2016. július 30., szombat

A kamaszkor egy dackorszak (Vekerdy Tamás)


Részlet:   "..A kamaszt szabadon kell engedni. 
Ezt persze rémülten olvassák most, mert ebben a világban, ahol ott a drog, az erőszak, az alkohol, lehet, hogy ez merész kijelentésnek tűnik, de hallgassuk, meg mit mondanak, mondjuk a drogambulanciák szakemberei. 

Aki érzelmi deprivációval, vagyis érzelmi nélkülözéssel érkezik meg a kamaszkorba, azoknak a körében vannak azok, akiket fenyeget a függővé válás vagy a kemény drogozás veszélye. 

Aki jó érzelmi háttérből jön be a kamaszkorba, vagyis újszülött kortól kommunikáltak vele a szülei, a család elég érzelmi biztonságot adott, ott álltak és állnak a háta mögött, az a gyerek tudja, hogy a családja mindentől megvédi, és nincs mitől tartania. 

Persze szülőként ez elég nehéz, hiszen a kamaszkorban az én aranyos kedves kisfiam bezárkózik, minden tüskéjét kifelé mereszti, sündisznózik, mondja a külföldi szakirodalom, és mivel gyors agyi érés is zajlik, hihetetlenül ítélkező és ezáltal szemtelen lesz. 
Karikatúraszerűen lát, ezért nem tud nem szemtelen lenni.

„Úristen az én anyám ilyen kövér, ezt eddig nem vettem észre!” – gondolja, és ezt mondja: „Mamus, gyere egy kicsit futni, hadd rengjen az a háj!” 
Miközben rémülten jut eszébe: „Úristen, nem is ezt akartam mondani!” 

Mindezt mi, apák, még rosszabbul viseljük, és mivel a jellegzetes kamaszkori tekintetből úgyis mindig azt látom, hogy hülye vagyok, magyarázkodni kezdek és fenyegetőzni: „Kisfiam, amíg az én házamban élsz, amíg az én kenyeremet eszed…” 
A gyerek néz rám és azt látom, hogy egyre hülyébb vagyok. És tényleg.

A kamaszkor egy dackorszak. 
Ha kamasz vagyok és azt hallom, hogy tilos, akkor mindenképpen kipróbálom. 
Ez a lényege a dackorszaknak. "


(Vekerdy Tamás)

(Forrás: 24.hu)

Képtalálat a következőre: „kamaszok viselkedése”

2016. július 29., péntek

„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”

Ha azt halljuk, hogy valaki egyedül nevel egy kétéves gyereket, azt mondjuk, nem lehet könnyű. Ha az illető férfi, elismerően csettintünk. Ha mindezt vakon teszi, akkor… ööö… mi van?!
Kitti alig múlt kétéves. Amikor azt látjuk, hogy bemegy a szobába, megkeresi a porszívót, előveszi a helyéről az orrszívó csövet, beilleszti a porszívóba, bekapcsolja, az orrához illeszti a szívókát, és egyedül használja a készüléket, nem nagyon hiszünk a szemünknek. Akinek volt már ekkora gyereke, átlátja, hogy ez az ügyesség és tudatosság mennyire különleges. Ha viszont tudjuk, hogy Kitti édesapja nem lát, rögtön megértjük: a kislánynak fontos, hogy sok mindent megtanuljon önállóan, vagy kis segítséggel elvégezni.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
Sok apa mond olyasmiket, hogy „az orrát állítólag tőlem örökölte”, Viktor szájából azonban egészen másképp hangzik ez az állítólag. Ő tényleg nem tudhatja biztosan, csak elképzelheti, hogyan is néz ki a kislánya. Annyit tud, hogy igencsak szép gyerek – ezt sokszor hallja.
A kis család lakásában tisztaság és rend uralkodik. Ez nem az a rend, ami máshol előfordul: ennek jelentősége van. Viktor csak akkor találja meg a tárgyakat, ha mindig ugyanoda helyezi őket vissza. Nincsenek csecsebecsék és mütyürök, sem túl sok bútor. Minden átlátható, könnyen megközelíthető. Amikor Viktornak lánya született, azt a fegyelmezettséget és összeszedettséget kellett továbbvinnie, amit világéletében gyakorolt. Ettől még persze nagyságrendileg nagyobb kihívás ez – számunkra nagyjából felfoghatatlan.

Vasárnapi anyuka

Demeter Viktor öt év házasság után vált el (egyébként látó) feleségétől, és úgy egyeztek meg, hogy kislányuk a férfival marad. „Nekem valahogy több türelmem volt hozzá” – mondja. Így Kitti anyukája az, aki a láthatási jogot gyakorolja: a kislány kéthetente egy hétvégét tölt nála.
Viktor és lánya vásárolni indulnak. Kitti hozza a cipőjét, és egyedül felveszi. Utána hozza az apjáét is, és ledobja a lába elé. Viktor felcsatolja magára a hordozót: egyelőre még ez a megszokott, és legbiztonságosabb közlekedési módjuk. Már próbálkoznak a „pórázos” sétálással, de Viktor azért még tart minden olyan helyzettől, amiben Kitti elmozdulhat, elszaladhat mellőle: ez utcai forgalomban túl veszélyes. Emiatt játszótérre sem járnak:„nem lehetek biztos benne, hogy ha elfut tőlem, vissza is jön. Itt a lakásban, a kertben nincs ilyen probléma” – mondja Viktor. Segítenék neki a hordozó felcsatolásában, de hárítja. „Á, hagyd, megy, általában nincs segítségünk.”

Loholunk a nyomukban, Viktor elég komoly tempót diktál. Az úttesten való átkelésnél frászt kapunk, ahogy a férfi a merőlegesen előretartott fehér bottal határozottan megindul, hasán a kicsivel, de látszik, neki rutin ez. Az autósok pedig észbe kapnak, lassítanak. „Itt kell legyen egy telefonfülke” – keresi Viktor a támpontot, ahol be szokott fordulni az üzlet felé. Nem várt akadály, egy postásbicikli torlaszolja el az utat, Viktor egyenesen nekimegy: ezekre nem lehet felkészülni… Nem a szupermarketbe jöttünk, hanem egy öt négyzetméteres kisboltba. Kézenfekvő, hiszen itt egyszerűen elsorolja, mire van szüksége, az eladó pedig összekészíti neki. „Hoz majd Sanyi kávét is. Bedobja, vagy bejössz érte?” „Bejövök, persze. A nápolyit kibontanád nekünk? Köszi.”
Jól ismerik itt Viktort, megszokták, hogy őt kicsit másként kell kiszolgálni. Bár az eladó srác azt mondja, vele kevesebb gondja van, mint a legtöbb vásárlóval. Leszámolja a visszajárót, egyesével megnevezi a pénzérméket. „Megbízunk egymásban” – mondja a fiú, aki szintén gyakran jár Viktorhoz: nála masszíroztat. (Viktor ugyanis masszőr, ebből tartja el a kislányát.) Kezet fognak, hazaindulunk.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
„Apa, apa, apa!” – ugrálja körül otthon Kitti a papáját, természetesen az első szava is ez volt. Elfogy a nápolyi maradéka, majd egy gyors pelenkacsere jön. Viktor határozott mozdulatokkal csomagol, a kád fölé tartja a kislányt, a pelenka egyszerűen a kádba esik, majd a csapnál lemossa a kicsit. (Ezzel meg is van a válasz arra a ki nem mondott kérdésemre, hogy a férfi vajon hogyan tudja tisztára törölni azt a popsit, ha nem pisiről van szó…)

„Egy mackón tanultam pelenkázni”

– mosolyog Viktor, majd szakszerűen öltöztet – ha nem tudnánk, fel sem tűnne, hogy nem lát. „Csak fényeket és foltokat” – mondja az életében talán leggyakrabban elmondott mondatot, és rögtön a második leggyakoribbat is hozzáteszi: „Születésem óta nem látok, az inkubátorban vakultam meg.”  Viktornak van egy nővére, és volt egy ikertestvére is, őt négynapos korában elveszítették. A családot ma leginkább édesanyja és testvére jelentik számára. Ez – a támogató családi háttér – volt a másik ok, ami miatt Kitti nála maradt, és az, hogy neki volt biztosabb az egzisztenciája. A bírónő megkérdezte, biztos-e benne, hogy el tudja látni a lányát, és amikor igennel válaszolt, jóváhagyta a megegyezésüket.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
„Mindig is úgy gondoltam, hogy egyszer apa leszek. Négy év telt el, mire Kitti megszülethetett. Császármetszés volt, anyukám vágta el a köldökzsinórt, és rögtön utána megkaptam őt. Együtt sírtunk, pár órán keresztül le se tettem. Azóta tart a szerelem. Ha sírt, ha valami fájt neki, mindig nálam nyugodott meg. Fürdetni sokáig nem mertem...”
Kitti most frizuráért könyörög: apa kiváló lófarkat tud készíteni. Amikor ez is megvan, megyünk a kertbe: az újpesti, belső udvaros házban egy kis zöldet elkerítettek maguknak. Apa cigizik, Kitti banánt majszol, körülöttünk tavaszodik.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
Amikor az akkor huszonkét éves Viktor megismerkedett későbbi feleségével egy internetes társkeresőn, a lány szülei nem voltak valami boldogok. „Nem én voltam a szívük csücske” – fogalmaz a férfi. Aztán amikor jött Kitti, persze örült mindenki mindkét családban, nem aggódtak, hogyan fogják megoldani. Inkább akkor „kapott mindenki sokkot – fogalmaz a férfi –, amikor váltunk, és bejelentettem, hogy Kitti nálam lesz”„Ha egy levelet sem tudsz elolvasni, hogyan tudnál ellátni egy gyereket?” – kérdezte az apósa. Pedig...
„Kitti csak négynapos volt, mikor az anyukájának vissza kellett mennie a kórházba, ekkor maradtunk életünkben először kettesben" – meséli a férfi. 

„Hazudnék, ha azt mondanám, nem tojtam össze magam félelmemben.”

Anyukám és nővérem jöttek segíteni, de a legtöbb dolgot nem adtam ki a kezemből. Tápszert adagolni akkor még nem tudtam, de én etettem. Később azt mondtam magamnak, ha akkor életben maradt a gyerek, akkor nem lesz probléma.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
Viktor azt mondja, semmi nincs, amit nem lehet megoldani, mindenre megvan a „vaktechnika”. A legnehezebb talán az, amikor kúpot kell beadni a rúgkapáló gyereknek, vagy amikor milliliterre pontosan kell gyógyszert adagolni. „Ilyenkor vesz az ember egy pont akkora, mondjuk két millis fecskendőt, és érzi, ha teljesen teleszívta. Így nem lehet elrontani. Amikor meg valamiből tizenöt csepp kell, ott nagyon fülelsz…” – magyarázza.
Viktornak mostanság az etetéssel gyűlik meg a baja. Gyakorló szülők jól tudják, hányféleképpen képes ez a műfaj megnehezíteni a lelkes anyák, apák életét. Viktor is próbálná szép evésre szoktatni a lányát, csakhogy ő nem látja, ha ebéd közben a falatok a földön landolnak. „Szépen körbemászom a terepet minden egyes kaja után – meséli. – Hát, bizony, anyucinak és apucinak lenni egy személyben nem mindig egyszerű!”
Arra gondolok, hogy a gondozás azon részei könnyebbek lehetnek, amikor megvan a kontaktus köztük, de amikor Kitti eltávolodik, és Viktor nem látja, mit csinál éppen, vajon hogyan óvja meg a veszélyektől? Nem esett még le sehonnan? – kérdezem. „Dehogynem. A nagyival, a papával és az anyjával is előfordult. Velem soha.”
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”

Vakok „luxusa”: taxival a bölcsibe

Ebben a lakásban minden „beszél”, a számítógép, a telefon, de még a lázmérő is. A férfi telefonja képes pénzfelismerésre, navigációra: sok kütyüre van szükség. Komoly kihívás még az időjárás, eleve már csak kitalálni is, hogy adott reggelen épp milyen idő van, hogyan kéne felöltöztetni a kislányt. Viktor négykor kel, hogy mindennel nyugodtan elkészüljön, mire indulni kell: hétkor már mennek a néhány utcára lévő bölcsibe. Olykor egy ezresért, taxival. Ha ugyanis jeges-havas az út, kockázatos lenne gyalogolni a magára kötött gyerekkel. Ha pedig nagyon esik, szintén lehetetlen elindulni: Viktor nem tudja egyszerre a botot és az esernyőt is kezelni, a kapucni pedig a számára létfontosságú hallásában akadályozza. „Hát, nem olcsó a vakélet” – mondja, de ez csak félig-meddig vicces. „Én úgy vagyok mindennel, hogy ha nem akarod nehéznek megélni, akkor nem fogod úgy megélni, még ha nehéz is” – teszi hozzá.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
Kitti nagyon ravasz. Miközben beszélgetünk, kifigyeli, mikor marad az asztalon a mobilom, már le is csap rá, és szalad vele a kert távolabbi sarkába. „Megértem őt – mondja Viktor –,neki is feszegetnie kell a határait, és én szeretném, ha olyan tempóban fejlődne, mint bármelyik gyerek.” Ma már előfordul, hogy Viktor pár percre egyedül hagyja Kittit. Ha úgy vesszük, szinte mindegy, hiszen „ő az a ritka gyerek, aki az apja jelenlétében is bármit megcsinálhat – nevet a férfi – úgyhogy inkább arra törekszem, hogy ne a szigor, hanem a bizalom tartsa vissza a rosszalkodástól”.
Ettől még persze félti a gyerekét, az első időszakban még jobban féltette. Anyukájával kölcsönösen nyugtatgatták egymást. Érdekes belegondolni, hogy Viktor most körülbelül ugyanazt éli át, mint egykor édesanyja az ő nevelésekor – csak épp „fordítva”. „Anya azt mondta, képzeljem el, mit érzett, amikor azt látta, hogy rohanok vakon, és rosszul veszem be a kanyart. Tudta, hogy neki fogok menni a szekrény sarkának, de már nem tudott mit tenni. Hát, olykor valami ilyesmi érzés ez is. Mondtam neki, az a baj, hogy elcseszte: úgy nevelt fel, hogy mindent oldjak meg vakon. Hát most ezt teszem!”
Kittinek még nem igazán vannak fogalmai minderre, mégis,

mintha érezné, hogy az ő apukája más.

„Meg kell tanulnia, mi az, amiben száz százalékig rám kell hallgatnia, és mi az, amiben neki kell segítenie – mondja Viktor. – Tizennyolc hónapos volt, amikor maga után húzott a fürdőtől az étkezőig, ott megráncigált, hogy le kell hajolnom, rátette a kezemet a földön a parizerre, ami leesett.” Mikor a kislányt a bölcsiben először vitték az udvarra (ami ismeretlen terep volt Viktornak), Kitti felpattant, és az apja elé futott, mikor az érte jött. Kézen fogta, végigvezette át a babakocsitárolón, egészen az öltözőkig, óvatosan kikerültetve vele mindent.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”
„Az az igazság, hogy nekem ő a világ közepe. Se nő, se szülő nem lehet olyan fontos, mint a lányom. Ott tartok, hogy nem bírok egy napnál többet elviselni nélküle, egyszerűen kell, hogy ott szuszogjon a másik szobában. Nem is tudom, hogy fogom kibírni, amikor majd táborba megy... Volt már olyan próbálkozásom, hogy elmentem külön programra, randevúra, de az az igazság, hogy utána bűntudatom volt. Így meg nem érdemes… Nemrég kérdezték tőlem, bánok-e valamit az életben. Amikor Kitti megszületett, sokáig nagyon cuki hangok jöttek belőle. És mindenki, aki látta őt, odavolt, hogy milyen édes arcokat vág. Én ezekből mind kimaradtam. És őt nagyon megnézném. De akár úgy is, hogy csak egy percet láthassak egyben mondjuk harminc évéről. Ha lehetne, ezt kérném. Ezen kívül más miatt soha nem sajnáltam a vakságot. Mármint buliztam, éltem, talpraesett, kíváncsi ember voltam így is. A látványon túl annyi mindent lehet szeretni! A hangokat, az ízeket… Nem lehetett volna jobb, tökéletesebb életem.”
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”

Csak magukra számíthatnak

Mielőtt meglátogattam kettejüket, azt hittem, a férfinek kiterjedt „segítő hálózata” van. Például sorstársak, civil szervezetek, és persze a védőnő, az önkormányzat… hiszen ahol többes ikrek születnek, ott is gyakorta előfordul, hogy a család plusz segítségeket kap a bevásárlásban, mosatásban, gyerekgondozásban. Viktor azonban csak a családjára számíthat, és mindent maga fedez. Például amikor estig dolgozik, kénytelen bébiszittert fizetni, aki elhozza Kittit a bölcsődéből, és vele marad, amíg Viktor haza nem ér. Ez egy jelentős részét el is viszi a keresetének. „Normálisan megélünk, de azért ez távol áll attól, amit egy férfiember, egy apuka el szeretne érni. Hogy a gyerekének majd legyen egy lakása, tudjon tanulni, legyen egy jövőképe…”
Azt mondja, ha állami szerv biztosítana számára mondjuk néhány órában segítséget, azt elfogadná, de önkénteseket, civil segítőket nem akar ezzel terhelni. „Egy hozzám hasonló egyszerű embert nem tudnék kihasználni” – mondja, mikor ilyesmit javasolok. Sőt, ő magaalapított egy egyesületet azzal a gondolattal, hogy ő mint fogyatékkal élő nem segítséget vár el másoktól, hanem megmutatná, hogy hogyan tud tenni a társadalomért. Sokszor például kedvezményesen vagy éppen ingyen masszíroz rászorulókat. Ha egy cég vagy támogató felkarolná ezt a gondolatot, azt mondja, még többet tudnának tenni.
„A lányom az egyetlen, ami miatt sajnálom a vakságot. Őt nagyon megnézném!”

Apa, és az ő álmai

Viktor szereti a masszőrködést, de sokáig játszott a gondolattal, hogy továbbtanulna: nagyon érdekli a pszichológia. Azt mondja, nyithatna olyan masszázsszalont, ahol az emberek testével és lelkével is foglalkoznak. Egy pluszképesítéssel akkor is biztosítva lenne a jövőjük, ha tönkremennének az ízületei, vagy bármi más gond adódna. Sajnos azonban jelenleg épphogy a munkavállalást meg tudja oldani így, gyermekét egyedül nevelő apaként, az egyetemre bejárás, tanulás lehetetlennek tűnik. „Annak idején mérlegelnem kellett, hogy a továbbtanulás vagy Kitti. És Kitti győzött. Talán majd egyszer, ha nagyobb lesz – gondolkodik el. – Sokkal nagyobb…”
Jó volt Viktoréknál lenni. Elkísérni őket, beszélgetni, látni őket együtt. Azóta, ha valaki arról panaszkodik nekem, hogy nehéz a napja egyedül a gyerekkel, azt mondom, próbálja meg csukott szemmel.
(Forrás: nlcafe.hu)

2016. július 17., vasárnap

Charlie Chaplin: Önszeretet

Képtalálat a következőre: „chaplin gif”
Charlie Chaplinre mindenki komikusként emlékszik, 
holott volt egy nagyon komoly oldala is. 
Kevesen tudják, hogy 70. születésnapján,1959. április 16-án írt egy verset, 
tele súlyos igazságokkal: 
Leírja benne, mi történik, ha valóban elkezded szeretni magad!
Charlie Chaplin: Önszeretet
(Amikor elkezdtem szeretni magam…)
"Amikor elkezdtem szeretni magam, beláttam,
hogy a fájdalom és a szenvedés óvtak meg attól,
hogy a saját igazságom ellenében éljek.
Ma már tudom, hogyan nevezik ezt:
Hitelességnek.
Amikor elkezdtem szeretni magam, megértettem,
milyen megalázó volt annak, akire ráerőszakoltam a vágyaimat,
pedig tudtam, hogy sem az idő, sem az illető nem érett meg rá -
még akkor sem, ha ez az illető én voltam.
Ma már tudom, hogy nevezik ezt:
Öntiszteletnek.
Amikor elkezdtem szeretni magam, nem vágyakoztam
többé egy másik élet után, és láttam, hogy körülöttem
minden kihívást és fejlődési lehetőséget jelent.
Ma már tudom, hogyan nevezik ezt:
Érettségnek.
Amikor elkezdtem szeretni magam, megértettem,
hogy mindig és minden alkalommal
a megfelelő időben és a megfelelő helyen vagyok,
és hogy mindaz, ami történik, helyes.
Ekkor megnyugodtam.
Ma már tudom, hogyan nevezik ezt:
Öntiszteletnek.
Amikor elkezdtem szeretni magam, nem raboltam
el többé magamtól a szabadidőt, és felhagytam azzal,
hogy nagyszabású terveket szövögessek a jövőre nézve.
Ma már csak azt teszem, ami örömöt okoz,
amit szeretek, és ami megnevetteti a szívemet,
és mindezt a saját tempómban és stílusomban.
Ma már tudom, hogyan nevezik ezt:
Őszinteségnek.
Amikor elkezdtem szeretni magam, mindentől
megszabadultam, ami nem tett jót az egészségemnek.
Ételektől, emberektől, tárgyaktól, helyzetektől és mindattól,
ami csak lehúzott és eltávolított magamtól.
Kezdetben ezt "egészséges egoizmusnak" neveztem.
Ma már tudom, hogy ez az
Önszeretet.
Amikor elkezdtem szeretni magam, nem akartam többé,
hogy mindenben igazam legyen. Így ritkábban tévedtem.
Ma már azt is tudom, hogy nevezik ezt:
Egyszerűségnek.
Amikor elkezdtem szeretni magam,
felhagytam azzal, hogy a múltban éljek,
és a jövőmért aggódjak.
Most már csak ebben a pillanatban élem az életem,
ahol minden történik. Minden napot megélek. Ez a
Tökéletesség.
Amikor elkezdtem szeretni magam, felismertem,
hogy a gondolkodásom nyomorulttá és beteggé tehet.
Amikor felfedeztem a szívemben rejlő erőt,
értelmem is fontos társra lelt.
Ezt a szövetséget ma már így nevezem:
A szív bölcsessége.
Nem kell félnünk az önmagunkkal vagy másokkal
folytatott vitáktól, konfliktusoktól és problémáktól.
Néha a csillagok is összeütköznek,
és utánuk új világok születnek.
Ma már tudom, hogy
Ez az Élet!
(Forrás: http://vilaghalo.info/chaplin-eltitkolt-verse)

Minden anya figyelmébe!


"Rossz anyukád volt? Mert nekem igen! A legrosszabb az egész világon! Míg a többi gyerek csokoládét majszolhatott reggelire, addig mi müzlit vagy pirítóst és lágy tojást kaptunk. Míg mások az iskolai szünetekben üdítőt ittak, vagy egy szelet csokoládét kaptak be, nekünk az otthonról vitt szendvicset kellett megennünk. És- biztosan sejtik már- vacsorára sem ehettünk azt, amit más gyerekeknek megengedtek a szüleik.
Édesanyám mindig pontosan tudni akarta merre járunk, Tudni akarta azt is, kik a barátaink és mit játszunk velük. Ha azt mondtuk, hogy szeretnénk elmenni egy órára, akkor ragaszkodott hozzá, hogy legkésőbb egy óra múlva valóban otthon legyünk. Néha repültünk hazafelé, mintha fogságból szabadulnánk!Anyunak volt bátorsága ahhoz is, hogy a gyermekmunka elleni törvényt megszegje: mosogattunk, ágyaztunk, főzni tanultunk;porszívóztunk, kimostuk a ruháinkat és még sok ehhez hasonló szörnyűséges dolgot is tettünk. Lehet, hogy anyánk éjszakánként direkt virrasztott, hogy újabb és újabb feladatokon tőrje a fejét?
Anya ragaszkodott hozzá, hogy mindig az igazat, csakis a szín tiszta igazat mondjuk.
Amikor serdülők lettünk, szinte olvasott a gondolatainkban. Ez valóban nehéz időszak volt! Anya sosem engedte, hogy a barátaink-ha el akartak kérni bennünket- egyszerűen csak az utcán ácsorogjanak. Oda kellett jönniük az ajtónkhoz, hogy láthassa őket! Míg mások 12-13 évesen elmehettek a barátaikkal, nekünk várnunk kellett, míg betöltjük a tizenhatot!
Anya miatt sok élményről maradtunk le, amit más gyerekek, fiatalok átéltek. Egyikünket sem kapták bolti lopáson vagy garázdaságon, egyikünk sem kötött ki ilyesmi miatt az őrszobában. Ezért egyedül anyánkat okolhatjuk!
Időközben mindannyian elhagytuk már a szülői házat. Képzett, jóravaló felnőttekké váltunk, Isten útmutatása szerint éljük az életünket. Azon fáradozunk, hogy épp olyan „gonosz, aljas szülők” legyünk, amilyen édesanyánk volt.
Vélhetően ez hiányzik a mai világból: kevesen vannak „gonosz” anyukák!
Ha majd egy nap gyermekeim elég idősek lesznek, hogy megérthessék, mi motiválja a szülőket, akkor ezt mondom nekik:

„Annyira szerettelek, hogy mindig tudni akartam, kivel és hová mész és mikorra fogsz hazaérni.
Annyira szerettelek, hogy ragaszkodtam ahhoz, hogy a saját zsebpénzedből spórold össze a biciklid árát, pedig megengedhettük volna magunknak, hogy megvegyük neked.
Annyira szerettelek, hogy szótlanul kivártam, míg magadtól jössz rá, hogy a legújabb „legjobb barátod” nem jellemes ember.
Annyira szerettelek, hogy az elcsent rágógumival visszaküldtelek a boltba. Az eladónak meg kellett mondanod: ezt tegnap loptam és most szeretném kifizetni.Annyira szerettelek, hogy kivártam a két óra hosszat, míg a szobádat kitakarítod - pedig én negyed óra alatt elvégezhettem volna.
Annyira szerettelek, hogy megengedtem neked, hogy láthasd haragomat, csalódásaimat, könnyeimet. A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy a szüleik nem tökéletesek.
Annyira szerettelek, hogy magadnak kellett tetteid következményét elviselned, még ha a büntetésbe az én szívem is majd’ beleszakadt.
És annyira szerettelek, hogy ha kellett a NEM-et mondtam, mikor tudtam, hogy haragudni fogsz rám érte. Ezek voltak a legnehezebb harcaim . Örülök, hogy mégis kitartottam, mert ezáltal te nyertél igazán.
Ha majd egy nap a gyerekeid elég idősek lesznek, hogy megértsék, mi motiválja a szülőket, elmondhatod nekik, hogy… „

(Forrás:fogjunkossze.com)

2016. július 9., szombat

Betegen nehéz „csak” gyereknek lenni

„Beteg gyerekek? Úúú, az gáz. Nagyon megrázó volt?” – kérdezte egy ismerősöm, meg többen mások is, amikor hallották, hogy eltöltöttem egy napot a Bátor Táborban. „Nem, dehogy” - válaszoltam. „Már bocs, de hogyhogy nem? Te mondtad, hogy onkológiai és súlyosan beteg srácok közé mész, és semmi dráma?” „Semmi. Oké, a legyengült immunrendszer miatt van, aki nem bírja annyira a strapát, másnak meg a kezelések után éppen csak nőni kezdett a haja, de ennyi. Meg talán még az van, hogy itt sokkal több felnőtt vigyáz a gyerekekre, mint máshol.” 15 éves a Bátor Tábor.
Kicsit olyan, mint amikor az ultrahangos felvételeket nézzük a képernyőn – mondja a kisfiú, miközben a kézműves foglalkozáson maga készítette kaleidoszkópba néz.Ezek a koravén hasonlatok árulják el, hogy beteg gyerekek ülnek a Bátor Tábor hatvani bázisán az árnyékban, máskülönben csak apró jelei vannak annak, hogy ez itt nem olyan, mint bármelyik más gyerektábor.

Indul a kék csapat pecázni
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Néha a legalapvetőbb, legapróbb dolgok mennek nehezen. Például csak úgy gyereknek lenni. Ez az, ami már alaphelyzetből sem könnyű, a suli, különórák, sport, néptánc, ördög tudja még mi mellett - életem egyik legnagyobb vívmányának tekintem, hogy felnőttként van lehetőségem nemet mondani dolgokra, azt csinálni, amit szeretnék, ha nem is mindig.
Két program közt egy kis össztánc
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
És akkor ott vannak azok a gyerekek, akik az előbbiek tetejében még betegek is. Súlyosan betegek. Hónapokat töltenek kórházban, adott esetben komoly fájdalmak között, az életük megannyi lemondás és regula.Ezt nem szabad, azt tilos, emezt pedig csak úgy simán nem lehet csinálni. Nincsenek barátok, anya felmondja a munkáját, és ha tud, beköltözik melléd a kórházba, vagy naponta bejár, apa ritkán jön, mert dolgozik, és bizony az is lehet, hogy elhagyja a családot.
Paul Newman az egyik táborban Forrás: Bátor Tábor
És ez még nem minden, önmagukban a kórházi körülmények is megérnének egy misét. A vicc az, hogy nemcsak nálunk, de a jóllakott Egyesült Államokban is, ahol a legenda szerint a világhírű színész, Paul Newman egyszer ellátogatott egy gyerekkórházba, és megdöbbent a látottakon.
Ekkor fogalmazódott meg benne, hogy kéne csinálni valamilyen klassz tábort, ahol a gyerekek elfelejthetik a megpróbáltatásokat, a nehéz körülményeket,ahol lehetnek egy kicsit azok, amik egyébként volnának: gyerekek. Meg is teremtette az élményterápiás táborokat tömörítőSeriousFun Children’s Network táborszövetséget, aminek ma már világszerte összesen 30 tagja van.
A legyengült immunrendszer miatt nagyon alaposan kell kezet mosni
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Itthon 2001-ben civilek (orvosok, pszichológusok, egyéb szakemberek) létrehozták a Bátor Tábort, ami ingyenes táborozási lehetőséget nyújt súlyosan beteg gyerekeknek és családtagjaiknak, valamint 2013-tól már olyan családoknak, akik betegség következtében elvesztették gyereküket. Az első évben 35-35 daganatos beteg gyerek vett részt az élményterápiában, akkor még a Római-parton. Azóta a hajdani hatvani úttörőtáborban létrehozott táborhelyre Magyarországon kívül Csehországból, Lengyelországból és Szlovákiából is mennek gyerekek, a négy országból idén összesen közel ezren.
Szúnyogok és kullancsok ellen permeteznek. Természetesen valami bioszerrel
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
A Bátor Tábor Alapítványt 2007-ben fogadta teljes jogú tagjává a SeriousFun Children’s Network, a magyarok munkájának elismeréséül.
Szóval állunk itt az árnyékban, a kézműves foglalkozáson, a kisfiú meg azt mondja, az elébe táruló látványról, hogy kicsit olyan, mint amikor az ultrahangos képet nézik a képernyőn. A kézműveskedés csak afféle pihenő két kaland között.A tábor lényege: a beteg gyerekeket kizökkentik a komfortzónájukból, „hogy félelmeik legyőzésével felismerjék: képesek szembeszállni nemcsak a kalandok során rájuk váró feladatokkal, de a betegségükkel is”. Ezt az idézetet a táborhonlapjáról nyúltam le.
Nemcsak lovagolnak, ügyességi gyakorlatokat is végeznek
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Megyünk lovagolni, minden perc meg van konstruálva. Aki éppen nem ül lovon, az az önkéntes segítőkkel – a cimbikkel – addig is játszik. Ami végtelenül demokratikus dolog: a versenyhelyzetek lehetőleg ki vannak küszöbölve a játékokból. Ha fogyatékkal élő is van a csoportban, akkor az ő képességeihez igazodik a játék, vagy legalábbis az a kör, amiben ő is részt vesz.
Zeneszoba. Balra az egyik karmester
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
És mindenben van valami furfang, a zeneszobában például zenélnek és karmesterkednek a gyerekek: annyi kórházban, betegágyban töltött hónap után, amikor mindig, mindenben szót kellett fogadni, végre megélhetik, hogy valamiben ők irányíthatnak.
Kapás van!
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Veszélyes vállalásaik is vannak a szervezőknek, ilyen a horgászat, mert hát ugye mi van akkor, ha a gyerkőcök nem fognak semmit? Könnyek, csalódottság.Szerintem az alaposság jegyében békaemberek tanyáznak a tábor tavában, és adott jelre ráakasztanak egy-egy kárászt, pontyot a horgokra. Van is nagy öröm, a halakat természetesen visszaeresztjük a tóba, előtte azonban nevet kapnak. Könnyes szemmel intek búcsút például Batman Pablo Pedrónak, pont jó volnahalászlének, de nincsen baj, majd ha mindenki alszik, visszajövök.
Két játék között egy kis játék.
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Mindent szabályokkal bástyáztak körül, ami eleinte nagyon idegesít. A kalandparkba például csak védősisakban lehet belépni. Hiába vagyok távol a drótkötélpályától, a mászófaltól, hiába nem eshet a fejemre karabiner, hiába nem zúghat a nyakamba egy gyerek sem, hiszen biztonsági kötelekkel óvják minden mozdulatukat, mégis: a sisak kötelező.
Az íjászatot is imádták a srácok
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Ugyanígy, még indulás előtt a lelkünkre kötötték, hogy hosszú nadrág, zárt cipő, mert bizonyos helyekre rövidgatyában és strandpapucsban nem mehetünk be. Tekintettel a 34 fokra nehezen fogadtam szót, ésaz íjászpályánál konkrétan majdnem agyérgörcsöt kaptam, amikor láttam, hogy egy nadrágos, vászoncipős, de zoknit nem viselő nőnek adtak egy zoknit, mert ez a szabály. És fölvette. Én meg apránként rájöttem, hogy minden szabály a gyerekek védelmében van, viszont egy igazi demokráciában nincsenek kivételek: ha a gyereknek sisakot, rövidnadrágot vagy mentőmellényt kell viselnie, akkor a felnőtteknek is. Ha nem hisztizel, akár még példát is tudsz mutatni a kicsiknek.
Könnyed ugrás, úgy tíz méter magasan
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Itt most éppen van egy srác, aki 95 százalékban látássérült, ő nem mehet a kötélpályára. Sebaj, egyik kedves elfoglaltságával, a gyöngyfűzéssel ütik el az időt. Két segítője is van ebben. És ezen mindig meglepődöm, hogy micsoda háttérmunka, mennyi ember van a zökkenőmentes nyaralás mögött; a kaleidoszkópos workshopon például 12 gyerekre 7 segítő jutott.
Bátrak, nem vitás
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
A szikár tények szerint a Bátor Tábor 15 éves. Idén várják a 8000. táborozót. Ebben az évben körülbelül 1000 gyereket látnak vendégül a turnusaikban, miközben a tábor programjainak megvalósulását szintén közel 1000 önkéntes segíti évente. Így már minden világos.
Kása. Miután megkóstolták, már szerették
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
„Jaj, öreg csontjaim” – kel fel a székéből egy kislány, aki bottal közlekedik, nehézkesen. Nincs 10 éves, de az önirónia fogalmát máris taníthatná. Jól csinálja, van stílusa, egy emberként rötyögünk, vele együtt. Később teljesen véletlenül megtudom, hogy tavasszal még kerekesszékben ült. Az élet egy széles mosoly.Vagy egy reményteljes ölelés. Vagy mit tudom én. Közben tízóraira hív a zene, kása van, de nem ám csak úgy kása, ez a miénk glutén- és tejmentes. Van hozzá gyümölcsvelő, eszegetjük is szépen.
A kicsik önkéntes alapon segítenek az önkénteseknek
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
A nyavalyákról nem beszélünk a srácokkal. Az kéne még, hogy miután sikeresen kirángatták őket a hétköznapjaikból, visszalökjem őket tudati szinten a betegségükbe. Van közöttük olyan gyerek, aki a kezelések miatt eddig egyetlen napot sem töltött külön a szüleitől. Itt – ahogy érzékelem – sikerült egy teljesen bizalmi légkört kialakítani, a gyerekek szemlátomást bíznak a felnőttekben. Hozzám is a világ legtermészetesebb dolgaként fordulnak, pedig alig pár órája vagyok itt.
Értekezlet. Cimbi cimbinek cimbije
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
A cimbiket elnézve teljesen vegyes a társaság. A legfiatalabb úgy 20 éves lehet, a legidősebb 60. Van köztük kutató biológus, kétkezi ember – mindenféle szakma és társadalmi réteg megfordul itt. Áll néhány meggyőző pedigréjű autó a tábor előtt, jelezve, hogy a módosabb körökből is érkeznek ide önkéntes segítők.
Katonás rend és vasszigor
Fotó: Adrián Zoltán - Origo
Akik azután hazamennek, és pénzzel is támogatják a tábort. Ami egyébként az 1 százalékos adófelajánlásokból és adományokból tartja el magát. Vannak itt csóró fiatalok is,vegyes a társaság nagyon, de szemlátomást cimbi cimbinek cimbije. Olyan csapat ez, amelynek tagjai a táboron kívül is összejárnak. A segítők pihenőjében felirat a falon: „Tudsz játszani? Tudok. És szeretsz is? És szeretlek is.” A Fodor Ákostól származó idézetnél talán semmi nem foglalja össze jobban a táborban zajló életet.
(Forrás: origo.hu)