A legtöbbször zátonyra fut, de talán pont mi leszünk az a kevés kivétel, aki erősíti a szabályt – motoszkálhat a fejünkben, ha belevágunk egy távkapcsolatba. Nem tudhatjuk, mit hoz az élet: nem utazik-e el kedvesünk, vagy mi magunk egy több hónapos, akár éves megbízás, ösztöndíj miatt, hátrahagyni kényszerülve a másikat, vagy nem szeretünk-e meg valakit, akit otthona egy távoli városba vagy országba köt. De mit érdemes számba venni, mielőtt igent mondunk az élet eme újabb kihívására?
Ami nem gyűr le, az megerősít
Sok mindenre igaz, nemcsak a megrázkódtatásokra, de kötődéseinkre is, hogy a nehézségek sorvaszthatnak vagy építhetnek. A távkapcsolat veszélye, hogy az érzelmek könnyebben elfonnyadnak, ha távol van a másik, ha nem érezzük őt magunk mellett, miközben annyi izgalmas újdonság (ismeretség…) kúszik be az életünkbe. Éppen ezért ne feledkezzünk el kedvesünkről, még ha magával is ragad egy új helyzet, helyszín, tartsuk őt gondolatainkban, és figyeljünk, hogy ne essen vissza a levélírással, telefonálással, skype-olással töltött órák száma! Különösen, ha mi utaztunk el hosszabb időre, és ő maradt otthon.
A távkapcsolat a bizalom próbája. Aki féltékeny, nem bízik partnerében, folytonos megerősítést vár, annak könnyen pokollá válhat az egymástól távol töltött idő. Meg kell tanulni elhinni, hogy a másik szeret, akkor is, ha ezt nincs módja kimutatni a nap huszonnégy órájában, és nem kacsint félre, amint hátat fordítunk (ha mégis, lehet, jobb nekünk nélküle…). A távkapcsolatban felértékelődik az idő, amit fizikailag párunkkal tölthetünk, de még a napi skype is jelentőséggel bír – ne rontsuk el féltékenységi jelenetekkel! A korlátozott együttlét miatt duplán számít minden öröm és fájdalom, amit a másiknak okozunk.
Féltékenységre azok hajlamosak, akik tudat alatt nem érzik magukat szerethetőnek, ezért bizalom helyett az érzelmek bizonygatását várják a másiktól. Nem elsősorban a párjukkal, inkább önmagukkal kapcsolatban mardossák őket kétségek. A féltékenység, érzelmi zsarolás a másikba való túlzott csimpaszkodás tünete is lehet, az ilyen személyiség ellenőrzéssel próbálja elejét venni, hogy elveszítse kapaszkodása tárgyát. A távkapcsolat nemcsak a másik, hanem az önnön értékeinkbe vetett hit próbája is.
Fektessük le a kereteket!
Sok párkapcsolatban a távkapcsolat csak ideiglenes, egy bizonyos élethelyzethez kötött. Ilyen esetekben hasznos lehet, ha közösen lefektetünk bizonyos szabályokat arról, megengedhető-e több „lazaság”, mint alapesetben. Hogy ez vállalható-e, a pártól, a felektől függ: hogyan gondolkodnak a hűségről, mi számít megcsalásnak, mennyit bírhat ki a szerelmük. Bármilyen meglepő, ezekről a kérdésekről más-más elképzeléseink lehetnek, nem árt ezeket tisztázni! E sorok írója változatos megoldásokat látott már: flörtölni megengedett, de ennél továbbmenni nem, az országhatáron kívül szabad a vásár, de ha landol a gép, visszaáll a régi kerékvágás, egyéjszakás kaland még belefér, de másnap tilos a randevú stb. A felek úgy is dönthetnek, tegyen ki-ki saját belátása szerint, amennyit a lelkiismerete elbír…
Előfordulhat, hogy a távkapcsolat szakítópróbának bizonyul. Lehet, a lecke, amit meg kell tanulnunk, nem a bizalom és a ragaszkodás, hanem épp az elengedés, a szabadság visszaadása. Fogadjuk el, ha így történt, ne gyűlöljük se a másikat, se magunkat, se az életet! Ahány szerelem, annyi történet, és lehet, a sors legközelebbre tartogatja a happy endet.
Szabó Elvira
(Forrás: lelkizona.hu)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése