2015. április 30., csütörtök

25 önbizalomerősítő mondat gyermekednek

Képtalálat a következőre: „boldog család”

Kedves Anyuka, képzeld el: vasárnap délután van, a család jót ebédelt, volt süti is, a lakás ki van takarítva, másnap mindenki tiszta, vasalt ruhába tud munkába/iskolába/óvodába indulni.
Sokat tettél azért, hogy ez így legyen. Ugye, jól esne, ha a család ezt nem venné természetesnek, hanem egy egyszerű, szívből jövő mondattal megköszönné?

Kedves Apuka, ugye, neked is jól esne, ha nem lenne magától értetődő a család számára, hogy bizony kerül étel az asztalra és meleg van a lakásban.
Megdolgoztál érte, hogy (részben) a te fizetésedből ez megvalósulhasson.
Milyen jól esne, ha a feleséged, gyereked ezt egy-egy hálás szóval illetné.
Kedves Pedagógus, ugye, milyen jó lenne, ha a szülők nem azzal intéznék el a tényt, hogy a gyerek szeret iskolába / óvodába járni, ott nem stresszel, vagy esetleg még meg is szeret egy-egy tantárgyat, szóval nem az hangzana el a szülő szájából, hogy: “Hiszen ezért kapja a fizetését!”.
Szíved-lelked beletetted, egy egyszerű 'köszönöm' olyan jól esne.

Kedves Felnőttek! Most azt képzeljétek el, hogy a gyerekek ugyanilyen keményen dolgoznak, hogy megtanuljanak rendesen enni az asztalnál, cipőfűzőt bekötni, megvárni, míg a másik befejezi a mondandóját és csak akkor szólni, fogat mosni, ollóval vágni és a sort a végtelenségig folytathatnám.
Ne vegyük hát természetesnek ezeket a cselekvéseket (még ha nekünk annak is tűnik), hanem értékeljük az erőfeszítést!
Egy egyszerű szóval, mondattal.
Minden egyes pozitív mondattal, erősítjük a gyerek(ek) önbizalmát, szorosabbra vonjuk a szülő-gyerek kapcsolatot és arra ösztönözzük ő(ke)t, hogy továbbra is így, ilyen pozitív módon viselkedjenek.

Hangoztassátok hát sokat és sokszor az alábbi mondatokat!

- Szeretlek!
- Ügyes vagy!
- Figyelek rád!
- Szerintem meg tudod csinálni, képes vagy rá!
- Bízz magadban! Én bízom benned!
- Most nagyon büszke lehetsz magadra, én az vagyok rád!
- Köszönöm, hogy kidobtad a szemétbe/idehoztad/elraktad, stb, ezzel sokat segítettél nekem.
- Nagyon szép/különleges/hangulatos, amit rajzoltál/írtál/csináltál, stb.
- Nahát, nagyon sokat dolgoztál ezen, látszik is!
- Tudom, hogy ezt nem szereted csinálni, mégis megtetted. Nagyra értékelem, köszönöm.
- Nagyon türelmes voltál, köszönöm.
- Láttam ám, milyen sokáig/kitartóan próbáltad megcsinálni, ügyes vagy.
- Sikerülni fog!
- Megcsináltad, ügyes vagy!!
- Tudok segíteni valahogy?
- Köszönöm a segítségedet.
- Köszönöm, hogy együttműködsz.
- Szerinted hogy legyen? Te mit gondolsz erről?
- Szerinted, ezt hogy lehet megoldani?
- Nahát, neked eszedbe jutott, mit kell megcsinálni/megvenni, én el is felejtettem.
Hogy neked milyen jó a memóriád!
- Látom, ez most nagyon bosszant. Nyugodtan lehetsz mérges.
- Holnap újra megpróbálhatod, jó? Akkor lehet, hogy sikerülni fog.
- Ne haragudj, igazad van.
- Ne haragudj, ha türelmetlen/mérges vagyok. Nem rád haragszom, csak most ilyen napom van.
- Úgy szeretlek, ahogy vagy./ Olyannak szeretlek, amilyen vagy!

(Forrás: haromhatar)

Bagdy Emőke üzenete:

Ha azt szeretnéd, hogy a gyereknek megerősödjön az önbizalma, kérlek, ne alázd meg őt, ne nevezd tudatlannak, butának, ügyetlennek, ne hasonlítgasd össze a kárára másokkal.
Inkább azt mondd el neki, hogy az ő korában te is ugyanígy küszködtél azokkal a dolgokkal, amikkel ő, állj mellé, erősítsd meg abban, amiben jó!
A modern pszichológia és pedagógia üzenete, hogy sugározz bizalmat!

Nézz a gyerek szemébe, és mondd neki azt: 


Tudom, hogy te ezt meg fogod tudni csinálni!
Tudom, hogy képes vagy rá!
***
Kedves Szülő és Pedagógus! Van fogalmad róla, micsoda varázsmondat ez?

Képtalálat a következőre: „boldog család”

2015. április 25., szombat

A rákkutató a cigánytelepen nőtt föl

Jogász akart lenni, de biológiatanára unszolására a genetika felé fordult. Molekuláris genetikából szerzett mesterdiplomát, két év múlva szeretné megszerezni a doktorit. Jelenleg a Debreceni Egyetem kutató-biológusa, a szájüregi rák korai diagnosztizálásán dolgozik. Álma, hogy az Egyesült Államokban saját kutatócsoportot vezethessen. 

Horváth József 27 éves. 



• Édesapja vasúti pályamunkás volt, imádott olvasni, 500 könyvük volt odahaza.


• Mindig a tanulás volt számára az elsődleges.


• Ha a család és a karrier között kell választani, a családot választja.


• Saját kutatócsoportot szeretne vezetni az Egyesült Államokban.


• Bokszol, 140 kilóval nyom fekve, és több tetoválása van. Sárkányok.



--- Most, hogy te lettél a Roma Sajtóközpont hétköznapi roma hős projektjének nyertese, a média is jobban figyel rád. Hogy bírod a felhajtást?


Kicsit fáradt vagyok. Amióta megkaptam ezt a közéleti díjat, elég felkapott lettem. Persze hihetetlenül jó érzés, de furcsa is, nem vagyok hozzá szokva. Persze korábban egy-egy verseny után volt velem interjú, de nem ennyi, mint most.


--- Hogy történt a jelölés, ki nevezett be?



Egy barátom nevezett be, akit a roma szakkollégiumból ismerek. A pályázat lényege az volt, hogy olyan roma fiatalt lehetett jelölni, aki elmúlt 25 éves, civil, és egy területen elért valamit. Azt mondtam, persze, természetesen. Rettenetesen gyorsan jött ez az egész, hamar bekerültem a legjobb tízbe, aztán meg is nyertem. Felfogni sem volt időm.


--- Karcagon nőttél fel, a cigánytelepen. Gondolom, nem úgy volt, hogy a szüleid egy szép napon azt mondták, ebből a gyerekből, biz’ isten, molekuláris genetikus lesz.


(Nevet) Nem, igazán jogász akartam lenni. A karcagi szakközépiskolában, másodéves koromban a biológia-tanárnőm biztatására beneveztem egy versenyre. A drogoknak az agyra gyakorolt hatása volt a téma. Az egésznek a biokémiai része fogott meg. Az, hogy egyetlen molekula befolyásolni tudja nemcsak az agyat, hanem az egész szervezetünket. Mindig is jobban érdekelt az, amit szemmel, az alapvető érzékszervekkel nem tudunk észlelni. Ami kézzel fogható, az számomra nem érdekes, az vonz, ami nem látható, és az hogyan működik, hogyan befolyásolja az agy, az emberi test működését.


--- Erre még később visszatérünk. Az honnan, kitől jött, hogy tanulj, diplomát szerezz?


A tanulás nekem mindig fontos volt, és szerencsére könnyű is. Lehet, hogy el se hiszed, de már óvodába úgy kerültem be, hogy tudtam olvasni. A dajkáknak majd leesett az álluk, amikor elém raktak egy képes könyvet, én meg elolvastam a szöveget. Nem tanított senki, egyszerűen addig figyeltem a testvéreim könyveit, míg összeraktam, hogyan működik ez az egész, és ment! Amellett elég sok, úgy ötszáz könyvünk volt otthon, apám imádott olvasni. Számomra egyértelmű volt, hogy tanulni fogok. A 90-es években voltam gyerek, azt láttam, hogy az emberek egyre szegényebbek lesznek. Bezártak a téeszek, kevesebb volt a munka, tudtam, hogy ebből csak úgy jövök ki, ha tanulok. Apám a vasútnál dolgozott, pályamunkás volt, aztán megszűnt a munkája, de nemcsak neki, hanem a cigánytelepen mindenkinek. Az emberek pedig kezdtek lecsúszni. A szüleim sose nézték meg a házimat, nem kérték számon. Végig kitűnő tanuló voltam amellett, hogy benne voltam minden rosszban. Persze semmi komoly, de a tanárokkal, ahol lehetett, szembementünk. De ez egyáltalán nem látszott meg a tanulmányaimon. Azóta is, ha találkozom a régi barátokkal, felemlegetik, hogy kis kockának meg strébernek neveztek, de ma már hozzáteszik, hogy milyen jó lett volna, ha követik a példámat, ma könnyebben élnének.


--- Testvéreid vannak?


Két nővérem és egy bátyám. A bátyám szobafestő, a nővéreim otthon vannak a gyerekekkel. Az első a család, oláh cigány családban az a szokás, hogy az asszony otthon marad a gyerekekkel, a férjek meg dolgoznak.


--- Beszéled a cigány nyelvet?


Beszélem, de nem igazán használom, nincs kivel. Édesanyám is beszéli, apám már nem, a testvéreim értik, de nem beszélik. A karcagi cigánytelepen többségében romungrók, magyar cigányok élnek, rajtunk kívül talán egy vagy két oláh cigány család van.


--- Milyen a karcagi cigánytelep?


Két cigánytelep van, egy északi és egy déli külvárosi rész, én a délin nőttem fel. Nem kell veszélyesnek felfogni, egy átlag cigánytelepről van szó. A városközpont felé aránylag tűrhető a helyzet, kifelé persze rosszabb. Én otthon vagyok ott. Amikor hazamegyek a saját környezetembe, teljesen elengedem magam. Jó találkozni a régi barátokkal, tisztel mindenki. Más az a környezet, és más ez. Más a felfogás, másképp viszonyulunk egymáshoz, másképp beszélünk. Ez itt távolságtartóbb, ott bizalmasabb. De otthonosan mozgok a két világ között. Persze azt látom az embereken, hogy van bennük egy pici félsz velem szemben, amikor először találkozunk. Aztán amikor beszélgetünk, akkor néznek egyet, és amikor kiderül, mivel foglalkozom, leesik az álluk. A tiszteletet az vívja ki, amivel foglalkozom. De ha nem lennék kutató biológus, akkor is tisztelnének?


--- Főleg, ha látnák a sárkánytetoválást a karodon.


Én rajzoltam őket. Tíz éve edzem, vigyázok a kondimra, amennyire lehet. 71 kiló vagyok, de a testsúlyommal elbánok, 140 kilóval nyomok fekve. Hobbiszinten bokszolok is.



--- Te minek vallod magad, magyarnak, cigánynak, cigány magyarnak, magyar cigánynak vagy piréznek?


Ugyanannyira vagyok cigány, mint magyar. Ebbe az országba születtem, magyar vagyok. De ismerem a gyökereimet, tudom, honnan jöttem, cigány is vagyok. Ötven-ötven százalék.


--- Említetted, hogy szakkollégista vagy, melyikbe jársz?


A debreceni Wáli István Református Szakkollégiumba, második éve. Korábban hallottam róla, de nem akartam a tagja lenni, mindennap utaztam Karcagról Debrecenbe. Akkor már megvolt az alapdiplomám, a biológusi és a mesterdiplomám molekuláris genetikusként. Most doktoranduszhallgató vagyok, remélem, egy-két éven belül meglesz a doktorim. Később döntöttem úgy a doktori miatt is, hogy Debrecenbe költözöm, így jött a szakkollégium.




--- Most a szájrák kialakulásának kockázatait kutatod, ez hol tart? 


Amikor 2013-ban végeztem a mesterképzéssel, kaptam egy lehetőséget, hogy PhD-sként tovább folytathassam, a szájüregi rák témájában. Sajnos a betegség kialakulásában, a megbetegedések számában Magyarország első helyen áll Európában. Nagyon rosszak a túlélési arányok. Hogy ne legyen túl bonyolult, nálunk akkor veszik észre a kialakulását, amikor már szemmel látható az elváltozás. Elmész orvoshoz, ahol közlik veled, hogy öt éven belül meghalsz. Mi próbálunk olyan géneket, jelző molekulákat keresni, amikkel a betegség egy korai szakaszában azonosítható a nyálmintából. Egy nagyobb kutatási részt már lezárunk. Vizsgáltuk, hogy a tumoros és a nem tumoros betegek nyálmintáiban hogyan változnak meg az egyes gének. Hét gént vizsgáltunk meg, de nagyon nem akarok belemenni, amúgy is még publikálás előtt állunk.


--- Hogyan néz ki egy napod?


A témavezetőmmel készítünk egy ütemtervet, amit lebontunk napi vagy akár heti szintre. Megbeszéljük, milyen kísérleteket végzünk el, kinek milyen elképzelése van. Végzem a kísérleteimet, és amikor van eredmény, azt megbeszélem a témavezetőmmel, és a szerint haladunk tovább. Hétvégén is dolgozunk. Ha nem, akkor többnyire utazunk, imádunk utazgatni a barátnőmmel. Egyelőre belföldön, de pár európai városon is túl vagyunk.


--- A karrieredben mi lenne a csúcs, mi az álmod?


Amerikában dolgozni, ott tagja lenni egy kutatócsoportnak, ez nagy álmom. Ott dolgozni öt vagy tíz évet. Hogy visszajönnék-e, azt nem tudom, nyilván az adott körülmények döntik el. De mindenképpen szeretnék kimenni, tapasztalatot gyűjteni, hisz úgy válik igazi kutatóvá valaki. Itt sincs okom panaszra, ahol most vagyunk, az Magyarország egyik legjobban felszerelt laborja. Amellett ott van a családalapítás is, de egyelőre nem akarok gyerekeket vállalni, amíg biztosan nem látom a jövőmet. Magyarországon elég rossz a helyzet, aki bevállal egy gyereket, az nagyon felelősségteljes döntést hoz. De minimum két gyereket szeretnénk. Ha itthon olyan fizetések lennének, mint mondjuk Angliában, akkor meg sem fordulna a fejemben, hogy kimenjünk. De a karrierért nem mondok le a családalapításról.


--- Mennyire foglalkozol roma ügyekkel?


Amennyire lehet, távol tartom magam tőle. Nyilván sok mindent tudok, és amit látok, elkeserít, főleg, ami a cigánypolitikát illeti. Más, amikor egy holokausztmegemlékezésen képviselem a magyarországi cigányságot, tavaly is elmentem a TernYpe hálózattal az auschwitzi megemlékezésre. De itt van a Farkas Flórián-botrány is, ami reánk nézve szégyen. Bosszant a korrupció. A cigány értelmiség jó része szerintem korrupt. Lehet, hogy megköveznek ezért, de én ezt látom. Kell két-három generáció, hogy ez megváltozzon.



--- Mindent összevéve te elégedett ember vagy? Hogy állsz saját magaddal? 


Korábban úgy éreztem, nagyon elveszett vagyok. De ahogy egyre közelebb érek a céljaimhoz, álmaimhoz, vagy azt nézem, amit elértem, akkor igen. Az elmúlt években közelebb kerültem a hithez is. Azt érzem, hogy mindenem megvan. Nincsenek luxusdolgaim, mint másnak, de anélkül is boldog vagyok. Azt csinálhatom, amit szeretek, és azt érzem, hogy a jóisten ott áll a hátam mögött, és mindig segít.


Ignácz József /2015.04.24.

(Forrás: origo)

2015. április 22., szerda

Az elalvást segítő és a stresszt csökkentő technika


Hányszor fordult elő, hogy órákon keresztül csak hánykolódtál az ágyban, mert nem tudtál elaludni? Akár az idegesség miatt volt, akár nem, most mutatunk egy technikát, amitől garantáltan perceken belül elalszol!
A gyakorlatot hivatalosan 4-7-8 technikának hívják, és Dr. Andrew Weil szerint az idegrendszer természetes nyugtatója. Bár több tanulmány is bizonyította, hogy a meditáció lecsökkenti a stressz szintet, mi most nem meditációt, hanem egy egyszerű gyakorlatot mutatunk. Ezzel ugyanúgy lecsökken a stressz szint, viszont nagyon könnyű követni a lépéseket.
Ezt nem csak elalváskor, hanem akkor is használhatjuk, ha nagyon idegesek vagyunk vagy különösen stresszes helyzetbe kerülünk. 
Mindössze követnünk kell néhány instrukciót:
1. Tegyük a nyelvünk hegyét a felső fogsorunkhoz, a szájpadlás és a fogak találkozásához. A gyakorlat során végig tartsuk itt a nyelvünket.
2. A levegőt mindig a szánkon fújjuk ki, a fenti pozíció miatt kicsit "susogó" hangot fogunk kiadni.
3. Csukjuk be a szánkat és orron keresztül vegyünk levegőt, miközben magunkban négyig számolunk.
4. Tartsuk benn a levegőt, miközben hétig számolunk.
5. Szájon keresztül fújjuk ki az összes levegőt, de lassan, miközben elszámolunk nyolcig.
6. Ez volt egy levegővétel. Vegyünk újra levegőt, ezt ismételjük meg még háromszor, a gyakorlatot összesen négyszer csináljuk meg.

4x >>>  BESZÍV (4) -- BENNTART (7) -- KIFÚJ (8)
Szép álmokat!

Képtalálat a következőre: „alvásigény”
(Forrás: pozitívnap.hu)

2015. április 19., vasárnap

A teremtő elme (Aranyosi Ervin)

teremto_elme

Különös egy mágnes az emberi elme.
Azt vonzza, amire fókuszál figyelme,
amire a vágya, félelme sugárzik:
attól melegszik fel, vagy épp attól fázik!
Kicsinyes vágyakkal csodát nem hoz létre,
oly keveset fizet az alacsony tétre!
Ám, ha működését egyszer majd megérted,
s mersz nagyot álmodni, dolgozni kezd érted!

A világon minden, MINDEN tiéd lehet,
amit képes látni színes képzeleted.
Az elérésében csak a hited gátol,
mert a teremtésed működik magától.
Mert tudatalattid buktatókat állít,
– hogy ez nem jár neked – s megkapja egy másik!
Vagy: – Nem vagy elég jó! – vagy: – Nem érdemled meg! –
vagy: – Az ilyen dolgok mesékben teremnek.

Ha irigyled mástól, sosem lehet tiéd,
sohase kívánd hát, magadnak senkiét.
Buta az a mondás: “hiszem, majd, ha látom!”,
mert így sosem tudod meglátni barátom!
Előbb meg kell látnod elméd mozivásznán,
mert: – “ha hinnék benne, előbb-utóbb látnám”!
Mert a hited, vágyad mindent meghatároz,
ekképp vonz az elme jót, s rosszat magához.

Használd hát mágnesed, s jól használd az elmét,
vágyott céljaidra fókuszáld figyelmét.
Nem kell erőlködnöd, mert az inkább fékez,
s támogatja célod, mit a szíved érez.
Ha a vágyad tisztán képes vagy már látni,
már csak az a dolgod: – hagyd valóra válni!
Nem kell megharcolnod, megküzdened érte,
nem is kell gondolnod hogyanra, miértre!

A létrehozása, az nem a te dolgod,
te csak várd a csodát, attól legyél boldog,
mikor megjelenik végre életedben.
Rájössz: – világomat, csakis én teremtem.
Mikor egy kis magot elültetsz a földbe,
s várod, hogy kikeljen és boruljon zöldbe,
elméd vásznán látod, hogyan hoz virágot,
akkor épp teremted, s éled a világod!



2015. április 18., szombat

Lerágja a gyerek a húst a csontodról? (Vekerdy Tamás)

'Semmit. Nem tudom. Csak. Azért. Azért sem.' Ismerős válaszok? 
Vekerdy Tamás előadásán jártunk. Nyugodtan bekattanhatsz! 




Rengeteg gyerek nem tud játszani, mert megváltoztak az életkörülmények
Rengeteg gyerek nem tud játszani, mert megváltoztak az életkörülmények


Az óvodást ne kérdezgessük, hogy mit tanult, a kamaszt, hogy hol járt, a kisdiáknak diktáljuk le nyugodtan a házit – tanácsolja Vekerdy Tamás.
A magyar pszichológia élő legendájaként mutatta be az udvarhelyi közönségnek dr. Vekerdy Tamást a Nyitott Akadémia munkatársa, Gutman Bea. Vekerdy Tamás olyan a magyar szülőknek, mint egy jó tündér. Megszabadít saját neveltetésünk görcseitől, hogy szabadabb gyereket nevelhessünk. Talán nincs is olyan olvasni tudó magyar szülő, főleg anya, aki ne hallotta volna Vekerdy nevét legalább egyszer.
Nők Lapja magazin A szülő kérdez, a pszichológus válaszol rovatából egy kedves, kedélyes, de józan urat ismerünk, aki szinte mindig a kérdezőnek ad igazat. Vasárnap esti, Jól szeretni című előadásán azt is elmondta, sok-sok humorral, hogy mit rontunk el.

Isten őrizz, hogy az óvoda tanítson!

Ismerős jelenettel indít. Anyuka és a gyereke mennek haza az óvodából. Anya megkérdezi a gyereket, mert jó szülő akar lenni: „Mi volt ma az óvodában?” A gyerek válasza: „Semmi.” Anya ravaszul tovább érdeklődik: „Mit ebédeltetek? Nem tudom” – hangzik az elutasító, sommás válasz.
00-vekerdi-ovoda
Vekerdy elmagyarázta ennek a jelenségnek az okát. Egy 5000 fős mintán végzett soproni vizsgálat kimutatta, hogy a gyerekeknek az a legjobb az óvodában, hogy „Anya értem jön”. A gyerekek gondolkodásmódja ugyanis konkrét és képi: az emlékezéshez képzeletben újra át kell élnie a történéseket. Márpedig a gyerek örül, hogy végre a szüleivel van, azt akarja megélni, nem pedig megismételni a nélkülük töltött időt.
A másik válaszlehetőség, hogy: „Játszottunk.” Mire a szülő, aki azt hiszi, hogy az óvoda legfőbb feladata az iskolára való felkészítés, visszakérdez: „Csak?”
Az iskolának kellene felkészülnie az óvodás fogadására – tisztázza a pszichológus. Kutatásokkal bizonyították, hogy a gyerek számára a legfejlesztőbb tevékenység a szabad játék, mellyel a világról nyer tagolatlan benyomásokat, majd ezeket képpé formálja. A kalózosdit játszó gyerek, tényleg tengernek látja a szőnyeget.

Nem tudnak játszani

Csakhogy rengeteg gyerek nem tud játszani, mert megváltoztak az életkörülmények. Soha nem volt még olyan civilizáció, hogy egy anya egyedül, izoláltan neveljen 1-2-3, vagy még több gyermeket – szól az anyák védelmében Vekerdy. Mindig volt egy családtag, aki vigyázhatott a kicsikre.
00-gyerekek-jatszoter
Most az anya egész nap egyedül van a gyerekével, az este hazatérő apa nem érti, hogy miért van még hálóingben, mi ez a rendetlenség, és különben is, hol a vacsora.
Minden férfi járjon vasalást nem igénylő ingben – hirdeti Vekerdy, hogy tehermentesítse kissé az anyákat. Sem az ágyneműt, sem a fehérneműt nem szükséges vasalni, ezek időrabló, fölösleges tevékenységek – mondja, és a túlnyomóan nőkből álló közönség vastapssal jutalmazza szavait.
A túlterhelt szülőknek a megváltozott feltételek mellett – munka után házimunka, zöld, gyermekek számára biztonságos udvar helyett forgalmas betondzsungel – sokszor az tűnik az egyetlen megoldásnak, hogy rajzfilmet nézet vele. A gyerek tehát nem mozog, feszültté válik, s ha mégis moccanni mer, túlmozgásosnak titulálják.

Mese nincs, le kell szokni a képernyőről

Hagyjuk a gyereket kavicsot rugdosni, új csizmában pocsolyába lépni, és ne kérdezgessük, hogy mit tanult az óvodában. Az a jó óvoda, ahol nem tanul a gyerek semmit, csak játszik és mesét hallgat.
00-gyerekek-teve
A mese a második legfontosabb tevékenység a mozgás után ebben az életkorban. Kutatások szerint az iskoláskor elején másfél évvel előzi meg anyanyelvi érettségben rendszeresen mesét hallgató gyerek azokat a társait, akiknek rendszertelenebbül meséltek.
A totyogó gyereknek előbb meséljük el néhány mondatban az aznapi történések néhány mozzanatát, kicsit később kisállatok helyettesíthetik a mesében a valós szereplőket – tanácsolja a szakértő.
Még egy tanács: soha ne javítsuk ki a gyerek beszédét. Ha ilyesmire vetemednénk, csakis abban a formában tegyük, hogy megismételjük a gyerek által mondottakat a szerintünk helyes módon.

Az m betűt tessék az iskolában gyakorolni!

Az iskoláskorú gyerekek neveléséről a legfontosabb tudnivaló, hogy a szülőnek mindig meg kell védenie a gyerekét a külvilággal szemben.
00-gyerekek-iskola
A kisiskolásnak még mindig rengeteg mozgásra van szüksége azért is, mert az agya szinte akkora, mint egy felnőtté, a tüdőlebenye viszont még gyerekméretű, a 45 perces mozdulatlanul töltött tanóra sokuk számára kínszenvedés. Mert a figyelme csak pár percre terjed.
Zseniális az a tanító néni, aki tudja, hogy óra közben időnként fel kell állítani a gyerekeket, énekeltetni, mozgásos tevékenységet végezni velük – jelenti ki Vekerdy. A gyerekek eltérő ritmusban fejlődnek, az iskolának oda kellene figyelnie az egyéni igényekre.
A skandináv gyerekek kisiskolás korban sokkal rosszabbul teljesítenek a nemzetközi felméréseken, mert ráérősebb ritmusban oktatnak, a közép-európai gyerekek pedig kis zseniknek tűnnek mellettük. Ez később megfordul, a kissé idősebb skandináv gyerekek messze lepipálják a nemzetközi mezőnyt. Az (magyar) iskola betegít – mondja Vekerdy.
Az élettanilag egészségesebb lányok az iskolakezdés után többet betegeskednek, mint a fiúk. Hogy miért? Mert a szigorú követelményeknek meg akarnak felelni, a fiúk kevésbé alkalmazkodók. Hányás, szédülés, hasfájás, szorulás tartozik a tünetek közé, amelyekről rendre bebizonyosodik, hogy pszichoszomatikusak.

Az iskola a gyerek dolga,

csak korlátozott mértékben segítsünk neki, és ne pakoljunk be helyette a táskába, ne kérdezzük ki a leckét, ha nem kéri. Ne szégyenítsük meg, ne tépjük ki a lapokat azért, mert a sor végén nagyobbak a pipák,házi feladatot akkor oldassunk vele, amikor vasalunk – soha –, ne kínozzuk.
A házi feladat ugyanis fölösleges – a jó tanulók megoldják, a gyengébb teljesítményűek lemásolják szünetben. Amit az iskolában megtanulnak, az vésődik be, mert akkor a legjobb az agy oxigénellátottsága. Vasárnap este fél tízkor semmiképp se hívjuk fel Terikét a leckéért, és ne is készíttessük el a csemeténkkel.
Ha ragaszkodik hozzá, mert megfelelni vágyó, akkor nyugodtan diktáljuk le neki. Semmit nem fog veszíteni vele, legfennebb nem lesz olyan jó, mintha egyedül csinálta volna, mert a szülő nem ismerheti a tanító minden elvárását. Legyünk a gyerekünk cinkosai, mindig legyünk az ő pártján, hogy őszinte tudjon velünk maradni. Egész a kamaszkorig.

Rémisztő kamaszkor

A legjobb dolog, amit egy szülő tehet a kamasz gyerekével, hogy kibírja. A kamasz gyerek második dackorszakát éli. Ahogy a kisgyereknél úgy érhetünk el valamit, hogy az ellenkezőjét kérjük tőle, úgy a kamasznál is biztosak lehetünk abban, ha faggatjuk, mindig az ellenkezőjét mondja a valós tényállásnak.
00-vekerdy-kamaszok
Még akkor is, ha semmi szabályellenest nem követett el. De ha békén hagyjuk, van esély rá, hogy elmondja az igazat – ábrázolja a serdülők életkori sajátosságait a pszichológus.
A kamasz gyerek rettenetes, de van mentsége rá. Teljesen átalakul az agya, eltűnnek bizonyos kapcsolati pályák, és újak alakulnak ki helyettük. Szemtelenné, kritikussá válik, sündisznózik, és ha akar, akkor sem tud, másmilyen lenni.
Elkezdi a szüleit kritikusan szemlélni, maga is meglepődik, hogy az anyját a világ legszebb nőjéből hirtelen kövérnek, addig zseniálisnak hitt apját hülyének látja.
Teljesen normális, hogy szuicid gondolatai vannak, mert vagy az a baja, hogy túl sok a pattanása, vagy az, hogy kevés, az önképe, önértékelése kialakulóban van. Szabadul a szülőktől, a szülőnek pedig el kell engednie őt. Ha kérjük, hogy hívjon fel a buliból, biztos nem fogja megtenni. Ha nem kérjük, felhív magától.
Az apák felejtsék el, az „Amíg az én kenyeremet eszed, az én házamban élsz…” kezdetű ősi felnőtt-mondókát, az anyák ne rontsanak be gyermekük szobájába azzal, hogy „Annyit sem érdemlek, hogy köszönj nekem!”. Szép kis kilátások.
Még jó, hogy vannak olyan gyerekpszichológusok, mint Vekerdy. Megtanítanak minket, szülőket önmagunkon nevetni.
Írta: Pál Edit Éva
(Forrás: hu.ro) 

2015. április 17., péntek

Árulkodás vagy önvédelem? Tények és tévhitek az iskolai megfélemlítésről

A megfélemlítés (bullying) olyan fizikai-érzelmi bántalmazás, ami egyaránt jelenthet tettleges és szóbeli inzultust és/vagy közösségi befolyást. A megfélemlítés tovább fokozódhat a modern technológiák – telefon, sms, e-mail, chat, mobilalkalmazások, blogok, közösségi oldalak – használatával: ezt cyber-megfélemlítésnek (cyberbullying) hívjuk.
A megfélemlítésben nem csak az elkövetőnek és a szenvedő alanynak van szerep: szemlélők, buzdítók, kívülálló aktív vagy passzív segítők, sőt érdektelen kívülállók is elősegíthetik vagy gátolhatják a folyamatot. A kezeletlen vagy rosszul kezelt megfélemlítésnek maradandó hatásai vannak minden résztvevőre.
"ÉN VOLTAM AZ OSZTÁLY KIREKESZTETTJE"

"Igazából csak két-három fiú volt az, aki ténylegesen bántott, de ők adták meg az osztály alaphangulatát. Különböző módokon kiszúrtak velem, amit ők nagyon viccesnek találtak és sokat csúfoltak. Mindenfélével tudtak csúfolni: a külsőmmel, a nevemmel, akármivel. Nagyon fantáziadúsak voltak, azt meg kell hagyni. Az osztály nagy része közömbös maradt, vagyis nem egészen, mert követték a hangadókat, és ha ők maguk nem is gonoszkodtak velem konkrétan, azért jót mosolyogtak rajtam. De legalábbis senki nem volt, aki mellém állt volna."

Ezeket a módosult szerepeket később továbbvisszük felnőttkorunkba: az otthonunkba, a munkahelyünkre, a kapcsolatainkba és a közéletbe is.



Az iskolai megfélemlítés kizárólag a felnőttek felelős közreműködésével állítható meg  – ez az egyik fő tanulsága annak a konferenciának, amelyet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Média- és Hírközlési Biztosának Hivatala tartott szerdán Budapesten Biztonság az iskolában és azon túl címmel. A rendezvényen ismertették a hatóság támogatásával végzett, március végén zárult Megfélemlítés Elleni Program eredményeit.
A pilot felmérésben összesen 704 diák, 75 pedagógus és 1200 szülő vett részt. Az eredmények alapján mindhárom célcsoport tájékozatlan a témában, az eseteket jelentőségükhöz képest bagatellizálják, az alkalmazott módszerek pedig sekélyesek.



szülők védettebbnek hiszik gyermeküket a valóságosnál. Szerintük gyermekük legtöbbször csak egy közösségi oldalon rendelkezik profillal, míg a gyerekek többsége, bevallása szerint 2-3 oldalra is regisztrált, amelyek ellenőrizetlenek maradnak. A gyermekek közül arányaiban több áldozat található az általános, mint a középiskolások között, a bevallott esetek, megfélemlítő üzenetek még legtöbbje egy-egy személytől és nem baráti társaságtól érkezik. Az idősebbek kritikusabban tekintenek a kényes helyzetekre, közöttük nagyobb jelentősége van a baráti társaságnak, és nagyobb súlyú bántalmazással összefüggő eseteket vallottak be, amelynek áldozatul estek, mint az általános iskolások. Az online megfélemlítési formák nemcsak, hogy elfogadottabbak a baráti körben, de itt jobban érvényesül a kortárscsoport húzóereje is, valamint a „deviáns mag” is jelen van.



A felmérés szerint figyelemre méltó eltérés mutatkozik a tanárok és a diákok véleményében arról, hogy megfélemlítés, bántalmazás esetén szankciót szab ki az iskola: a diákok 38,2%-a szerint választja az iskolavezetés az elkövető diák megbüntetését, míg a pedagógusoknak csak 4,0%-a vallotta, hogy ezt a megoldást alkalmazná. Fontos tudatosítani az iskolaközösségben és a diákokban, hogy a pedagógus által alkalmazott megoldás alapvetően nem szankcionáló-megtorló, hanem konstruktív-megelőző célzatú. A diákoknak szóló felvilágosító, illetve mentorprogramoknak tehát a kompetens személytől való segítségkérést, valamint a más segítő személyekkel való kooperációt is tanítani kell.
TÉVHITEK ÉS TÉNYEK
1. Tévhit: „A megfélemlítés része a gyerek életének.”
Tény: NE keverjük össze az egyszeri veszekedéssel, vitával vagy összetűzéssel, amelyek minden közösség életében rendszeresen előfordulhatnak, sőt még a szocializációs fejlődésre is pozitív hatással lehetnek. A megfélemlítés viszont intenzív, szinte állandó jellegű, és komoly sérülést okoz.

2. Tévhit: „A megfélemlítés távol áll tőlem, tanítványaimtól, gyermekemtől.”
Tény: A megfélemlítés BÁRKIVEL előfordulhat! Az iskolai megfélemlítés általában a felnőttek látótávolságán kívül történik. Sok esetben nem is sejtjük, hogy a gyerekeink, tanítványaink megfélemlítés célpontjai, nézői, segítői vagy rosszabb esetben elkövetői.
3. Tévhit: Védekezésre biztatás.
NE biztassuk a gyerekeket passzív visszahúzódásra vagy visszavágásra, mert a helyzet komolyan eldurvulhat. A megfélemlítés kezelésére egyetlen hatékony eszköz van: a kívülálló felnőttek hozzáértő beavatkozása!
4. Tévhit: Az „árulkodás”.
A megfélemlítés feltárása NEM „árulkodás”! Minden esetben erősítsük meg a gyermeket, hogy helyesen járt el, amikor feltárta a megfélemlítés tényét.

5. Tévhit: A megfélemlítés pszichológiai probléma.

Tény: A megfélemlítés elsősorban szociológiai probléma, és szervezett társadalmi megoldást igényel. A megfélemlítés igényelheti a pszichológiai beavatkozást, mivel súlyos érzelmi és pszichológiai következményei vannak mind a célszemélyre, mind a megfélemlítőre és a szemlélőkre nézve.

6. Tévhit: Az iskolai környezet majd magától megoldja.

Tény: NEM! Fontos, hogy felhívjuk a tanárok, osztályfőnökök és az igazgató figyelmét, ha megfélemlítésre gyanakodunk, vagy annak szemtanúi vagyunk, és ők cselekedjenek.
(megfelemlites.hu)

(Forras: koloknet.hu)

Nahát, egy iskola, ahol jó lenni

Csodát tesznek a győri Kossuth Lajos Általános Iskolában a főképp hátrányos helyzetű roma gyerekekkel. Együtt tűzik ki az egyénre szabott célokat, kudarc esetén nem büntetnek, azt is jutalmazzák, ha valaki segít a gondnoknak, és nem csak akkor hívják be a szülőket, ha baj van a gyerekkel. A speciális, amerikai minta alapján működő módszer működik, az iskola minden mutatója jelentősen javult, de a legfontosabb, hogy a gyerekek és a tanárok is szeretnek ott lenni. 


Földrajzóra vége a győri Kossuth Lajos Általános Iskola nyolcadik osztályában. Mind a 12 gyerek előtt egy-egy saját névre szóló táblázat, rajta napok szerint lebontva kis rubrikákban kézzel írott számok. A számok aranyat érnek. Iskolai aranyat. Nem valami furcsa matekfeladat ez, hanem egy alternatív oktatási módszer alapeleme, amelyet öt éve alkalmaznak a nyugat-magyarországi iskolában. Ezzel szeretnének jó tanulókat, és ami fontosabb: motivált, felelősségteljes és magabiztos fiatalokat faragni a nagyrészt hátrányos helyzetű gyerekekből – állítja Papp Gyöngyi, az iskola igazgatója.

A tanulók aktuális aranyvagyona a teremben is ki van függesztve.
Fotó: 

A módszer egy magatartásmódosító komplex nevelési és oktatási rendszer, amelyet 2010 óta alkalmaznak a győri Kossuthban, alapjait a magatartási, beilleszkedési nehézségekkel – és sokszor lelki problémákkal – küzdő fiatalok esélyeinek növelésére fejlesztették ki Amerikában a ’60-as években. A fiatalok erősségeire koncentrálnak, és személyre szabottan, az őket érő összes környezeti hatás figyelembe vételével lépésről lépésre segítenek leküzdeni a fejlődésüket gátló rossz viselkedési mintákat. A módszert Magyarországon az amerikai gyökerű Pressley Ridge Magyarország Alapítvány honosította meg. A győri iskola mellett Salgótarjánban, egy bentlakásos intézményben alkalmazzák még a Pressley-programot.
Ha jól viselkedik a gyerek, az aranyat ér…
Sokszor előfordult már, hogy a nyolcadik osztályos Ádám fogta magát, és óra közben szó nélkül felállt a helyéről, és egy másik padhoz sétált, vagy elhagyta az osztálytermet. Emellett láthatóan imád a középpontban lenni – van, hogy a tanárnővel szinkronban beszél órán. Osztálytársa, Kevin pedig a tanórán ritkábban foglalkozik az órai munkával, mint bármi mással, amit érdekesnek talál. Ezekről nem a tanáraiktól tudunk, hanem maguk a diákok vállalják fel mindenki előtt őket. Leküzdésük ugyanis mindegyikük egyéni célja, mindenkinek van két dolog, amire folyamatosan oda kell figyelnie.

A tanulók két személyes célja a padon is ott van előttük
Fotó: 

A tanórák végén van ugyanis egy értékelés – itt kerülnek elő az említett személyes táblázatok –, ahol a tanár és a diákok megbeszélik, sikerült-e megvalósítani a kitűzött célt. Ha igen, 100 arany érte a jutalom, de levonás akkor sincsen, ha nem jött össze a cél. Vannak viszont előre lefektetett, és a tanulókkal világosan ismertetett – az osztályterem falára is kifüggesztett – szabályok, amelyek megszegésének viszont tényleg következményei vannak.
  • Verekedés: mínusz 1000 arany
  • Tiszteletlenség: mínusz 1000 arany
  • Órai munka zavarása: mínusz 100 arany
  • Késés: mínusz 10 arany/perc
  • Reggeli érkezés szabályának be nem tartása: mínusz 1000 arany
  • Tanterem elhagyása óra alatt: mínusz 500 arany
  • Távolmaradás tanóráról: mínusz 1000 arany
  • Más osztály tanórájának zavarása: mínusz 1000 arany
  • Mobiltelefon használata: mínusz 500 arany
A szankciókat itt nem büntetésnek, hanem következménynek nevezik, a büntetés negatív töltetű fogalmára szerintük nincs is szükség, hiszen a gyerekeknek jól felfogott érdeke, hogy a szabályokat betartsák. A szintén nyolcadikos Mininek például elég csak arra gondolni, ha az órán előveszi a telefonját, ami netán meg is szólal, annak az lesz a következménye, hogy egy aranya sem marad, amit az iskolai boltban elkölthetne. Édességre, játékra, vagy akár hosszabb ideig tartó gyűjtögetés után egy közös kirándulásra az osztállyal, netán felszerelésre az osztályterem kidíszítéséhez. „Ha ilyesmire, tehát valamilyen közös cél elérésére vagy a környezetük szépítésére fordítják a pénzüket a gyerekek, az nekünk különösen motiváló tud lenni” – magyarázta az Abcúgnak az iskola egyik tanára. „Ez ugyanis azt jelenti, hogy a rövid távú, gyors örömszerzést – amit egy csoki vásárlása nyújthat nekik – képesek beáldozni valami hosszabb távú, nem csak saját maguknak, hanem társaiknak is örömet okozó dologért” – tette hozzá.

Vásárlás az iskolaboltban az összegyűlt aranyokból
Fotó: 


Kicsiben eljátsszák az életet…
A Pressley-program másik lényegi eleme az egyéni fejlesztés mellett a közösség fejlesztése, a csoportban nevelés. Az osztályközösségeknek is van csoportcélja, mely minden egyes tanulóra nézve egyaránt kötelező, és egy egész iskolai nap alatt (8-tól délután 4-ig) kell próbálni megvalósítani. Hogy ez sikerült-e, azt a nap végén a „beszélgetőkörön” vitatják meg az osztályfőnök és a diákok.
A jutalmazásra épülő rendszert a Kossuthban nem csak arra használják, hogy a gyerekeket érdekeltté tegyék az önfegyelem gyakorlásában és az együttműködésben, és így javítsák az iskolai teljesítményüket. Cél a felelősségtudatosságra tanítás, és az olyan praktikus ismeretek átadása is, mint hogy mi az az adózás, a közpénz, vagy épp: hogyan működik a munkaerőpiac.
A gyerekek ugyanis minden megkeresett aranyuk után havonta adóznak, cserébe pedig az osztályok így összegyűlt közpénzéből különféle fejlesztésekre számíthatnak. A Pressley Ridge mintája alapján a győri iskolában működik egy „munkaügyi központ” is, amin keresztül a diákok különböző iskolai feladatokra jelentkezhetnek – szintén iskolai aranyakért. Legyen az segítség a gondnok Imre bácsinak apró javítási munkákban, vagy a könyvtárosnak a leltárazásban, esetleg egy vers elszavalása egy iskolai ünnepségen – mindegyik munkára személyesen, a munkaügyi központban kell jelentkezni.

Egy álláshirdetés tavalyról
Fotó: 

A kiválasztott tanuló ezután munkaszerződést köt az iskolával, amiben vállalja, hogy ennyi és ennyi aranyért elvégzi az adott feladatot. Olykor-olykor még bértárgyalást is beiktat a munkaadó. „Ha például az egyik remek versmondó tanulónk csak 1000 aranyat kér a munkájáért, majd később látja, hogy a társa ugyanezt 2000-ért csinálja – holott ugyanolyan jó versmondó –, akkor ez a tanuló megtanulja, hogy legközelebb merje többre értékelni a munkáját” – magyarázta az iskola egyik tanára, hogyan használható önbizalom-növelésre is a jutalmazó rendszer.
„Először az volt a cél, hogy az iskolában jó legyen lenni
A Kossuth iskola Győr Újváros nevű részén működik, annak legfrekventáltabb részén, a Kossuth Lajos utcában. Újvárosnak ez a része a város talán egyik legrosszabb állapotban lévő negyede: a lakosság nagy része munkanélküli, a létminimum alatt él. A városrész rehabilitációja ugyan tavaly elkezdődött (ennek keretében 2014 őszén a Kossuth iskolában is történt egy komolyabb felújítás) a ’Kossuthutca’ a győri közbeszédben továbbra is veszélyes környéknek számít. Ez az imázs – függetlenül a valóságtartalmától – eddig is csak erősítette a gettósodás folyamatát, amelynek káros hatásai előbb-utóbb az iskolában is jelentkeztek. Hiába próbáltak több módon is tenni ellene, a szabad iskolaválasztás miatt az iskola vezetése és az önkormányzat sem tudták megakadályozni, hogy a körzetében élő nem roma szülők, illetve a tehetősebb családok inkább más iskolákba vigyék a gyerekeiket. Ez már nem csak etnikai, de társadalmi réteg szerinti „spontán szegregációt” jelent, a tanulók 60 százaléka ugyanis hátrányos helyzetű, és nagyon szegény körülmények között él.

Az órai elvárásokat közösen fogalmazták meg a tanárok és a diákok
Fotó: 

Papp Gyöngyi szerint a gyerekeket érő, a kedvezőtlen szociális környezetből érkező negatív hatások, és a rövid időn belüli három igazgatóváltás – ami bizonytalan és bizalmatlan állapotot eredményezett a Kossuthban – ahhoz vezettek, hogy az iskolai színvonala 2010-re súlyosan leromlott. A gyerekek labilissá váltak, könnyebben keveredtek bajba, megsokasodtak a fegyelmi ügyek, a lógások. Tanári részről pedig a munkahelyi légkör is megromlott – nagyrészt a gyerekekkel való munka lehetetlensége miatt. „Ebben a helyzetben a Pressley-program bevezetésével a legelső cél az volt, hogy az iskolában jó legyen lenni – tanárnak és diáknak egyaránt” – hangsúlyozta az igazgató.
„Meglepődtek a szülők, hogy nem csak akkor hívjuk őket, ha baj van a gyerekkel”
„Ezek a gyerekek egytől egyig nehéz batyut cipelnek a hátukon az iskolába, benne az összes otthoni gondjukkal, és az is a dolgunk, hogy ha levenni nem is tudjuk a vállukról, legalább könnyítsük” – magyarázta Katalin, a Kossuth iskola szociális munkása. A módszer, amelyet az iskolában alkalmaznak, éppen ezért dolgozik úgynevezett ökológiai szemlélettel. Ez annak a felismerését jelenti, hogy a gyerek életének stabilizálásához, a fejlődéséhez szükséges biztonságérzet eléréséhez és megtartásához az egész környezet együttműködése szükséges.

Következmények, bónuszok, vállalások
Fotó: 

Az egyik legfontosabb lépés a szülők bevonása, és nem csak akkor, ha a gyereke esetleg lógott az iskolából, vagy elfogadhatatlanul viselkedett – magyarázta Papp Gyöngyi intézményvezető. Ezért az iskola úgy próbál rendszeres kommunikációt kialakítani a szülőkkel, hogy lehetőleg hetente többször felkeresi őket valamilyen pozitív fejleménnyel – legyen az a gyerekük jó jegye vagy jól elvégzett munkája. Így lehet, hogy a Kossuthban egy 15 fős osztályra évente csaknem száz személyes szülő-tanár találkozás jut – mutatják a statisztikák.
Szintén a szülők bizalmának megnyerése és az iskola munkájába való szorosabb bevonásuk miatt döntött úgy az iskola igazgatója, hogy alkalmazásba vesz az iskolában újvárosi roma asszonyokat, hogy segítsék a pedagógusok munkáját. Ezek a családanyák nem csak az iskolában működő roma/cigány nemzetiségi oktatást segítik, de szülőként is kapcsolatban állnak/álltak az iskolával – koordinátori minőségükben pedig egyfajta hidat képeznek az iskola személyzete és a helybeli családok között.

Egy, a szülők, az osztályfőnök és a tanuló között kötött háromoldalú szerződés részlete a vállalásokkal
Fotó: 

A szülő intenzívebb bevonására azért is szükség van, mert ők is részt vesznek a gyermekük tehetségtérképének felállításában – ez gyakorlatilag a gyermek minden tanév elején elkészített egyéni fejlesztési terve. Ez alapján készül el az a szerződés az iskola és a tanuló között, ami tartalmazza a már említett egyéni célt, és ami meghatározza a tanár és a diák személyre szabott mentor-mentorált viszonyát. A cél, hogy a gyerekek egyéni erősségeit kiemelő szemléletmódot a szülők is átvegyék “hogy mindenki egy hajóban evezzen”.
Most érik…
A Kossuth iskolában 5 év után most kezdenek láthatóvá válni, beérni a speciális nevelési módszer eredményei. Ezt egy tudatosan felállított, már a módszer bevezetésének félévében használatba vett értékelési szempontrendszer mutatja meg az intézményvezetésnek. Eszerint a program sikere
  • a motiváltság,
  • a magatartás változása,
  • a tanulmányi eredmények,
  • a hiányzások száma,
  • az elvégzett önkéntes munka mennyisége,
  • a szülő-iskola kapcsolatok élénksége és
  • a fegyelmi ügyek száma
szerint határozható meg. „Ezek alapján egyértelműen sikeresnek mondható a program, szinte mindegyik szempont szerint látványos a javulás” – magyarázta az intézményvezető. Egy egész érdemjeggyel (kettesről hármasra) javult például az iskolai tanulmányi átlag, a legutóbbi kompetencia felmérésen pedig a megyei átlag felett teljesítettek az iskola tanulói. A korábban gyakori fegyelmi ügyek mára gyakorlatilag megszűntek, az igazolatlan hiányzások száma is látványosan csökkent.
Mivel már a rangidős nyolcadikos tanulók is negyedikes koruk óta a Pressley Ridge-féle módszerrel tanulnak, a kisebbek pedig eleve ebbe kerültek bele, a magatartásbeli változások már intézményi szinten érezhetőek. A tanárok szerint a gyerekekkel sokkal könnyebb így együtt dolgozni, akiknek a sikerei pedig nyilván motiválják a pedagógusokat.„Kellett egy jó három év, mire úgy éreztük, hogy működni kezd, amit elkezdtünk” – folytatta az igazgató, aki szerint körülbelül ennyi időbe telt, mire mindegyik pedagógus és nevelő munkát segítő személy következetesen alkalmazni kezdte azt, amit a Pressley Ridge Alapítvány trénereitől megtanultak.
Csak akkor haladnak, ha mindenki egyfelé evez
Az, hogy a program elindulhatott és maradhatott az iskolában, több szereplő együttműködésének eredménye. Az első alapozó tréning és a folyamatos szupervízió – tehát a Pressley Ridge Alapítvány által biztosított szolgáltatások – költségeinek finanszírozása ugyanis pluszforrások bevonását kívánták. Papp Gyöngyi a kezdő képzésre még a Győr Újvárosi Részönkormányzattól kapott támogatást, a program további költségeit az első évében viszont már teljes mértékben önerőből – pályázatok és felajánlások útján – teremtették elő. Az iskolák állami fenntartásba vételekor egyébként a Kleberseberg Intézményfenntartó Központ (Klik) a speciális módszertani program folytatásával vette át az iskolát.

A folyamatos forrásteremtési próbálkozások mellett (például a tavaly decemberben zárult újvárosi városrehabilitációs projektjében is részt vettek) a győri iskola körülbelül 40-50 megyei intézménnyel, szervezettel működik együtt – tőlük folyamatosan érkeznek különböző felajánlások: ingyen színházjegy, ajándék belépők kiállításokra, esetleg kisebb ajándéktárgyak formájában. „Még a legkisebb felajánlás is számít, mert azt is azonnal jutalomként tudjuk beépíteni a rendszerünkbe” – tette hozzá Papp Gyöngyi, aki az eredményeket látva elkötelezett a „Pressley-program” győri verziójának működtetésében.