A mai felgyorsult világban az ember és az éltető, természetes környezet szinte teljesen eltávolodott egymástól.
Nem árt azonban néha vissza-visszatérni a természethez: lehet ez mondjuk egy séta a fák között, de az is ide tartozik, hogyha a mindennapokban figyelmet fordítunk a környezettudatosságra.
Íme néhány egyszerű ötlet, hogyan csempészhetünk vissza egy kis zöldet napjainkba.
1. Mozduljunk ki!
Nincs is egyszerűbb módja annak, hogy közelebb kerüljünk a természethez, minthogy fogjuk magunkat, és elmegyünk egyet sétálni az erdőbe, hegyet mászni, vagy akár biciklin túrázni! De akkor se csüggedjünk, ha városlakó lévén nem nyílik alkalmunk erdőt-mezőt járni, hiszen már az is nagy felüdülés, hogyha sétálunk egyet a városi parkban.
2. Kertészkedjünk!
Ha esetleg még nem volt alkalmunk feltűrni a ruhaujjat és elbabrálni a földdel és a növényekkel, akkor miért is ne kezdhetnénk bele most? Az sem baj, ha esetleg nincs kertünk vagy nagyvárosban élünk: csak keressünk rá az interneten, hogy hol van a környékünkön közösségi kert, és máris próbára tehetjük magunkat.
3. Mérjük fel otthonunk energiahasználatát!
A világ túlnyomó részében még a nem megújuló energiahordozókból látják el a lakosság energiaszükségleteit, mely során üvegház-hatást előidéző gázok és más szennyező anyagok kerülnek a levegőbe és vizeinkbe is. Ha ezen átlagemberként sorsdöntően nem is tudunk változtatni, annyit mindenképpen megtehetünk, hogy felfogadunk egy szakképzett energiatanúsítványt kiállító céget, ami megvizsgálja, hogyan takaríthatnánk meg némi energiát a ház körül. Nem mellesleg: így rengeteg pénzt is spórolhatunk.
4. Adományozzuk el régi ruháinkat!
Biztos akad néhány olyan ruhadarab a szekrényünkben, amelyet már eszünk ágában sincs felvenni. Ezeket miért ne adományozhatnánk olyan embereknek, akiknek minden segítségre szükségük lehet? A ruhagyártás nagyon energia- és vízigényes, ezért nem csak energiát segíthetünk így spórolni, de másokon is segíthetünk, ráadásul már nem foglalja a helyet szekrényünkben a sok régi holmi.
5. Írjunk levelet képviselőnknek!
Habár egyikünk-másikunk kicsit szkeptikusan viszonyul a politikai személyiségekhez, azt nem szabad elfelejtenünk, hogy minden vélemény számít. Így, ha jelen van egy olyan helyi, környezeti probléma, amely minket különösen aggaszt, ragadjunk hát tollat, és lépjünk kapcsolatba az önkormányzattal az ügy előremozdításának érdekében.
6. Ültessünk fát!
Elcsépelt dolognak tűnhet, de egy fa ültetésével nagyon sokat tehetünk környezetünkért. A fák ugyanis képesek az üvegház-hatást okozó gázokat, mint a szén-dioxidot és a metánt megkötni. Bár nem feltétlenül kell olyan extrém mértékben gondolkodnunk, ahogyan tette azt egy indiai férfi, aki egymaga ültetett egy egész erdőt!
7. Jelentkezzünk önkéntesnek egy környezetvédelmi szervezethez!
Számtalan olyan szervezet van a világon, mely pénzadományokat gyűjt a zöldebb jövőért, vizeket tisztít meg, tanórákat tart, és rengeteg egyéb hasznos tevékenységet folytat. Mindegyik nagyon szívesen fogad minden segítő kezet, úgyhogy ha kedvet érzünk magunkban egy kis környezettudatos önkéntes munkára, csatlakozzunk egy szimpatikus szervezethez!
8. Nézzük meg a Koyaanisqatsi-t!
A Koyaanisqatsi egy hopi indián szó, és nagyjából annyit tesz: „egyensúlytalan élet”. Godfrey Reggio a technológia és a környezet kapcsolatát taglalja az ezt a címet viselő, világvége-hangulatú filmjében, mely annyira nem is mutat eltérő képet a mai valóságtól. Hogyha egy kis inspirációra van szükségünk bolygónk jobbá tételéhez, mindenképpen nézzük meg!
9. Tartsunk vegetáriánus napot!
Időnként érdemes egy-két olyan napot beiktatni, mikor kihagyjuk az állati eredetű ételeket az étrendünkből. Nem csak egy kis testtisztító kúrára jó ez, hanem arra is, hogy így csökkentsük az üvegház-hatású gázok kibocsátását – ugyanis a húsáru tenyésztése és feldolgozása rengeteg ilyet ereget a levegőbe.
10. Tartsunk környezetbarát bulit!
Ha többen vagyunk, minden könnyebb, és barátok társaságában a környezettudatosság is jó mókává kerekedhet. Elő hát a természetben lebomló parti-evőeszközökkel, az organikus sörrel és az egészséges, házi készítésű partimenüvel, és már indulhat is az öko-buli!
(Forrás: pozitivnap)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése