Akár most érettségizel, akár már idősebb vagy, adódhatnak az életedben olyan pillanatok, amikor a memóriád cserbenhagy, nem jutnak eszedbe bizonyos dolgok.
Jó hír, hogy egy, a BBC internetes oldalán megjelent új tanulmány szerint az emlékezőképesség javítható - ráadásul egy egészen egyszerű módszerrel.
Ökölbe szorított kéz a jobb memóriáért
Amerikai pszichológusok szerint, ha a jobb kezedet 90 másodpercig ökölbe szorítod, az segít abban, hogy megjegyezz valamit, míg a bal kéz ökölbe szorítása az emlék visszahívását támogatja.
Egy 50 fős kísérlet eredménye szerint az emberek jobban vissza tudtak emlékezni egy memorizálandó hosszú listára, ha közben alkalmazzák a fent leírt módszert. A kutatók úgy vélik, ennek oka, hogy az összeszorított ököl hatására átmenetileg megváltozik az agy specifikus régióinak működése.
A kutatás vezetőjének szavaival
- A jobb kéz ökölbe szorítása közvetlenül az új információ tanulását megelőzően támogatja annak jobb rögzülését.
A bal kéz ökölbe szorítása pedig segít emlékezni a már megtanult információtartalomra - nyilatkozta a BBC-nek dr. Ruth Propper, a kutatás vezetője, a Montclair Állami Egyetem munkatársa.
Korábbi kutatások is bizonyították, hogy a jobb kéz ökölbe szorítása aktiválja a bal agyféltekét, míg a bal kézé a jobb agyfélteke működését segíti.
Ezt az érzelmekkel azonosították: a jobb kéz ökölbe szorítása a boldogsággal és a haraggal, a bal kézé pedig a szomorúsággal és a szorongással áll összefüggésben. Az emlékezés folyamatához a kutatók szerint mindkét agyféltekére szükség van: a bal az információk rögzítésért, a jobb pedig a memorizált tartalmak előhívásáért felel.
(Forrás: femina.hu)
(Forrás: femina.hu)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése