2013. június 7., péntek

A légzőgyakorlat „csodát” tesz


  

A légzés annyira természetes része az életünknek, annyira automatikusan történik, hogy oda sem figyelünk rá. Emiatt nem vesszük észre, ha helytelenül lélegzünk, nem is gondolnánk, hogy mennyire nem mindegy, hogyan is vesszük a levegőt, és, hogy a légzés módja milyen nagy mértékben befolyásolja hangulatunkat, teljesítményünket, egészségünket. A sportolók és a jógázók erről nagyon sokat tudnának mesélni.

A légzőgyakorlatoknak évezredes hagyományai vannak. A helyes légzés gyakorlata sok évezredes megfigyelésen, tapasztalatokon nyugvó tudomány, következtetései stabilak, minden modern kutatás alátámasztja a régi tapasztalatokat. Rengeteg légzőgyakorlat létezik, a legalapvetőbb és a legkönnyebben elsajátítható az alábbi.

Fontos!
-          Naponta legalább kétszer, reggel felkelés után, és este lefekvés előtt végezzük legalább negyed órán át. Fél óra kiváló.
-          Mindig friss levegőn (ha nincs lehetőség kimenni a kertbe, akkor a nyitott ablaknál).
-          Soha ne sajnáljuk rá az időt, akkor sem, ha reggel munkába sietünk, mert sokkal hatékonyabban fogjuk végezni a munkánkat, és bőségesen visszanyerjük az „elvesztegetett” időt. Este se sajnáljuk rá az időt, bármennyire fáradtak vagyunk is, mert sokkal jobban fogunk aludni, és segít megnyugodni a nap folyamán ránk rakódott negatív hatások okozta feszültségből.

A légzőgyakorlat ritmusa 4-2-8-2
            Nagyon fontos a ritmus betartása.
           
            4 számolás : belégzés
            2 számolás: a levegő benntartása
            8 számolás: kilégzés
            2 számolás: szünet, levegővétel nincs.

A karok belégzésnél emelkedjenek a levegőbe, így segítve tüdőnk tágulását. Törekedjünk arra, hogy az alsó tüdőcsúcsok is megteljenek friss levegővel, ne csak felül lélegezzünk.

Kilégzésnél karjaink ereszkedjenek le. Törekedjünk arra, hogy a hasizmainkat is felhasználva préseljük ki a levegőt amennyire csak lehetséges az alsó tüdőcsúcsokból is. Hasi légzésnek is hívják.
           
Mindig az orrunkon szívjuk be a levegőt, a kifújás lehet a szájon is, vagy relaxációs légzés esetén az orron is.

Ha gyógyulás céljából végezzük a légzőgyakorlatot, hunyjuk be szemünket, képzeletben vetítsük lelki szemeink elé, hogy a beteg testrészt, annak sejtjeit átjárja a friss oxigén, mintegy átmosva azt, megtelítve friss energiával, életerővel. Ezt igyekezzünk fantáziánkhoz mérten minél látványosabban, színesebben, érdekesebben elképzelni, és vigyünk bele sok-sok érzelmi elemet. Ilyenkor nem a logikusan gondolkodó bal agyféltekénket mozgósítjuk, hanem a jobb agyféltekénket, ami a szervezetünk működéséért felelős, de pl. az alkotó-művészi képességek is innen erednek. Rendkívüli a hatóereje.

Ennek a gyakorlatnak jótékony hatása néhány hét alatt megtapasztalható. Természetesen az orvosi kezelés mellett, és nem helyette. A hangulatunkra, napi teljesítőképességünkre gyakorolt hatását pedig azonnal megtapasztaljuk. A gyakorlat elsajátítása – bármennyire egyszerűnek tűnik – egy-két hetet igénybe vesz.

A légzőgyakorlat oxigén-zuhany a sejtjeink számára. Az éltető erő.

            Váljék mindenki napi tevékenységének részévé! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése