2013. június 22., szombat

Gyorssegély napégésre házilag

Ha a nyári napfürdőzésben sikerült leégned, és a bőröd olyan, mint a tüzes katlan,              akkor örülni fogsz néhány olyan gyorssegélynek, amit házilag is bevethetsz                                az égési sérülés enyhítésére.   

Fürödj egyet!

Egy kád vízhez adj hozzá néhány evőkanál szódabikarbónát, majd ebbe csobbanj bele, és maradj benne legalább 15-20 percig. Ennél tovább semmiképpen se időz az enyhet adó vízben, különben akármilyen furcsa is, de kiszáradhat tőle, az amúgy se ép bőröd. A fürdő után ne törölközz meg, szárítsd magad a levegőn, különben letörlöd a szódabikarbónát is, és az egész kárba vész.
Ha nincs otthon szódabikarbóna, helyette jól jön a zabkása, amiből egy bögrényit kell a hűvös, de nem túl hideg vízhez adnod. Ne használj habfürdőt, csakis a zabkását! Erre a megoldásra ugyanaz igaz, mint a szódabikarbóna esetén: Ha kiszállsz, ne töröld meg magad!
aloe-vera-girl
Aloe vera
Az ebből a szenzációs növényből készült krém, kitűnő gyógyír a napégésre is, mivel összehúzza a véredényeket, ezáltal az égető, csípő fájdalmat és a bőrpírt is fokozatosan megszűnteti. A legtöbb boltban már kapható a krém, így lehet nem is kell messzire menned érte. De ha van ilyen növényed, akkor csak hasítsd szét az egyik frissen levágott levelét, és helyezd óvatosan a sérült bőrfelületre. Ezt a procedúrát ismételd meg 2-3 napon át 5-6 alkalommal. Szépen meggyógyul tőle a bőröd!
Borogass!
Na, nem asztalt, hanem magadat! Tegyél hideg vízbe áztatott törölközőt a kritikus területekre, majd időről-időre ismételd, hogy a hűtő hatás ne múljon el. Vigyázat! Jeget vagy fagyasztott dolgokat soha ne tegyél az égett bőrödre! Közérzettől függően naponta többször is borogathatsz. A jótékony hatást tovább fokozhatod, ha az áztató vízhez más napégés ellen hasznos anyagokat is adsz: szódabikarbónát, vagy zabkását stb. A zabkását öntsd le vízzel, a „zaccot” dobd ki, és a vizébe áztasd be a törölközőt.
Igyál vizet!
A Naptól a bőr nem csak megég, de ki is szárad, ezért fontos, hogy pótold az elvesztett nedvességet ivással is. A hidratáltság a gyógyulási folyamatot is felgyorsítja. Hogy elegendő folyadékot iszol-e, onnan tudhatod, ha a vizeleted szinte átlátszó.
Csobbanj egyet!
Gyorssegélyként napégésre a jéghideg víz is szóba jöhet, pláne, ha az égett részeket nem tudod megközelíteni a borogatással. Arra viszont vigyázz, hogy a hideg vízben ne ücsörögj, sokkal jobb, ha hideg zuhanyt veszel, akár többször is tusfürdő és szappan nélkül.
Hidratálj!
Az a tény, hogy a Nap kiszárítja a hámréteg felső részeit, azzal jár együtt, hogy a sejtek és véredénykék szivárogni kezdenek. Ilyenkor a dehidratáció mértéke sokkal nagyobb. A fürdő és a zuhany csak tovább ront ezen, így nagyon fontos, hogy minden fürdés után hidratálj! Az is jó trükk, ha a testápolót néhány percre hűtőbe teszed használat előtt.                         

Borogass krumplival!
Az egyik legősibb fájdalomcsillapító a krumpli. Két normál méretű megmosott burgonyát vágj apró darabokra, majd turmixold össze, míg pépes nem lesz. Ha túl száraznak látszik, egy kis vízzel felturbózhatod. Ezt a masszát kend az égett bőrfelületre, és hagyd rajta, amíg meg nem szárad. Ezután öblítsd le hideg vízzel. Naponta többször is ismételheted, míg a sérülés el nem múlik.
4236140_434b5a6d92f6c4d4f1dd40d23b36294d_wm

Csodatévő kukoricakeményítő!
A leégést általában azok a testtájak szenvedik el, amiket elfelejtettünk bekenni naptejjel: bikini vonal, hónalj, vállak, mellek környéke, vagy az arc. A napégés azért is okoz ezeken a részeken nagyobb fájdalmat, mert például a hónalj vagy a bikini vonal folyamatosan érintkezik valamivel. Olaj és vazelin helyett inkább kukoricakeményítővel kend be ezeket a területeket, mivel az előbbi eltömítheti a pórusokat, amitől még fájdalmasabb a dolog. Ha a leégett felület már hólyagos, akkor ne kenj rá semmit!
Vess be helyi érzéstelenítőt!
A helyi érzéstelenítők megnyugtatják a bőrt, így legalább piszkálni nem fogod, és fájdalmat is csillapítanak. Ha teheted, keress lidokain tartalmú érzéstelenítőt, mert ez váltja ki a lehető legkisebb allergiás reakciót az összes ilyen készítmény közül. Napégés esetén érdemes a spray-kiszerelést választani, különösen, ha viszonylag nagy bőrfelületről van szó. Az arcodra soha ne fújd közvetlenül, helyette egy gézlapot fúj be vele, és azt helyezd óvatosan a pofidra.
Vegyél be egy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót!
A fájdalomcsillapítók többsége gyulladáscsökkentő hatással is bír, így enyhíti a tüneteidet.
A hasznos tanácsok mellett azonban a későbbiek során érdemes odafigyelned arra is, hogyan előzd meg a bajt, mert a sok leégés hosszútávon nagyon káros a bőrnek.
Ha ezek a tanácsok súlyos esetben nem orvosolják a problémád, olyankor mindenképp fordulj szakemberhez!
(Forrás: Kamaszpanasz.hu)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése