2018. január 28., vasárnap

A fény felé (Film)

Megtörtént eset szolgál a film témájául. A Madison család nagy szeretetben, odaadással neveli három, fehérvérűségben szenvedő gyermekét. A két szülő számára mindennél fontosabb a család, még egy negyedik gyermek fogadására is vállalkoznak. Amikor legnagyobb fiúkról kiderül, hogy a sok vérátömlesztéstől megkapta a rettegett betegséget, az AIDS-t, a család kétségek között őrlődik:
vállalják-e a negyedik gyermeket, vagy tegyenek meg mindent halálra ítélt fiúkért.

DROGFÜGGŐ BABA ÉS ÖSSZEÉGETT GYEREK

Tényleg sanyarú a magyarországi nevelőszülők helyzete – a rájuk bízott gyerekekével együtt. De vannak köztük jócskán olyanok, akiket semmi nem tántoríthat el attól, hogy egy (kettő-három, sok-sok) gyerek életét megpróbálják egy kicsit könnyebbé tenni. Legalább arra az időre, amíg „megkapják” őket az államtól. Most bemutatjuk Vikit és Kistibit. Tipikusnak mondható a helyzetük, és amennyire megrendítő, legalább annyira biztató is. 
Kocsis Noémi riportja.
A társadalom nem könnyíti meg a nehéz sorsú gyerekek életét
Viki azonnal kiposztolta az értük aggódóknak, hogy végre megvolt a műtét, és jól sikerült. A műtét, amit már háromszor lemondott a kórház férőhelyhiány miatt, pedig Kistibinek anélkül nincs esélye, hogy elkezdje az óvodát. Ha nem tud fogni a kezével, nincs ovi. Márpedig, ha nem operálják meg a szétégett kezeit, nem tud fogni. Ha nem égett volna szét a keze, az arca és a felsőteste nagy része, most nem lenne nevelőszülőknél. De ha korábban kerül nevelőszülőkhöz, talán élete első három évében is tudta volna, mi az a folyó víz, a kád, a zöldbab, és nem kellett volna végignéznie a hét testvérével együtt, ahogy a rendőrök elviszik a szüleit. Így aztán minden mindennel összeér.
„Ha látnád azokat a tekinteteket… Bemegyünk a vizsgálatra, tök üres a váró, Kistibi az ölemben, szorítja a kezemet, hozzám simul, várunk. Jön egy másik anyuka a lányával, pont ugyanahhoz a széksorhoz, és már majdnem leülnek, amikor az anyuka ránéz Kistibire. És meglátja, hogy roma, meg a kezeit, hogy össze vannak égve. Feláll, és azt mondja a gyerekének: »mi akkor inkább átülünk máshova!« A tök üres váróban… El tudod ezt képzelni? Kistibi rám néz, és azt mondja, »tudom, hogy én egy szörnyeteg vagyok«. Nem magyarázhatom el mindenkinek, hogy kétévesen leforrázták a szülei gulyáslevessel!”
De Vikinek tele van a padlása még hasonló történetekkel. Kistibinek törvény szerint most kéne óvodába mennie.
Roma származású? Hááát…
„Persze, anyuka” – mondja a lakóhelyileg illetékes körzetes óvoda vezetője a telefonban – „jöjjenek csak nyugodtan, de mondjon már pár szót arról a gyerekről! Roma származású? Meg a kezei, igen, értem… És maguk nem a vér szerinti szülők. Hát, maguk tudják, de azt muszáj közölnöm, hogy már nagyon telítettek a csoportjaink, több mint valószínű, hogy nálunk nem lesz ám hely!”




Vikibaba és Zolibaba. Anya és apa helyett csak ezeket szoríthatja magához Kistibi a nemrég operált kezében. Most már legalább tud fogni...
Vikibaba és Zolibaba. Anya és apa helyett csak ezeket szoríthatja magához Kistibi a nemrég operált kezében. Most már legalább tud fogni...

Egy hároméves még nem tudja, mi az a kábítószer-birtoklás
Viki, mielőtt tavaly nevelőszülők lettek a párjával, varrásból tartotta el a négy saját gyerekét, varrt tehát két textilbabát Kistibinek, hogy ne legyen egyedül a kórházban. Két babát, arcuk helyén olyan fotókkal, amelyekről ő és a férje néznek vissza Kistibire. Egy Vikibabát meg egy Zolibabát. Mert Kistibi nem hívja őket anyunak meg apunak. Neki vannak igazi szülei is, ezt tudja jól. Mit tud még róluk? Hogy egy nap elvitték őket a rendőrök. Jöttek, és elvitték. Kistibinek még fogalma sincs róla, mi az a kábítószer-birtoklás. Csak arról van fogalma, hogy a 13 éves legnagyobb testvére vigyáz rájuk, mert sokat vannak egyedül. De őket nem viszik el a rendőrök.
„Végül mindannyian különböző helyekre kerültek, más nevelőszülőkhöz. Az igaziak nem mondtak le róluk, tartják a kapcsolatot a megszabott láthatásokon, úgy, ahogy. Ilyenkor reggel felkelünk, reggeli után szépen felöltözünk, és mondjuk Kistibinek, hogy megyünk találkozni a tesókkal – mert ez biztosabb, mint az, hogy a szüleik is eljönnek.”
Hat négyzetméter kell hivatalosan egy gyereknek
A barátságos, „Vikis” textilekkel, párnákkal, függönyökkel dekorált emeleti gyerekszobában hárman alszanak. Hat négyzetméter kell hivatalosan egy gyereknek, ez itt 18,5 négyzetméter, szerencsére. Kistibi ágyikója mellett áll Danié, ő most egyéves. Roma, és nem látszik rajta. Kilenc hónapos fejlettségi szinten tart, szobatársa, a tíz hónapos Luca viszont szinte tolja maga előtt a fejlődésben. Luca egy kis faluban, az udvaron jött világra, a szülők nem értek be a kórházba, az apa vezette le a szülést. Két nagyobb lányuk már nevelőszülőknél volt addigra, hétéves, sérült fiuk egy otthonban, a negyedik gyereket már haza sem vihették a kórházból.
Akkor is büntetnek, ha szegény vagy, amikor nem csinálsz semmit
„Hogy ők miért vannak ebben a helyzetben, azt máig sem értem, de viccen kívül. Gyakran találkozom velük, hiszen tartják a kapcsolatot valamennyi gyerekükkel, pedig még csak nem is ebben a megyében laknak. Képzelj el egy teljesen normális házaspárt. Dolgoznak, nem isznak, van házuk,  igaz, szerényen élnek, de nagyon igyekeznek. Az apa sétált a gyerekekkel a közút mellett, nem volt járda, egy autós meg túl közel ment hozzájuk, és ő ijedtében babakocsistul-gyerekestül inkább beugrott az árokba. Senki sem sérült meg, de kapott veszélyeztetés miatt több mint másfél év felfüggesztettet. És ezzel el is bukták a két nagyobbik lányukat.”
Idézés a gyámügytől
Lucát még nem tudták nevelésbe venni Vikiék, mint a kisfiúkat. A kislány más megyéből való, a papírjait az intézmények között valahogy elkeverték. Néhány hete Vikiéket beidézték a gyámügyhöz, ahol a két nagyobb kislány nevelőszülőjével vívtak egy délelőttnyi csatát. A másik család ugyanis magának kéri Lucát is, de így a vér szerinti szülőktől már mindhárom gyermek akkora távolságba kerülne, hogy a láthatásokra kijelölt időpontra nem tudnának odaérni.
Nem értem, hogy lehet elintézni azzal az egyetlen odavetett mondattal embereket: »Oldják meg!« Ez is a nevelőszülőség szerves része amúgy, csak kevesen tudnak róla: hogy folyton bíróságra, hivatalba, meghallgatásra járunk, akkor is menni kell, ha a vér szerinti szülőnek van ügye a gyermekével kapcsolatosan. Állandóan jövünk-megyünk.
De ha kell, amúgy szívesen elmegyek a tárgyalásokra, mert az érdekeiket rosszul érvényesítő embereknek aztán tényleg senki sem segít…”
Dani egyfolytában ölbe kéredzkedik, úgyhogy Viki fél kézzel – pontosabban fél könyökkel – forral vizet, csinál teát. A reggelek összeérnek a következő hajnalokkal, a nap folyamatos etetésből, altatásból, pelenkázásból, fürdetésből, mesélésből, és megint etetésből áll. Danival kivált sokat kell foglalkozni.




Danival különösen sokat kell foglalkozni. Ő kábítószerfüggőként jött a világra.
Danival különösen sokat kell foglalkozni. Ő kábítószerfüggőként jött a világra.

„Őt két hónaposan hoztuk ki a kórházból, koraszülött babaként. Annyit mondtak róla, hogy remeg. Később derült ki, hogy ez valószínűleg a drogelvonás tünete nála. Mint magzati drogfogyasztónak, még nem tudni, mennyire károsodott az idegrendszere. Az anya 23 éves, apuka lelépett, Dani a harmadik gyerekük, őt már nem adták ki a kórházból. Nem is lenne nagyon hova, mert az anya folyton költözik a két nagyobbal, követhetetlen. De ő is tartja a kapcsolatot Danival, nem mondott le róla.”
Megkérdezem Vikit, akkor meg mire fel ez az egész? Neveled a ki tudja, kicsoda gyerekét, aztán mire feljavítottad, megszeretted, egyszer csak jönnek érte, ki tudja, mikor, és elviszik. Ez nem olyan, mint az örökbe adás, hogy a végén ott a gyerek nálad, véglegesen. Szóval ki az, aki ebbe tényleg bele akar vágni? És miért?
Miért vállalja ezt a sok nehézséget valaki? Lehet, hogy a pénz miatt?
Miért?… Mert úgy érzed, még tudnál tenni valamit. Nálunk egyiküknél sem volt kétséges, hogy ő jöjjön, ő kell, nem volt kérdés, miért ilyen, miért amolyan… A nagyok azonnal befogadták mindannyiukat. Mert rengeteg gyerek van család nélkül, két-három éve elképesztően sokan lettek. Állítólag azért is, mert a várandósok már nem kapnak támogatást szociális alapon az abortuszra. Inkább megszülik, legyenek bármilyenek a körülmények. Kistibiéknél még volt a családban kisebb, másfél éves, ő is össze van forrázva… Így több családi pótlék jár utána, mert fogyatékos.
Sokan évekig maradnak a leforrázós szülőnél, a bántalmazó szülőnél, az elhanyagolónál, agresszívnél, alkoholistákból álló családban. Mert már nincs kihez kiemelni őket.
Mert hiány van a nevelőszülőkből is. Tavaly indultak volna ugyan tanfolyamok, nagy várakozásokkal, de végül nem is mindenhol tudtak belekezdeni, nem volt elég jelentkező. Mi itt heten voltunk, a végén hárman maradtunk levizsgázni…”
Felötlik bennem a gondolat, hogy hiszen néhány éve államilag is foglalkozásnak minősül a nevelőszülőség, akkor meg mi a probléma? Hiszen „gyereket nevelni csak nem olyan nehéz, pláne pénzért, nem?”
„Számoljam össze, hányszor kapom meg én is, hogy »te ezt csak a pénzért csinálod!« Akkor itt a mérlegünk: gyerekenként negyvenezer az a fizetés, megkapjuk a családi pótlékot mindenki után, meg van a párom 120 ezres fizetése. Az albérlet havi 65 ezer, a fűtés így télen 50, a villany 20 a régi rossz bojler miatt. Van egy régi transzporterünk, hogy mindenki beleférjen. És minderre vagyunk kilencen.”




„Mindenki egyért, egy mindenkiért!”
„Mindenki egyért, egy mindenkiért!”

A végső érv: a szeretet
Hazaér a suliból a kilenc gyerekből egy, Anna, a 11 éves, és elcsacsogja, miért került át két lány a karénekben az altból a szopránba – közben megdajkálja az ölében Lucát. Megszeretgeti, hozzá bújik. Amikor a négy saját gyerekük először találkozott a legelső nevelésbe vett kicsivel, az olyan volt amúgy, mint bármelyik másik nap. Azt a kislányt pár hónap múlva örökbe fogadta valaki, és erre egyből megindult a sutyorgás, „legyen még egy gyerek!”. Így lett még kettő, Dani és Luca. De a sutyorgás nem maradt abba.
„Anya, még egy ovist, lécciiiiii!” – „Megőrültetek mindannyian” – szólt rájuk Viki – „hiszen így is tele a ház!”  És másnap szépen beadta az igényt a férőhely bővítésére.
Aztán néhány hónap múlva, amikor Kistibi felébredt az altatásból, és levették róla a kötést, azt mondta az ágya mellett álló Vikinek:
– Na, most már szeretem a kezemet.
Kocsis Noémi
Utóiratként száraz tények és adatok
Ma Magyarországon mintegy 2 380 000 gyermek él. Ebből nagyjából 23 000 állami gondozásban, tehát körülbelül minden századik (!). A 23 ezer gondoskodás alatt álló gyermekből 8700 él nevelőszülőknél. A legtöbben – ahogy az örökbe fogadásoknál is – három év alatti, egészséges babát kérnek, a kamaszoknak, problémás gyerekeknek, fogyatékkal születetteknek igen kevés esélyük van. A szakellátásba újonnan bekerülő 12 éven aluli gyermekeket 2014 januárja óta már nem gyermekotthonban, hanem úgynevezett befogadószülőnél kell elhelyezni, akiből a hivatalos eljárásban lehet nevelőszülő. Évente úgy 2-300 gyermeket adnak ki nevelőszülőkhöz, közülük 40-50 kerül vissza az intézetekbe. Akik nem, azoknak öt százalékát fogadja örökbe később a nevelőszülője.
A babás fotót a szerző készítette, a másik kettő Viki tudtával és engedélyével jelent meg – a családi archívumból.
(Forrás: wmn.hu)

2018. január 25., csütörtök

A kamasz mániákus igazságkereső, de ha faggatják, hazudik (Vekerdy Tamás)

vekerdy_tamas02_gs
Gyermekünk későbbi élete függhet attól, hogy miként neveljük kamaszkorában. Ez az időszak a tinédzser és a szülő számára sem könnyű, ezért fontos a sok türelem. A tini megbotolhat, de az anyának, vagy az apának fel kell őt emelnie, hogy újra próbálkozhasson az önállóság felé vezető úton.
„Az, hogy valaki függő, vagy keménydrogos lesz, a kamaszkortól függ. A deprivált tinédzserek könnyebben válnak kábítószeressé” – a mottót a drogambulanciától vette Vekerdy Tamáspszichológus, aki Szegeden, az IH Rendezvényközpontban tartott előadást a tinédzserekről, a korosztály nevelésének nehézségeiről, feladatairól. 18. alkalommal szervezték meg a Pedagógiai Esték rendezvényét. Mostantól a legsikeresebb előadókat visszahívják, Vekerdy volt az első „duplázó”. A későbbiekben többek között Csépe Valéria, Kepes András, Várszegi Asztrik, Csányi Vilmos, Geszti Péter és Zacher Gábor is a rendezvénysorozat vendége lesz.

Kiolvasom a szeméből, hogy „hülye vagyok”

Mi lett a régi aranyos kisgyermekkel? – kérdezi sok-sok szülő. A kamaszkor Vekerdy szavai szerint a második születés ideje, „lelki vérben és verejtékben” önálló emberré válnak a fiatal felnőttek. Le kell válniuk, de ez nem minden kamasznál feltűnő, sőt van, aki nem is válik le – s később derül ki, hogy miért nem tud kapcsolatot teremteni 27 évesen.
„Meglátom a szemében a jellegzetes kamaszpillantást, s kiolvasom belőle, hogy hülye vagyok” – mármint a szülő az a gyermek szemében a pszichológus – valamint tegyük hozzá négy gyermek édesapja – szerint. Nehéz kérdés, hogy az alkohol, a drog, a szex, a „számítógépes őrületek” veszélyei mellett elengedhetjük-e a gyermeket. A válasz igen, de ha baj van, akkor el kell kapnunk őt. Majd nem leszidva, nem számon kérve ezt a hibát, újból hagyjuk őt az útját járni, amelynek végén egy kedves fiatal felnőtt néz majd vissza szüleire. „De mikor? Valamikor 20-23 éves kor között! Hogy fogom ezt én kibírni?” – a szülőnek még ezzel a hozzáállással is sok türelem kell kamaszgyermekéhez.
vekerdy_tamas06_gs
„A kamaszért egyet tehetünk: elviseljük őt. Ez nem könnyű, de meg kell tennünk” – jegyezte meg. Hagyni kell, hogy maga meséljen. A kamasz maga is szenved, ő sem érti azt, hogy miért lett ilyen. Lecsökken a baráti köre egy-két emberre, akik a közeli barátok, s klikkesednek, de persze ez is lehet enyhébb folyamat. Már a XX. század első felében Kretschmer pubertás krízisről beszélt, ekkor olyan a tini mintha megbolondult volna, hallucinációi lehetnek, csapkodja a nevetéstől a térdét, hangulata változó.

Akkor terheljük a kamaszt, amikor a leggyengébb

100 éve 14-15 éveseknek voltak a legkönnyebbek óráik, ekkor zajlottak le az ismétlések, mert tudták, hogy a tinédzser – ezt mostanra bizonyították tudományosan is – elfárad a növésben. Ma viszont a hetedik és a nyolcadik osztály eredményein múlik a jövő, pedig ekkor „krónikus fiziológiai lustaságban” szenved a tinédzser. A csontok, a belső szervek gyorsan nőnek, de az utóbbiak kevésbé gyorsan alkalmazkodnak. Hormonális változások zajlanak le: szőrösödés, mellek növekedése. „Miért gondolnánk ezeket a jelentős változásokat semmiségnek?” – kérdezi a szakember.

Eltűntek a rajongott felnőtt példaképek a személyes térből – helyüket zenei együttesek, focisták töltik be

A központi idegrendszer addigi kapcsolati hálója eltűnik, s teljesen új háló jön létre, így hihetetlenül szemtelenek és éleslátóak lesznek a fiatalok, amit ki is mondanak. A kamasz mániákus igazságkereső, a faggatott kamasz hazudik, mert az épülő személyiségét védi.
vekerdy_tamas05_gsKarácsony Sándor pedagógiai szakíró, egyetemi oktató a ’30-as években rájött, hogy ilyenkor memoritereket nem tud tanulni a kamasz, de jól tudja az eddigi tananyagot rendezni a fejében, struktúrákat alkotni. Ezt mégis elfelejtettük. Szélsőségesen egyféle dolgot csinál ugyan a fiatal, de kreatívvá válik, a képességek kibontakozásának fontos időszaka ez a néhány év.
A kamasz hasítottan fekete-fehéren lát: rajongott zenekar, gyűlölt zenekar, rajongott focicsapat, gyűlölt focicsapat. Régen voltak olyan tanárok, akikért szintén rajongtak, de ma eltűntek ezek a pedagógusok, s helyettük az előbbi „pótlények” vannak. Ezek azonban nem érnek semmit, mert a TV-ben léteznek csak. Nem válaszol a banda a kamasz levelére, ha az öngyilkos akar lenni.
Azt javasolta Vekerdy, a tinit a bulikba engedjük el, s ne parancsoljunk rá, hogy hívjon fel minket fél 11-kor, mert dacol, így nem fogja megtenni. Viszont, ha titkon reménykedünk, akkor lehet, hogy pont abban az időpontban fog telefonálni.

Egyre hamarabb menstruálnak, mégis később szülnek a nők a mérsékelt égövön

A kamaszkor megváltozott a XIX. század közepén a mérsékelt égövön, beleértve Magyarországot is. Ez a lányokat és fiúkat is érintette, de csak az előbbit vizsgálták. Az első menstruáció 15-16 éves korban következett be tömegesen, 17 évesen megházasodtak, s 18 évesen szültek a nők még 150-200 évvel ezelőtt. Ma nem így van, mert az érés meggyorsult – ez civilizatórikus tünet, elkezd lefelé tolódni a menstruáció időpontja: 12-13-14 évre, vagy még korábbra. Ez viszont nem jár együtt valódi személyiségbeli, testi éréssel. Ma is 18 éves kor körül alkalmas a legkorábban a saját és a gyermek legkevesebb károsodásával szülni egy nő. Ezt az állítást erősítette az, hogy a ’60-as években a francia lányok tömegesen szültek 15 évesen – ennek eredményét egy szóval jellemezte Vekerdy Tamás: katasztrófa. Közben kezdett kitolódni az első gyerek megszülésének kora, 25-28-32 évre, sőt akár 40 évre. „Ami régen 2 év volt, ma 20, kis túlzással 12-32 év” – mondta a szakember.
vekerdy_tamas01_gs

Bölcsészek a legsikeresebb topmenedzserek

Széchenyi István 17 évesen huszárkapitány volt, Arany János befejezte tanulmányait Debrecenben, majd tanítani ment. Ma nem így van: nagy vargabetűkön keresztül találják meg a fiatalok, hogy mit akarnak csinálni. Ez a normális Vekerdy szerint, a folyamatot az I. világháborút követően fedezték fel, s a II. világháború után vált egyértelművé. A gyerekek maszknak érezték azt, hogy korán kell hivatást választani, úgy látják, emiatt megáll a személyiségfejlődésük.
Londoni Cityjének legsikeresebb topmenedzserei nem közgazdaságtant, hanem bölcsészetet tanultak, volt, aki szanszkrit szakon végzett, mert széles áttekintést, rugalmasságot, kreativitást ad az egyetemi képzés. Türelemmel kell várni, hogy a gyerekek önállóvá váljanak. Szerinte egyetlen feltételnek kéne lennie az egyetemnél, hogy legyen befejezve az előző iskola. 100 éve 4000 joghallgató kezdte s 400 fejezte be a képzést, de egy-két év egyetem is sokat tett hozzá műveltségükhöz, a saját fiatalkorában, az 1950-es években viszont 400-ból 400 fejezte be, ezt abnormálisnak látja ma.

Ártatlan szavak is hordozhatnak veszélyt az online keresésekben

Szót ejtett a számítógépekről, azt tanácsolta, 10-12 éves korig legyünk a gyermek mellett, mikor a kütyüket nyomkodja, limitáljuk az időt, azt, hogy mihez férhet hozzá. Rámutatott, akár pornográf oldalakra is tévedhet egy hétéves, ha beírja, hogy nagyi. A tinédzsert azonban szabadon kell engedni, mert úgy tűnhet elsőre, hogy függővé válik, de ha előtte nem volt az, akkor ki fog jönni ebből az állapotból.
vekerdy_tamas08_gs
A rendezvény végén a szülők kérdéseire is választ adott Vekerdy Tamás. Előkerült az ikergyermekek, a romló tanulmányi eredmények kérdése. Egy anyuka szerette volna tudni, hogy miként vehető rá a kötelező olvasmány elolvasására csemetéje. „Nem lehet rávenni a tinit” – hangzott a válasz. A dánoknál 170 éve van előírt irodalom, de csak a korszak és az olvasmány jellegét határozták meg, a konkrét művet nem, a módszer működik. Saját fia példáját hozta Vekerdy, aki felnőtt fejjel az unalmas részt kereste az Aranyemberben, azaz azt, amit 12 évesen annak érzett, ma, 36 évesen viszont ezt nem találta. Öröm nélkül nincs tanulás.
Ma komoly baj van, érdeklődőek a magyar diákok, de ahogy az iskolába belépnek, ez lehanyatlik. Mérei Ferenc pszichológus hittétele volt: ahol untatnak, onnan menekülj. A kamasz is így érzi. Pedig a jó példáért nem kell a szomszédba mennünk, csak az egyenruhásokhoz. Az első élménypedagógiai útmutatót ugyanis a szegedi rendőrség adta ki Magyarországon, mert hallottak a külföldi példáról, hogy így csökkenhet a fiatalkori bűnözés. A mai korszerű módszerekkel a szülők, vagy a pedagógusok is tehetnek az ifjabb generációért.
(Forrás: szegedma.hu)

2018. január 17., szerda

Egy óvónő őszinte, nyers véleménye az óvodák helyzetéről

Képtalálat a következőre: „Óvodások”

Rábl Gabriella óvónőként, óvodavezető-helyettesként dolgozik egy Budapest környéki település egyik óvodájában és alaposan megírta a magáét az intézményes gyermeknevelés aktuális helyzetéről. 


Célja az, hogy minőségi, szakmai párbeszéd induljon arról a tarthatatlan helyzetről, ami mára kialakult az óvodákban.

Mit is csinál egy óvónő?

Különféle játékokkal fejleszti a kisgyermekek különböző képességeit.
Segíti a közösségbe való beilleszkedésüket. Segíti kezelni a konfliktusaikat, illetve elsajátítani és gyakorolni bizonyos konfliktuskezelési technikákat. Emellett beszedi a pénzt a szülőktől a gyermekek színházi előadásaira, kirándulásokra, a pénzről könyvelést vezet, és váltópénzt tart az óvodában, hogy vissza tudjon adni. Olykor adományként kifizeti a belépődíjakat a rászoruló gyermekeknek, mert fontos számára, hogy ők se maradjanak ki az élményből.
Megszervezi az óvodában a gyermekek fényképezését. Igyekszik elérni óvodásainál, hogy merjenek mosolyogni az ismeretlen bácsi jelenlétében, és kövessék kéréseit, amikor mindenféle különös testhelyzetben idegen tárgyakat a kezükbe adva igyekszik megörökíteni őket. Mindezeken túl begyűjti és könyveli, valamint az igazságosság és egyenlőség elve alapján kéri, szükség esetén óvatosan követeli a behozandó tisztasági csomagot, illetve a törvényesen nem szedhető, mégis elengedhetetlen csoportpénzt.

Kockáztatva ezzel a saját hitelességét is, hiszen hogyan tud majd ezek után törvények, szabályok betartására hivatkozni?

Ezeken felül igyekszik olyan kapcsolatot ápolni a szülőkkel, hogy a szülők a gyermekek megunt játékait, vagy a munkahelyükön keletkező irathulladékot, mely még jó lesz firkapapírnak, szívesen hozzák be adományként az óvodába.
Ha van egy-két asztalos, festő, parkettcsiszoló apuka, akkor velük még az óvodavezető is igyekszik ápolni a kapcsolatot, hiszen nagy segítség, amikor a szülők lefestik, lecsiszolják, lelakkozzák, összeszerelik, és megjavítják akár az épület bizonyos részeit, akár a bútorokat vagy az udvari játékokat. Ugyanis a fenntartónak mindenre nem futja és az állami normatíva sem képes mindezt fedezni.
Megvarrja otthon a csoportszobai függönyöket, és az asztalterítőket, amiken a gyermekek ebédelnek. (Vagy felkér egy-két szülőt a varrásra.) Összegyűjti, és otthonról behozza a jégkrémes pálcikákat, a gombokat, szalagokat, kis befőttes üvegeket, a kukoricacsuhét és a színes őszi faleveleket, a családi kiránduláson gyűjtött makkot, vadgesztenyét, a kiürült sajtos és joghurtos dobozokat, a feleslegessé váló vállfákat, és még ki tudja mi mindent, hogy legyen mihez nyúlnia, ha valamilyen kreatív tevékenységhez fog a gyermekekkel.

A hazavitelig ellátja azoknak a gyermekeknek a felügyeletét, akik az oviban betegszenek meg, vagy akiket lázasan, begyógyszerezve hoztak be a munkahelyüket féltő szüleik, és a gyógyszer hatása elmúlóban van. Egy esetleges lázgörcs vagy eszméletvesztés kapcsán szükséges intézkedés felelőssége is az óvónőt terheli.

Ezen felül betegséget diagnosztizál, telefonál a szülőnek és szükség esetén vitatkozik vele, hogy a gyermeket igenis el kell vinnie orvoshoz, mert a kiütése valószínűleg nem a diótól van, a szeme nem a belement szappantól piros, a hasmenése pedig nem a Mikulásra kapott csokoládé eredménye, hiszen rajta kívül van még másik öt gyermek a csoportban hasonló tünetekkel. Adott esetben a gyerekorvos ellenében is vitatkozik, aki azt javasolja ilyenkor a szülőnek, hogy ne üljön be a váróba a gyermekével, hiszen ott még betegebb lesz.

KÉPÜNK ILLUSZTRÁCIÓ – FARSANG EGY NYÍREGYHÁZI ÓVODÁBAN
 (FOTÓ: BALÁZS ATTILA/MTI)
Az óvónő együttérzéssel meghallgatja annak a kisgyermeknek a panaszait, aki azzal indokolja rossz közérzetét, hogy „anyukám azt mondta, hogy ne mondjam meg, hogy fáj a fülem”, vagy aki elmeséli, hogy óvodába indulás előtt hányt, de nem maradhatott otthon. Segít orrot fújni, szükség esetén hányást takarít és közben vigasztal, bátorít. Gondoskodik az allergiás, speciálisan étkező gyermek ételéről akkor is, amikor a beszállító konyha feledékenységből ugyanazt a rakott krumplit küldi a tojásra érzékeny kisgyermeknek is, mint a többieknek. Majd délután elmagyarázza a szülőnek, hogy a kisgyermek aznap miért is ette azt, amit, és elnézést kér a konyha nevében is, megnyugtatva a szülőt, hogy legyen nyugodt, itt biztonságban tudhatja a gyermekét.

Szedi a Béres cseppet, a propoliszt, a C-vitamint, eszi a mézet, a fokhagymát, issza a gyógyteákat, hogy a vírusfertőzések idején is talpon tudjon maradni, és szedi a vérnyomáscsökkentő tablettákat, alkalomadtán a nyugtatókat, hogy egész évben helyt tudjon állni, mert mi van, ha ő is és a váltótársa is kiesnek a csoportból?

Ezen kívül rendszeresen gondozza a traumákat hordozó gyermekek lelkét. Például elmagyarázza annak, akinek szülei elváltak, hogy azért jönnek felváltva érte, mert mindketten fontosnak tartják azt az időt, amit vele tölthetnek. Igaz, hogy egymással már nem beszélnek, de „ez a felnőttek dolga, ne félj, téged ugyanannyira szeretnek”. Rendszeresen ad nevelési tanácsot a szülőknek is, akik vagy örömmel elfogadják, vagy égbekiáltó szemtelenségnek vélik, hogy az óvónő beleszól a magánéletükbe. A sokéves tapasztalat megléte általában nem érv.
Mindezeken túl elvégzi a sok, törvény által előírt, értelmes vagy értelmetlen adminisztrációs feladatot, naplót vezet mindenről, rendszeres időközökben írásban rögzíti a gyermekek fejlődésének értékelését. Tájékoztatja a szülőket gyermekük fejlődéséről, szülői értekezleteken, fogadóórákon, illetve spontán napi beszélgetések során. Napi kéréseknek igyekszik eleget tenni a harisnya levétele vagy föladása, a nagymamának átadandó lakáskulcs, a soron kívül hazavivő ismeretlen felnőtt, az új sapka, a gyermek által nem felhúzható cipő, az aktuálisan kedvenc alvós állat és egyéb témakörökben.

Rendszeresen átöltözteti száraz ruhába azokat a kisgyermekeket, akik bepisilnek vagy összevizezik magukat a fogmosásnál, esetleg megizzadnak az időjárásnak nem megfelelő kabátjukban az udvaron.

Átöltözteti akkor is, ha a gyermeknek épp nincs vagy sosincs váltóruhája. Ennek érdekében jó érzésű szülőktől, kisgyermekes ismerősöktől megfelelő méretű ruhadarabokat gyűjt be a csoportja számára, esetleg behozza a saját gyermeke kinőtt ruháit. Mivel a saját váltóruháról gondoskodni képtelen szülők ezek visszahozását sem tudják észben tartani, ezért a készletek rendszeres feltöltése az óvónő számára is rendszeres feladattá válik. A ruhák begyűjtését persze diszkréten teszi, hogy az adott kisgyermek, akinek sosincs semmije, ne érezze rosszul magát, hiszen ő nem tehet róla.
Az iskolai szünetek előtti időszakban konfrontálódik a szülőkkel annak érdekében, hogy a napi 8-10 órányi óvodai tartózkodástól fáradt kisgyermek minél több időt tölthessen otthon. Valamint igyekszik elmagyarázni, hogy a családi kapcsolatok érdekében fontos, hogy az újszülött testvér hazaérkezése idején egy-két hétig lehetőleg a nagy se jöjjön óvodába, még akkor sem, ha ez nem könnyű a szülőknek.

Általában igyekszik elmagyarázni, hogy a szülőségben nem az a lényeg, hogy könnyű legyen.

Különböző ünnepségeket szervez, például óvodai karácsonyt, farsangi bált, anyák napját, évzárót, jótékonysági bált, melyekre verseket, énekeket, a gyermek szerepének megfelelő szövegeket tanít be. A kisgyermekeket igyekszik meggyőzni arról, hogy mindez milyen jó lesz. Elkészíti az alkalomhoz illő díszleteket, begyűjti, megvarrja a jelmezeket, összevágja a zenét, majd egy személyben, mint rendező súgó és kellékes levezeti a próbákat, azután az előadást. Eközben elviseli, hogy a nézők a műsort filmre vegyék, abban a tudatban, hogy neki minden esetben az alsó fele fog látszani a körjátékoknál a filmen. Amikor a műsor közben azt tapasztalja az óvónő, hogy a nagyobbik testvér versmondása alatt a szülők az ölükben gügyögő kisebbet filmezik éppen, mert annyira édes, akkor mosolyával bátorítja a nagyobbat, hogy azért mondja csak a szövegét, hiszen olyan ügyes.
Az óvónő szervezi és levezeti ezeket a műsorokat jobb meggyőződése ellenére is, hiszen a szülők szeretik szerepelni látni csemetéjüket. Jobb meggyőződése ellenére, mert a szereplés nem a 3-6 éves életkor sajátossága. Erre a kisgyermeknek valójában nincs szüksége. Neki az állandóságra, a mindennapi rendszerességre van szüksége, mert ebből meríti biztonságérzetét. Az óvónő továbbá  kellő időre felöltözteti, előkészíti, meguzsonnáztatja a kisgyermekeket, hogy részt tudjanak venni mindenféle délutáni foglalkozásokon: úszáson, nyelvórán, néptáncon, stb.

Miért is? Mert ezeket a délutáni foglalkozásokat igénylik a kisgyermekek ebben a korban? Nem. Jobb meggyőződésünk ellenére tesszük ezt is.

És jobb meggyőződésünk ellenére integrálunk olyan kisgyermeket is a csoportunkban, akinek egyébként csak kárára van az, hogy huszadmagával tölti a napjait. Jobb meggyőződésünk ellenére tudomásul vesszük azt a szakmailag teljesen abszurd gyakorlatot, hogy a gyermekek integrálhatóságát néhány személyes vizsgálati helyzetben döntik el a különböző szakértői bizottságok, ahelyett, hogy megnéznék a kisgyermeket a saját csoportközegében. Mintha nem tudnák, hogy az óvodában a beilleszkedés sikere nem a kognitív képességeken múlik, hanem a szociális magatartáson. Az oviban nem probléma, ha egy kisgyermek nagyon nehezen képes szövegeket kívülről megtanulni, ha a beszéde hibás, a gyerekek így is jól tudnak együtt játszani. De aki agresszív, akit zavar a lárma, a sok fény, hang, szag és érzelmi inger, és amikor idegileg elfárad, akkor üt, rúg, ordít, vagy elhajítja a széket, azzal nem lehet együtt játszani.

KÉPÜNK ILLUSZTRÁCIÓ – GYEREKEK JÁTSZANAK EGY UNGVÁRI ÓVODÁBAN
(FOTÓ: NEMES JÁNOS/MTI)
Az integrált kisgyermeknek ahhoz hasonló ez a helyzet, mintha egy felnőttnek a nap minden ébren töltött óráját egy zsúfolt diszkóban kellene eltöltenie. Azzal, hogy ilyen helyzetbe hozzuk a nagy létszámú közösségben történő nevelésre alkalmatlan kisgyermeket, csak ártunk neki. Ártunk a többieknek is, hiszen értékes időt veszünk el tőlük. Ártunk magunknak, mert lassan elveszítjük a szakmánk szeretetét. Senkinek sem jó, csak jobb meggyőződésünk ellenére alkalmazkodunk.

Pedig a gyermekek érdeke az, amihez igazodnunk kellene. A többi megfelelési kényszerünk talán abból adódik, hogy a mi szakmánknak nincsenek határozottan kimondva és képviselve a kompetenciahatárai.

Ha elviszem a cipőmet egy cipészhez megjavíttatni, akkor a cipész megmondja, hogy mit tud vele csinálni és mit nem. Ha elmegyek fogorvoshoz, megmondja, hogy meg tudja-e menteni a lyukas fogamat, vagy nem. Az óvodában nem mondjuk el, hogy mi az, amit meg tudunk tenni, és mi az, amit nem, mert nincs rá hatáskörünk. Pedig ha otthon nem fontos a köszönés, akkor, bár az oviban elérjük majd, hogy a kisgyermek köszönjön, ez számára nem válik alapvető viselkedési szabállyá. Ha otthon nincs rendszeres napirend, akkor, bár az oviban alkalmazkodni fog a kicsi a napirendhez, akkor sem alakul majd ki benne egy stabil, belsővé vált életritmus. Ha otthon sosem hall felolvasott vagy fejből mondott mesét, akkor, bár az oviban esetleg fegyelmezetten végigüli a mesehallgatás idejét, számára mégsem lesz a mese az érzelmi azonosulás színtere. Egy lesz a többi zajkeltés közül.
Ha egy kisfiú otthon rendszeresen végignézi, ahogy az édesapja megveri az édesanyját vagy az aktuális barátnőjét, akkor az oviban én hiába beszélek neki arról, hogy a vitás kérdéseket meg kell beszélni, és nem szabad verekedni. Ha elég következetes vagyok, akkor talán az oviban visszafogja magát, de az ő világképében továbbra is nagyon hatékony konfliktuskezelési módként fog szerepelni a testi fenyítés.

Pedig az alaptörvényünk nagyon világosan fogalmaz, amikor azt írja, hogy „a gyermek nevelése elsősorban a család joga és kötelessége, s ebben az óvodák kiegészítő, esetenként hátránycsökkentő szerepet töltenek be”.

Miért is nem képviseljük kellőképpen, hogy kiegészítő szerepünk van? Egyre többször látom azt a hozzáállást, hogy a szülők úgy hozzák be a gyermeküket az óvodába, ahogyan egy gépet visznek a szervizbe: „Valami elromlott benne, meg kell javítani!”„Majd az óvodában megtanulja.” És mi ezt a munkát elvállaljuk! Reggel gyorsan ráhúznak valamit (becsomagolják), beteszik az autóba, gyorsan odaszállítják az oviba, ott kicsomagolják („Nincs időm megvárni, amíg lehúzod magadról azt a cipőt, mert elkések a munkahelyemről!”), majd beadják az ajtón. Délután ugyanez. Az, hogy a család felkeljen egy órával korábban azért, hogy legyen idő együtt reggelizni és beszélgetve elsétálni az oviig, az a legtöbb családban elképzelhetetlen. Komoly feladatok vannak: munkába kell menni, útközben a gyereket is le kell adni, hazafelé be kell vásárolni, a gyereket meg el kell vinni a különórára, aztán haza kell vinni, szakszerűen ellátni (lásd a mellékelt kezelési útmutatót), majd éjszakára kikapcsolni és töltőre rakni, hogy másnap is működjön tovább.
Persze lehet, hogy ezt a hozzáállást én nem is szeretném kiegészíteni. Vajon más kollégák hogy vannak ezzel? Igyekszünk felelősséget vállalni a szakmai fejlődésünkért, tanfelügyeletnek és minősítenek bennünket, de ki foglalkozik a család felelősségével? Amikor a hároméves az oviban tanul kanállal enni és pohárból inni, és tanítani kell őt a gyalogos közlekedésre, mert nekimegy a villanyoszlopnak, és megáll a járdán a tócsa előtt, mert nem tudja, hogy mit kell tennie. Persze, hiszen babakocsiban, bevásárlókocsiban vagy az autóban biztonsági gyermekülésben ülve szokott csak közlekedni. Aztán megkérdezi tőlem a tanítónő ismerősöm, hogy „mit csináltok ti az oviban, miért nem tudják a gyerekek az ollót használni?” Hát azért, mert a kanálnál tartunk. És én megkérdezhetem a szülőt, hogy ő mit csinált három évig?

A szülő munkáját, felelősségét értékeli valaki? Én pedagógusként kaphatok alkalmatlan minősítést. Hát a szülő? Mi az, ami a pedagógus feladatköre, és mi az, ami a családok feladatköre?

Mindenkinek könnyebb lenne, ha egyértelmű lenne a családok helye és felelősségi köre, és az oktató-nevelő intézmények és bennük a pedagógusok helye és felelősségi köre. A család iránti tisztelet is megkövetelné, hogy a család a megfelelő helyet kapja meg a társadalomban.
Mi, pedagógusok, tehetünk ezért valamit?
Azt, hogy mindezeket leírtam, egy szakmai párbeszéd elindításának reményében tettem. Látom a környezetemben, hogy nagy az elégedetlenség, többen elmenekülnek a pedagógus pályáról. Akik maradnak, azok pedig különböző túlélési stratégiákkal próbálkoznak. Talán eljött már az ideje annak, hogy mi, akik a nevelés-oktatás különböző szintjein és területein dolgozunk, megkeressük azokat a csomópontokat, amik a közös problémáink, amikre együttesen tudunk csak hatást gyakorolni, megoldást találni. Talán meghúzhatnánk végre a szakmánk határait és kimondhatnánk, hogy mi az, amit nem vagyunk képesek vagy nem akarunk megtenni, és amihez már nem adjuk a nevünket. Magam sem tudom, hogy vajon hogyan tovább.

(Kun Gabi)
(Forrás: nlcafe.hu)

2018. január 15., hétfő

A lány, akit majmok neveltek

Kapcsolódó képKapcsolódó kép


A lány, akit majmok neveltek /The Girl Raised by Monkeys/ Valamikor 1954 környékén történt, hogy egy isten háta mögötti kolumbiai faluban egy négyéves kislány éppen borsót fejtett szülei parcelláján, amikor erős kezek megragadták, valamilyen droggal elkábították, és szemét-száját befogva elrabolták. Amikor Marina magához tért, azt hitte, hogy vége a rémálomnak, de az csak akkor kezdődött: kiderült, hogy az esőerdő közepén van, tökéletesen egyedül, s kizárólag saját magára számíthat a túlélésért vívott harcban. Idővel azonban meglepő segítői akadtak: egy csapat csuklyásmajom, melyek nemcsak hogy megengedték, hogy a közelükben maradjon, de vakargatták, ápolgatták is, amikor pedig megbetegedett, a maguk módján a gyógyításában is részt vettek.

2018. január 6., szombat

ÍGY TESZIK TÖNKRE GYERMEKEINKET


(Részlet Dr. Lenkei Gábor: Egészségünk titkai című előadásából:) 

„Egy barátom mesélte, cselgáncsedző. Alsó tagozatos gyerekeket edz.                 
Meséli, hogy megjöttek a srácok, 7-8 éves srácok, délután 4-kor és fáradtak.                                Mondták, hogy fáradtak.                                                                                                                                                        Hogy lehet egy 7-8 éves gyerek fáradt?
És azt mondja, hogy megszagolta őket, és a gyerekek többségének aceton szaga volt.
Tudják, mint a körömlakklemosó.
És ő egy okos ember, azt mondta, az embernek akkor lesz aceton szaga, ha ki van száradva.              A végletekig.
És egy gyerek nagyon gyorsan kiszárad. Mert a gyerekeknek a folyadékigénye ennél sokkal több, mint a felnőtteké.
Most nem tudom részletezni, hogy miért, de ennél sokkal több. S megkérdezte a gyerekeket:                „Mit ittál ma, csillagom?”
„Hát, reggel a kakaót, és az iskolában egy pohárka vizet.”
És délutánra összeomlott a gyerek anyagcseréje. Már aceton szaga volt.
                 
 Tudják, kinek van aceton szaga? Aki cukorbeteg, kómára készül. 
Képtalálat a következőre: „szomjazó gyerekek” Képtalálat a következőre: „szomjazó gyerekek”
 Olyan mértékben felborul a gyerekek anyagcseréje, mert nem isznak vizet.
Azt hiszik, hogy egy gyereket meg lehet tanítani bármire, mikor acetonos? 
Nem tud figyelni, a rosszullét határán van! S azt mondják rá, hogy hiperaktív, meg diszlexiás? Szomjas! Elvihetem pszichológushoz…
Meg kéne itatni!
Persze, hogy pszichológiai tüneteket produkál, ha szomjas, meg ha éhes! Hát annak olyan tünetei vannak. Képtalálat a következőre: „szomjazó gyerekek”
És az edző bevezette minden gyereknél, hogy aki edzésre jár, kötelező egy 7,5 decis kulacsot hoznia. Azt, amikor megjönnek, megtöltik, egyharmadát meg kell innia edzés előtt, egyharmadát edzés közben és egyharmadát az edzés végén. És mire a gyerekek hazamennek, nem aceton szagúak.
De aztán úgy jönnek megint…. Tönkretesszük magunkat.
Ez nem egy kis dolog, amiről beszélek!
Az ember, amikor csak akkor iszik vizet, amikor szomjas, akkor már elkésett!
És mondok valamit. Még egyet.
Nem lehet hozzákezdeni egy ember gyógyításához addig, amíg ki van száradva! 
Én nagyon sokszor láttam belgyógyászként idős embereket, akik csontszárazak voltak. És zavartak voltak, úgy néztek ki, mintha flúgosak lennének. Nem lehetett velük beszélni. Nem tudták hol vannak, össze voltak zavarodva.
Volt, aki azt hitte, hogy pszichiátert kell hozzájuk hívni.
Mondta az öreg kollégám: „Adj neki vizet! Sok, sok, sok, sok infúziót, és várd meg a holnap reggelt.”
És amikor adtunk nekik sok, sok, sok, sok vizet, akkor az „ütődött” idős ember másnapra egy mosolygós, ép valaki lett. Mert megszűnt az elmezavar, amit a kiszáradás okoz.
Az embernek a szellemi tevékenysége nagyon gyorsan hanyatlik, ha ki van száradva.

(Forrás: netceleb.eu)

Képtalálat a következőre: „szomjazó gyerekek”Képtalálat a következőre: „szomjazó gyerekek”

Kapcsolódó kép

2018. január 4., csütörtök

Minden energia

Kapcsolódó kép

Az 1970-es évek elején a Findhorn nevű közösség egyik igazgatója voltam.
Ez a skóciai, mélyen spirituális közösség elkötelezett a természettel való élő és működő kapcsolat iránt. 
A Findhorn közösségi házban lakók rendszeresen gyakorolták azt, hogy tudatosan szeretetet küldtek a kertben található növényeknek. 
Az eredmények fantasztikusak lettek. 
Mindenféle vegyszer nélkül a Findhorn kertjében különleges méretű és fajtájú növények, virágok, gyümölcsök és zöldségek teremtek. 
A környéken a csodájára jártak a nem mindennapi jelenségnek.

Egy nap Peter, a Findhorn társalapítója megkért, hogy csatlakozzak hozzá, mert meghívta teára a helyi lelkipásztort és feleségét. 
Egy darabig udvariasan csevegtünk a tea mellett, majd Peter azt indítványozta, hogy nézzük meg a kertben a rózsabokrokat, amelyeket több mint egy évvel ezelőtt ültettünk. 
Peter elmagyarázta, hogy a lelkipásztor volt a „kertész”, aki segített a rózsatövek kiválasztásában és elültetésében, de azóta nem volt alkalma megnézni a fejlődésüket.

Ahogy sétáltunk a kertben és egymás után megnéztük az újabb és újabb rózsabokrokat, észrevettem, hogy a lelkipásztor egyre dühösebb lett.  
Hirtelen megállt és felkiáltott: „Elég!”
Mindannyian rémülten néztünk rá.
„Amit itt látunk, az teljesen lehetetlen” – kiabálta.

Látva a tanácstalan arcokat, kicsit nyugodtabban folytatta.

 „Valamit be kell vallanom. 
Tudják, a feleségem az elmúlt három évben minden nyáron, a szabadságom idején elvonszolt ide, csak azért, mert szereti ezt a közösséget. 
Nekem viszont szilárd meggyőződésem, hogy Önök valamennyien bolondok. 
Ez a sok marhaság a kozmikus energiáról, a növényekről és a szeretetről. Nevetséges! 
És idehoz engem, függetlenül attól, hogy én pecázni szeretnék. 
Úgyhogy elhatároztam, hogy bebizonyítom, hogy amit Önök csinálnak, az lehetetlen. 
Felajánlottam, hogy segítek a rózsatövek kiválasztásában és elültetésében.”

 „Több mint harminc éve tanulmányozom a rózsákat és pontosan tudom, hogy mi az, ami ebben a talajban, ilyen éghajlati viszonyok között megterem.

Amikor összeállítottam a Findhornban elültetendő rózsákat, olyan fajtákat választottam ki, amelyeknek semmi esélyük nem volt, hogy ezen a helyen megmaradjanak. Semmi esélyük! 
Minden egyes rózsának teljesen alkalmatlan ez a hely és semmilyen adat nincs arról, hogy valaha ezen a területen ezek a rózsafajták megmaradtak volna. Némelyik fajta egyáltalán nem nő üvegházon kívül. Mégis mindegyikük itt virul az orrom előtt!”

 Szünetet tartott egy pillanatra és ránk nézett. 
“Soha nem hittem volna, ha nem látom a tulajdon két szememmel.”

 A rózsák látványa meggyőzte, hogy az emberek energiája befolyásolhatja a körülöttük lévő világot. Attól a naptól kezdve ő lett Findhorn leglelkesebb támogatója.

A történet Marci Shimoff: Love for no Reason című könyvéből származik.
A történetet elmesélte: David Spangler

Képtalálat a következőre: „rózsák”

2018. január 1., hétfő

ÚJÉVI FOGADALMAK (Jon Gordon)



1) Maradj pozitív. Vagy a cinikusokra hallgatsz, és elhiszed, hogy a siker lehetetlen, vagy abban hiszel, hogy »Istennél minden lehetséges.«
2) Minden nap ébredéskor egészítsd ki ezt a kijelentést: »A célom az, hogy…«
3) Reggelenként egy séta közben gondold végig, mi mindenért lehetsz hálás. Ez elmédet a sikerre hangolja. Az ember nem tud egyszerre hálás és stresszes is lenni. A hála mozgással kombinálva kettős energialökettel és természetes antidepresszánssal ajándékoz meg.
4) Ne csüggesszen el, ahol tartasz, inkább gondolj derűlátón arra, ahová el fogsz jutni.
5) Étkezz a régi alapelv szerint: reggel, mint egy király, délben, mint egy úr, és este, mint egy koldus, akinek már egy fillérje sincs.
6) Hidd el, hogy minden okkal történik, és jó dolgok származnak majd a nehéz helyzetekből.
7) Ne pazarold az energiádat pletykára, múltbeli ügyekre, negatív gondolatokra és olyasmire, amit úgysem tudsz irányítani. 
Fektess be a jelen pozitív pillanataiba.
8) Keress magadnak egy mentort, és te is légy mentora valakinek.
9) Három fontos dolog: erő, lelkesedés és együttérzés.
10) Ne feledd, a kemény munkát nem lehet semmivel kiváltani.
11) Összpontosíts! Kérdezd meg magadtól: 
»Mi a három legfontosabb dolog, amit ma meg kell tennem?«
12) Gyakorold a »semmi panaszkodás« szabályt! 
A panaszkodás olyan, mint a hányás, te ugyan jobban érzed magad utána, de az emberek körülötted rosszul lesznek!
13) Olvass több könyvet, mint tavaly!
14) Pihenj többet! Az alvást nem lehet dupla kávéval pótolni!
15) Lefekvés előtt egészítsd ki ezeket a mondatokat: »Hálás vagyok …-ért.« »Ma elvégeztem …-t.«
16) Képzeld el, hogy elméd egy kert. Ha egy napig kigazolod a negatív gondolatokat, és táplálod a pozitív gondolatokat, az nem sokat számít – de ha minden nap megteszed, pompás kerted lesz.