2014. február 7., péntek

Érdekes pszichohírek

Azonos nemű szülőkkel is klassz felnőni
Egy nemrég publikált ausztrál vizsgálat szerint azok a gyerekek, akiket meleg párok neveltek pontosan úgy teljesítenek tanulmányaikban, úgy életék szociális és érzelmi életüket, mint a heterók által neveltek. A sorból egyébként a leszbikus párok gyermekei kilógtak egy kicsit: ők ugyanis az átlagosnál jobb kapcsolatot tudtak kiépíteni saját gyerekeikkel, és jobban be is tudtak vonódni új családjuk életébe. Úgy tűnik tehát, hogy két anyától az ember nagyobb gondoskodásra való hajlamot sajátíthat el, mint a hagyományos családfelállásban. Az egynemű párok gyerekei mondjuk gyakrabban féltek attól, hogy kortársaik majd gúnyolják, piszkálják őket, esetleg durván bánnak velük, a kutatás szerint azonban Ausztráliában ez a félelem nem volt jogos. 
Önvédelemből kockázatkeresőbbek a fiatal férfiak
A fiatal pasik a nőknél és az idősebb férfiaknál is hajlamosabbak a kockázatkereső, szélsőséges viselkedésre. Ezt a jelenséget nevezik a pszichológusok fiatal férfi szindrómának. A korai kutatásokazt feltételezték, hogy ezeknek a viselkedéseknek a célja a csajok lenyűgözése, de egy mostanában publikált antropológiai vizsgálat szerint nem erről van szó. A feltűnő, extrém, ijesztő viselkedés a többi férfinak szól, és azt üzeni: jobban jársz, ha nem kötsz belém. A cél tehát az önvédelem, és agresszív környezetben talán még hatásos is. 
Piásan erőszakosabbak vagyunk partnerünkkel
Az emberek hajlamosabbak erőszakoskodni partnerükkel, ha isznak, mintha füvet szívnak. Egy egyetemistákkal végzett kutatás szerint azok a férfiak, akik épp alkohol hatása alatt álltak valószínűbben alkalmaztak fizikai, pszichés vagy szexuális erőszakot partnerükkel szemben, mint azok, akik épp be voltak szívva. Bezzeg a nők! Ők a fűtől is erőszakoskodtak. Legalábbis verbálisan. 
Új szexpartnertől várjuk, hogy könnyebb legyen a szakítás
Eddig is gyanús volt, hogy egy komoly kapcsolatból való kilépés után az ember általában könnyebben megy bele futó kalandokba. Van, aki azért, hogy így álljon bosszút az exén, van, aki örül a szabadságnak, és van, aki az élvezettől reméli, hogy könnyebben túl lesz a szakításon, könnyebben küzd meg a dühével és a kellemetlen érzéseivel. Most már a pszichológusok is így gondolják. A frisskutatás szerint a fiatalok kalandozási tendenciái a szakításhoz közel voltak a legmagasabbak, ilyenkor érezték magukat a legrosszabbul, és átlagosan 25-28 héttel az eset után nyugodtak le teljesen. Azaz körülbelül fél évre volt szükségük a szakítás utáni felépüléshez.  Érdekes, hogy a kísérletben részt vevők hiába érezték magukat rosszul a szakítástól, önbecsülésük nem zuhant sokat. Legalább valami ilyenkor is marad.  
Alacsonynak lenni félelmetes
Aki alacsonyabb, az sebezhetőbbnek érzi magát, és több paranoid gondolata támad. Legalábbis ez derül ki a Psychiatry Research friss számában megjelent kutatásból. A kísérletben részt vevő nőknek a londoni metró virtuális mását kellett több alkalommal is bejárniuk, méghozzá úgy, hogy a virtuális terek minden alakalommal nagyobbak lettek. Ezzel persze hőseink nem voltak tisztában, így az sem tudatosodott bennük, hogy minden alkalommal alacsonyabbak a kísérleti helyzetben. Ennek ellenére a vizsgálat előrehaladtával mind több félelemről, kellemetlen érzésről számoltak be. Bár a vizsgálatban nem térnek ki arra, hogy vajon a változás, a megszokottól eltérő érzések mennyiben felelősek a paranoiáért, az eredmények azért izgalmasak. Mondjuk az nem derült ki, hogy a férfiak hogyan reagálnak hasonló helyzetben. 

(Forrás: divany)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése