitális herpeszt nem lehet meggyógyítani, viszont jól lehet kezelni. Antivirális készítményekkel megakadályozható a vírus szaporodása és a betegség visszatérő fellángolása. 

5. A genitális herpesz ritka betegség. HAMIS. 


**A genitális herpesz gyakori vírusfertőzésnek számít, amely a felnőttek 10-15%-át érinti. Viszont a fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek ugyan a tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség. 

6. A genitális herpesz méhnyakrákot okozhat. HAMIS. 


**A genitális herpesznek nincs szerepe a méhnyakrák kialakulásában. 

7. A teljes körű nemi szűrővizsgálat kimutatja a genitális herpesz fertőzést. HAMIS. 


**A nemi szűrés során nem vizsgálják a genitális herpesz fertőzést. Kimutatásának az a legjobb módja, ha a beteg tünetes időszakban felkeresi a szakrendelést. Ilyenkor mintát lehet venni, amit a laboratóriumban aztán megvizsgálhatnak. 

8. Az ajakherpesz a herpeszvírus család része. IGAZ. 


**A herpesz vírus családba tartozik az ajak- és a genitális herpesz is, valamint a bárányhimlő és az övsömör is. 

9. A genitális herpeszt csak a behatolás során lehet elkapni. HAMIS. 


**A genitális herpesszel való megfertőződés leggyakrabban hagyományos (vaginális), orális, vagy anális közösülés során történik. A fertőződések nagyobb része akkor történik, amikor nincsenek herpeszes hólyagcsák. 

10. Orális szex során meg lehet fertőződni ajakherpesszel, amiből pedig végső soron genitális herpesz alakul ki. IGAZ. 


**Ha valamelyik félnek tünetes ajakherpesze van, akkor orális szex során megfertőzheti vele a másik fél nemi szervét. Ezért kerülendő az orális örömszerzés az ajakherpesz elmúltáig (amíg eltűnnek a herpeszes hólyagcsák). Az orális közösülés során használt gumióvszer csökkenti a fertőzés veszélyét. 

(Forrás: Hoxa)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése