2018. szeptember 19., szerda

EZT KÖTELEZŐVÉ TENNÉM AZ ISKOLÁKBAN



https://www.facebook.com/tudas6alom/videos/831474363619821/



EZT KÖTELEZŐVÉ TENNÉM AZ ISKOLÁKBAN
Minden tiszteletem és minden támogatásom az olyan kezdeményezéseké, amelyek nem fehérgallérosan, a hivatali asztal mögül, hanem a rögvalóságban igyekeznek tenni egy jobb, élhetőbb Magyarországért. Ez a videó fantasztikus. Nem csak azért, mert hatalmas bravúrral vágás nélkül vették fel, mert hihetetlenül erős a szövege vagy mert egy igazán fontos ügyet szolgál, de azért is, mert emberi hangon szól.
Azon a nyelven szól a cigány fiatalság talán legfontosabb kérdéséről, a tanulásról, ami a felemelkedés egyetlen igazi eszköze lehet, amely talán a legalkalmasabb lehet a fiatalok megszólítására.
És megszólít téged és engem is, a többségi társadalmat: amikor "cigányozol" ezeket a kezdeményezéseket is rombolod...
A felvételt Tőri Csaba barátom, a Moltopera karmestere mutatta nekem először. Azt mondta, be szokta vinni a Fazekas Gimnáziumban tartott énekóráira, mert annyira sok zenei érdekesség is van benne. Tudod mi az, amikor 2:05-től körbeállnak és te a kamerával együtt forogsz? Egy hagyományos ráolvasás! A végén a "Tanulj jól, de tanulj jól" egy magyar népdalból származik, amit mi, magyarok már nem éneklünk, de a cigány népzenében tovább él és most egy "modern szövegváltozattal" éledt fel újra. A háttérben jelelve tolmácsolják a szöveget. A "darab" dinamikai repertoárja pedig komolyzenei igényességű (az építkezés, az új "frázisok", "témák" bemutatása stb.). Csabi húsz percen keresztül áradozott erről és teljesen magával ragadott, azóta időnként megnézem, ha energiára van szükségem.
Remélem sokan megismerik. Remélem sokan megértik. Remélem sokan állnak mellé.
Forrás: Tudás6alom
A Roma Oktatási Alap támogatásával készült videóban Horváth Kristóf, művésznevén Színész Bob slammer dolgozott együtt tehetséges roma tinédzserekkel, akik a tanulás fontosságára hívják fel a figyelmet.  (Ágoston László)
https://www.facebook.com/tudas6alom/videos/831474363619821/

2018. szeptember 16., vasárnap

A finnországi iskola

Képtalálat a következőre: „finnországi iskola”

Egy ismerősöm nemrég Finnországba költözött és beíratta a gyerekét első osztályba. A hölgy nagyon izgatott volt és felkészítette a gyereket erre a fontos eseményre, úgy ahogy a mi országunkban szokás.

Elmesélte ezt a szokatlan tapasztalatot.
 “Összegyűltünk az iskola előtt augusztus 14-én reggel 9 órakor.
Az első sokk akkor ért, amikor úgy gondoltam, hogy a többi gyerek abban a ruhában jött iskolába, amiben aludt.
A fiamon volt egy ing, nyakkendő és a kezében fogott egy csokor virágot, úgy nézett ki mint egy színész.
Rajtunk kívül senki sem hozott virágot a tanítóknak.
Nem volt ünnepélyes hangulat, nem voltak lufik, nem énekeltek.

A gyerekek igazgatója kilépett a gyerekek elé 1-4. osztály (mert a nagyobbak másik épületbe járnak), mondott néhány szót, felolvasta a gyerekek névsorát és elmondta a gyerekeknek, hogy ki melyik osztályba jár. Ennyi.
Minden külföldi gyerek ugyanabba az osztályba jár, svédek, hinduk, angolok, néhány gyerek Ukrajnából.

A szülőknek annyit mondott, hogy: minden rendben, a gyerekek csodálatosak. 

Egyetlen dolog ami érdekli a tanárokat az, hogy a szülők és a gyerekek töltenek-e elég időt együtt.
A harmadik sokk, az iskola ebédlője.
Az iskola honlapján egy havi menü van kiírva, a gyerek kiválaszthatja azt az ételt amelyet szeretné.
A menü olyan, hogy van külön étel diétázóknak, vegetáriánusoknak, csak közölni kell ezt a dolgot.
Az ebédlőben a gyerekek, ugyanúgy, mint az osztályteremben szabadok, oda ülnek ahová akarnak.
Ilyen az élet az iskolában
– Az iskola nincs bekerítve és nincs biztonsági őr sem.
Az iskolák nagy részében automatikusan működik a bejáratiajtó, az épületbe csak egy program alapján lehet belépni.

– A gyerekeknek nem kötelező a padban ülni, leülhetnek a szőnyegre is.
Egyes iskolákban van kanapé és kényelmes fotel. A főépületben van szőnyeg is.
Képtalálat a következőre: „finnországi iskola”
– Az iskolai egyenruha nem létezik, a gyerekek akár pizsamában is mehetnek iskolába.
A cipő viszont kötelező, de a gyerekek többsége mégis zokniban rohangál.
Amikor meleg van a tanítás a szabad levegőn történik, az iskola mellett, a fűben, vagy az amfiteátrum formájú padokban.

A szünetben az alsó osztályos gyerekeknek kötelező 10 percet sétálni.
A gyerekek nagyon ritkán kapnak házi feladatot, mert otthon pihenniük kell. 
A gyerekeknek nem kell, hogy a szüleikkel elkészítsék a házi feladatot, a tanárok azt javasolják, hogy inkább kiránduljon a család, vagy sétáljanak az erdőben, vagy menjenek úszni.
A gyerekeket nem hívják ki a tanárok az osztály elé felelni. 
A tanár elmagyarázza a leckét és segít a gyerekeknek a feladatok megoldásában. Ugyanígy foglalkozik a gyerekekkel az iskola asszisztense is. (Finnországban létezik ilyen beosztású személy.)
A füzetbe írhatnak a gyerekek ceruzával, majd kitörölhetik, amit írtak.
A tanár is ellenőrizheti a leckét úgy, hogy ceruzával javít.”
( Forrás: https://ketkes.com )

2018. szeptember 8., szombat

INDIÁNOK ÜZENETE


Az indiánok felfogása szerint annak az embernek, aki elveszíti a kapcsolatát a természettel, megkeseredik a szíve.

Ha jobban odafigyelnénk a természet jelzéseire, törvényeire, akkor tudnánk, hogyan lehet összhangban élni egymással, más közösségekkel, a természettel.

A mai emberek többsége örök versenynek tekinti az életet, ahol mindig le kell győzni valakit vagy valamit.
Vágtatunk egy cél felé, pedig nincs cél, csak út van.

Ezt az utat pedig közösen kell járni, egymást és környezetünket segítve.
Erről szól ez a 10 perces, elgondolkodtató rövidfilm.
Magyar felirat: Sevaster1


(Forrás:https://www.elobolygonk.hu )

2018. szeptember 3., hétfő

Mikor és kitől hallottad utoljára: „Büszke vagyok rád!”? – És te mikor mondtad magadnak?


“Büszke vagyok rád”, “büszke vagyok magamra” – ezek egyértelműen pozitív, önbizalomnövelő kijelentések. De lehet vajon negatív töltetű is ez a szó? Milyen esetekben lehet a büszkeség akadály, gát a saját fejlődésünk folyamatában? Ennek jártunk utána a Bookself csapatának segítségével.

Ha a büszkeséggel kapcsolatban irodalmi vonatkozást keresünk, talán elsőként juthat eszünkbe a Büszkeség és balítélet Jane Austen-től. A büszkeség itt valamiféle kiállást jelent, ami távolságtartást is hoz magával a műben. Tulajdonképpen a büszkeség az egyik tényező, ami útját állja a két főhős, Elizabeth Benett és Mr. Darcy kapcsolatának kibontakozásának.

Mi a véleményed magadról?

“A büszkeség inkább azzal függ össze, hogy mi a véleményünk önmagunkról, a hiúság azzal, hogy milyen legyen rólunk mások véleménye” – így határozza meg maga Jane Austen a büszkeség fogalmát.
A művet olvasva végiggondolhatjuk, voltunk-e már olyan élethelyzetben, amikor a büszkeségünk határozta meg a döntésünket. Azt is érdemes megvizsgálnunk, hogy utólag hogyan vélekedünk erről a döntésről: hálásak vagyunk-e, amiért a büszkeségünket helyeztük előtérbe, vagy megbántuk, hogy nem tettük inkább félre.
Emlékezzünk vissza, mikor és kitől hallottuk utoljára: “Büszke vagyok rád!”. Vajon mi ki tudjuk-e mondani, hogy “Büszke vagyok magamra”? Felidézhetjük magunkban azt az érzést is, ami ezekben a pillanatokban eltölt. Fontos tudnunk, hogy milyen helyzetek ezek, és tudatosítani magunkban, keresni az alkalmakat, hogy újra és újra kimondhassuk.

Jó gyakorlat például 30 olyan dolgot felsorolni, amik miatt büszkék vagyunk magunkra. Ötöt általában mindenki könnyen megnevez a saját életében, de harminc esetében már olyan dolgokat is észre kell vennünk, amit mindennapinak érzünk, és nem is gondolnánk, hogy valójában ezek miatt is eltölthet minket a büszkeség.

A szégyen veszélye

A büszkeség ellenpontját, a szégyent is megvizsgálhatjuk magunkban. Végiggondolhatjuk, mi az, amiért szégyelljük magunkat, és hogy vajon valóban szégyent érzünk-e ilyenkor. Feldmár András például azt írjaSzégyen és szeretet című könyvében: “Ha elfogadom, hogy ügyetlen vagyok, mert kilöttyentem a kávém a szőnyegre, (…) akkor állandóan pirulhatok. A szégyen veszélye végtelen. De a valóság az, hogy a tetteim nem definiálnak engem. Én vagyok az, aki meggondolhatja magát, és legközelebb vigyáz arra, hogy a kávé ne löttyenjen a szőnyegre.”
A szerző ugyancsak különbséget tesz szégyen és bűntudat között:

“A bűntudattal meg lehet küzdeni, az nem olyan veszélyes. Ami megöli az embert, az a szégyen. A különbség óriási, de senki nem akarja tudni. A bűntudat arról szól, hogy mit tettem. A szégyen pedig arról, hogy ki vagyok, vagy mi vagyok én. A szégyen a lényemet támadja meg, a bűntudat csak a cselekedetemet.”

Fontos tudnunk, hogy számunkra mit jelent a szégyen, mi az, amiért szégyelljük magunkat és ez az érzés honnan eredhet. Egyetértünk-e Feldmár Andrással abban, hogy a szégyen és a bűntudat két különböző dolog?

Nem szánatom magam

Bár Ady másképp fogalmaz Nem szánatom magam című versében, amikor arról ír, hogy mások által nem hagyja “szánatni” magát, nem érez önmaga (és élete) iránt szégyent, a vers mégis rímelhet Feldmár gondolataira:
Szánatni így-úgy nem hagyom magam.
Élnem kellett: nos, én nagyon éltem
Az Isten és Ördög szent nevében,
De arcom mégsem piríthatta el
Bűnös és nagy kisemberi szégyen,
Mert az életem nem volt, mi halaszt.
Mert az életem nem volt hasztalan.
Buzgó vizén szent virágok nőttek
S mindig jutott egy-kettő a Nőnek,
De jutott tán még jobb helyekre is:
Jutott sok-sok semmirekelőnek
S be jó, hogy magam mégse szánatom.
Szánatni így-úgy nem hagyom magam.
Megvizsgálhatjuk, hogy mi magunk hogyan gondolunk vissza eddigi életünkre, milyen pillanatokat hat át a szégyen, vagy a bűntudat érzése. Csinálhatunk számvetést, mint Ady, és megpróbálhatjuk az ő szemüvegén keresztül nézni a saját életünket. A mi “Nincs bennem szégyen” versünk milyen sorokból állna?

Büszkeség vagy szégyen

Ha a büszkeség és a szégyen az életünkben betöltött szerepéről gondolkodunk, Brené Brown Bátraké a boldogság című, a bátorság témája kapcsán már említett könyve is a sorba illik, hiszen a szégyent a kutatónő is a sebezhetővé válás egyik kerékkötőjeként nevezi meg.
Olvassuk végig gondosan a fenti sorokat, és keressük meg magunkban a válaszokat a feltett kérdésekre! Érdemes végiggondolnunk, milyen mintát állítanak elénk az említett szerzők, és melyikkel tudunk azonosulni. Hogyan juthatunk el mindennapi életünkben a szégyentől a büszkeségig?
(Forrás: https://pszichoforyou.hu)