A kutya testbeszédének megértése elengedhetetlen a bizalmon és szereteten alapuló, erős kapcsolat megteremtéséhez gazdi és kedvence között. Ha odafigyelünk ezekre a jelekre, könnyebben megtudhatjuk, hogyan is érzi magát négylábú barátunk.
Tágra nyílt szemek, fürkésző tekintet
A figyelmedet szeretné felhívni azzal, hogy így néz rád, és a reakciódat várja. A kutyák elég kitartóak tudnak lenni, ha éppen arra vágynak, ami a kezed ügyében van: étel vagy a kedvenc játéka.
Hunyorgás, pislogás
A kutya kellemesen érzi magát, boldog. Játékra is invitálhat, vagy egyszerűen örömét leli a szeretgetésben. Ám ha túl sokat pislog, lehet, hogy fáj a szeme allergia vagy gyulladás, esetleg sérülés miatt. Célszerű kivizsgáltatni a baj okát.
Egyenesen álló, előremutató fülek
Kíváncsi, érdeklődő és figyelemmel kíséri a környezetében zajló dolgokat.
Lekonyuló fülek
A kutya elbizonytalanodott vagy megijedt. Előfordulhat, hogy egyik füle lefelé, másik felfelé vagy előrefelé áll, általában így reagálnak az idegenekre vagy azokra a személyekre, tárgyakra, melyektől tartanak.
Ásítás
Kényelmetlenül érzi magát, feszült vagy szorong. A kölykök gyakran ásítanak, amikor például nagyobb, idősebb kutyákkal vannak körülvéve, akiket nem ismernek. Az úgynevezett nyugtató jelek közé tartozik az ásítás, ezzel a másik kutya felé jelzik, hogy ők nem szeretnének gondot, békességre törekszenek. De ha azt követően ásít, hogy Te ásítottál, akkor szorosan kötődik hozzád, és mint tudjuk, az ásítás ragadós.
Megnyalja a pofáját
Feszült, stresszel, nyomást vagy veszélyt érez.
Csendes vicsorgás
A kutya felhúzza a fogínyét, de nem morog. Ily módon jelzi a határokat, édi a területét. Gyakran láthatjuk ezt a viselkedést evés vagy játék közben is: egy-egy pillanatra megmutatja a fogait és mereven ránéz a másik kutyára, majd folytatja a játékot, evést. Általában elegendő ez az enhye jelzés, de ha nem egyértelmű a másik kutyának, komolyabb eszközökhöz is folyamodhat (morgás, ugatás, fogcsattogtatás).
Alacsonyan tartja a farkát és csóválja
Ha lassan csóválja a farkát, nem igazán érti, mi történik éppen. Azt szeretné tudni, mit kérsz tőle, mit tegyen. Ha gyorsan csóválja a leengedett farkát, elfogadja, hogy Te vagy a főnök.
Megemelt enyhén remegő farok
A kutya éppen feljebbvalóságodat kérdőjelezi meg, úgy gondolja, ebben a helyzetben ő (is lehetne) a főnök.
Lábak közé húzott farok
A félelem, ijedtség, fájdalom jele. A kutya kényelmetlenül érzi magát. Ha nincs különösebb oka arra, hogy így érezzen, mégis gyakran veszi fel ezt a pozíciót, érdemes megvizsgáltatni állatorvossal.
Hátára gördül és a pocakját mutatja
Bízik benned és a kedvedre szeretne tenni. Jutalomként éli meg, ha ilyenkor megvakarászod a pocakját. Ám ha behúzza a farkát és megfeszülnek izmai, kellemetlen számára az érintés, inkább hagyjuk abba a simogatást, hogy megnyugodhasson, ne érezze feszélyezve magát.
A térdedre helyezi a fejét
A figyelmedre vágyik és igényli, hogy foglalkozz vele. Amikor egy kutya megérinti vagy megbökdösi a gazdája kezét az orrával, akkor azt szeretné, hogy megsimogassa, megszeretgesse.
Ráteszi a mancsát a térdedre
Ha mindezt egy magabiztos tekintet kíséretében teszi, akkor dominálni próbál. Ebben a helyzetben tegyük le a mancsát a térdünkről.
Felemeli az egyik mellső mancsát
Valamit kérdezni szeretne. Talán éhes, játszana vagy nem érti, miért kérsz tőle egy parancsot. Ha valami érdekeset vett észre, akkor is felemelheti a lábát, ugrásra készen. ahogy a vadászkutyáknál láthatjuk. Berögzült viselkedés is lehet a "mancsolás" - ha pacsit ad, jutalomfalatot kap. Az okos kutyák könnyedén manipulálhatják egy-egy aranyos trükk ismétlésével közönségüket.
Hátat fordít neked
Tökéletesen megbízik benned, hiszen nem látja, mit csinálsz, mégsem tart attól, hogy váratlanul olyat teszel, amely kellemetlenül érintené. Persze lehet, hogy hátmasszázsra vágyik - egy kis dögönyözés nekik is jól tud esni.
Reszketés, remegés
Ha a kutya teljes testében reszket, pedig nincs hideg, akkor feszültségét kívánja enyhíteni egy számára szokatlan helyzetben vagy ijesztő események közepette, pl.vihar, tűzijáték, hangzavar esetén, de ugyanígy riadalmat okozhat számára a családtagok veszekedése. Ha ezt tapasztalod kutyádon, igyekezz nyugodt körülményeket teremteni, próbálkozz figyelemeltereléssel vagy akár a nyugi-csomó bevetésével.
Természetesen ahhoz, hogy egy kutya aktuális hangulatát megállapíthassuk, képesek legyünk leolvasni, mi járhat a fejében, érdemes figyelembe venni e jelek mellett a kutya jellemét, egészségi állapotát és a körülményeket is, melyek között az adott viselkedést mutatja. Probléma esetén kérjük ki szakember tanácsát!