2015. október 31., szombat

7 jel, hogy zaklatják a gyereked

 Gyakoribb, mint gondolnád
A szexuális bántalmazás életre szóló 
sérülést okoz a gyerekben. 
Vedd észre időben a jeleket!


Megdöbbentő, de a világon évente több millió gyermeket bántalmaznak szexuálisan. 
Hazánkban sem jobb a helyzet: a kriminalisztikai adatok szerint minden hatodik gyermek válik szexuális bűncselekmény sértettjévé - és szinte biztosra vehető, hogy nem minden ilyen jellegű ügy kerül nyilvánosságra.

A statisztikai adatok szerint leggyakrabban 13-14 év körüli lányok, illetve hét év körüli fiúk válnak zaklatás áldozatává, de persze bármely más korosztály is érintett lehet. 
Lányoknál az esetek 62-84, fiúknál 84-94%-ban ismert a molesztáló személye, aki többnyire férfi, és nemritkán a bántalmazott rokoni vagy baráti köréhez tartozik.
A molesztálás következményei akár életre szólóak is lehetnek, és amellett, hogy tönkreteszik a gyerek önbecsülését, felnőttkori párkapcsolatait, illetve az élet más területein való boldogulását egyaránt negatívan befolyásolják. 
Ha azonban a szülő időben felismeri aszexuális bántalmazás tényét, és szakember segítségét kéri, a káros következmények feloldhatók, de legalábbis nagymértékben enyhíthetők.

Az abúzált gyerekek hallgatnak

A zaklatott gyerekek - főként a fiúk - jellemzően mélyen hallgatnak arról, amin keresztülmentek. 
Még inkább igaz ez, ha az erőszaktevő személye ismert - a kicsi nem tudja eldönteni, hogy a kedves barátot vagy rokont, illetve a bántalmazót lássa-e az illetőben. 
Elképzelhető az is, hogy a lelke mélyén önmagát hibáztatja a történtekért, főként akkor, ha egyébként is alacsony az önbecsülése.
A fentiek fényében különösen fontos, hogy megismerd az esetlegesenmolesztálásra utaló jeleket. Ha bármelyiket tapasztalod gyermekeden, fordulj mielőbb szakemberhez - inkább fussatok egy felesleges kört, mint, hogy a kicsi sérüljön.

A molesztálás jelei

A szakirodalom a molesztálásnak számos jelét ismeri, melyeknek azonban több más okuk is lehet, így a szülőben talán fel sem merül, hogy abúzusra is utalhatnak.

A viselkedés megváltozása

Ilyen például a viselkedés markáns változása: a szexuálisan bántalmazott gyerek nehezen alszik el, éjjel gyakran felriad, és rendszeresen jelentkező rémálmok gyötrik. 
Előfordulhat, hogy a korábbinál jóval kevesebbet eszik, holott étvágyának nagymértékű csökkenését látszólag semmi nem indokolja.

Visszalépés a fejlődésben

A zaklatás gyakori tünete a már túlhaladott viselkedésformákhoz való visszalépés is - a már régóta szobatiszta gyerek ismét bepisil éjszakánként, netán szopni kezdi az ujját, holott erről már régen leszokott.

Rosszkedv és motiválatlanság

Mindehhez szomorúság, levertség, visszahúzódás társulhat, illetve a gyerek olyan benyomást kelthet, mint aki lélekben és gondolatban valójában nincs is jelen az adott közösségben. 
A molesztált kiskorúaknál jellemzően motiválatlanság is tapasztalható, illetve ezzel párhuzamosan a tanulmányi eredmény hirtelen és jelentős romlása.

Agresszivitás

Elsősorban fiúknál figyelhető meg, hogy nem áldozatként maradnak a szituációban, hanem az elnyomó szerepére törekszenek - azaz mindenféle előzmény nélkül agresszívek lesznek környezetükkel szemben.

A szakemberek szerint ez még mindig a szerencsésebb eset - ekkor ugyanis az események feldolgozása valamilyen szinten már megkezdődött.

Önmaga bántása

Mivel az abúzált gyerek saját magát okolhatja a történtekért, önmaga ellen fordulhat. 
Ez pedig a legkülönbözőbb formákban nyilvánulhat meg - a skála az egyszerű fájdalomokozástól a könnyebb vagy súlyosabb testi sértésen keresztül az öngyilkossági kísérletig terjedhet.

Szexualizálódás vagy félénkség

A fentieknél alaposabb gyanúra ad okot a magatartás szexualizálódása. 
Ilyenkor a gyerek a kortársainál nagyobb jártasságról ad tanúbizonyságot a nemiség témakörében, és valamilyen formában játékaiban, rajzaiban is szerepet kap a szexualitás. 
Mindehhez a nemi szervek mutogatása, netán gyakori vagy akár nyilvános maszturbálás társulhat. Ám az is lehet, hogy a gyerek viselkedése éppen ellenkező irányba változik: a kicsi félénkké, tartózkodóvá lesz, esetleg a kelleténél jobban beburkolja a testét. 
Megtörténhet az is, hogy magatartásában a két véglet váltakozik.

Külsérelmi nyomok

A zaklatás egyik legnyilvánvalóbb jele a fizikai sérülés. 
A gyerekek persze szinte naponta beszereznek kisebb-nagyobb horzsolásokat, foltokat, ám szexuális bántalmazásra utalhat, ha ezek a kicsi nemi szerveinek környékén lelhetők fel.

A gyógyulás útja

Az, hogy a traumatizált gyerek sorsa miképp alakul a továbbiakban, alapvetően azon múlik, hogy kap-e megfelelő szakmai segítséget, illetve a környezete támogatja-e őt a gyógyulásban. 
Ha mindez elmarad, szinte biztosra vehető, hogy - mivel alapvetően a bizalma sérült meg - felnőttként nehezére esik majd a bensőséges kapcsolatok kialakítása. 
Ugyanígy magával a szexualitással is gondjai akadhatnak, ami a nemi élettel szembeni tartózkodásban és a partnerek folyamatos váltogatásában egyaránt jelentkezhet.
A terápia és a nyitott, elfogadó környezet viszont lehetővé teszi a traumatikus élmény feldolgozását, és, ha a zaklatás tényét nem is lehet meg nem történtté tenni, a bántalmazott gyereknek jó esélye lesz arra, hogy felnőve kiegyensúlyozott párkapcsolaton alapuló, teljes értékű életet éljen.

Szerző: Mezei M. Katalin

(Forrás: femina.hu)


5 jel, hogy pedofil ólálkodik a gyerek körül

Vedd észre, mielőtt megtörténik!

A szexuálisan eltévelyedett ember igyekszik kedvező benyomást tenni.

Manapság egyre többször hallani gyermekekre irányító szexuális zaklatásról, ami a pornográf felvételek készítését épp úgy felölelheti, mint a szemérem elleni erőszakot vagy a tényleges aktust.


Az ilyen jellegű bűncselekmények potenciális elkövetőit, a pedofileket pedig gyakran nem könnyű időben felismerni, hiszen céljuk érdekében igyekeznek leendő áldozatukban pozitív benyomást kelteni, ily módon elaltatva annak éberségét - ami,gyerekről lévén szó, amúgy sem túlságosan nehéz. 
Szülőként  azonban időben észreveheted, ha pedofil ólálkodik a kicsi körül. 
Ismerd meg az intő jeleket!

Ismeretlen eredetű tárgyak

A pedofilok jelentős része kisebb-nagyobb ajándékokkal igyekszik belopni magát a kiszemelt csemete szívébe. 
Az ismeretlen eredetű tárgyak gyerkőcöd környezetében tehát már önmagukban is figyelemkeltőek.
Nem zárható ki azonban, hogy más, nem feltétlenül egyenes úton jutottak a lurkó birtokába - járj a dolog végére.

Egy kedves idegen, akivel jó játszani

A pedofilok jellemzően leküzdhetetlen vonzalmat éreznek mindazon tárgyak és tevékenységek iránt, amelyek a kicsik számára kedvesek, a felnőtt ember mindennapi életébe azonban már nemigen férnek bele - ilyen lehet például a növények vagy rovarok gyűjtése, illetve makettek vagy modellek építése.
Nemritkán számos játék található otthonukban, mint ahogy előszeretettel alkalmaznak kicsiknek való dekorelemeket is - mindezek pedig nemcsak egyfajta örömforrást jelentenek számukra, hanem az áldozat becserkészését is elősegítik. 
Nagyon is elgondolkodtató tehát, ha csemetéd egy, a közelmúltban megismert kedves emberről számol be, akivel állati jókat lehet játszani, és állítása szerint valóságos mesebirodalomban él.

Tipikus jegyek

A biztonság kedvéért találkozz személyesen is az illetővel. 
Nagy valószínűséggel semmi rosszat nem akar. 
Fogj azonban gyanút, ha a következőket tapasztalod:

Külső jegyek

A szakemberek szerint a pedofilok jellemzően 30-40 év közötti férfiak. 

Önmagában persze nem bizonyít semmit, ha csemetéd újdonsült ismerősére ráillenek a fenti paraméterek, hiszen a pedofilok között akadnak ennél idősebbek és fiatalabbak, illetve - ritkábban bár, de - nők is.

Körülmények

Érdemes tapintatosan puhatolóznod az illető körülményeiről is. 
A pedofilok többnyire szinglik, illetve látszatházasságban élnek, és viszonylag kevés barátjuk van.

Irreális rajongás a gyerekek iránt

A pedofilok gyakorta használnak túlzó pozitív jelzőket a kicsikkel kapcsolatban, úgymint angyali, ártatlan, romlatlan.

A kiteljesedés hiánya

Sokan közülük valamiért nem találták meg a kiteljesedést életükben - úgy érzik, többre, másra hivatottak, és csupán szerencsétlen körülményeik tehetnek arról, hogy rendkívüli adottságaikat és képességeiket nem sikerült kibontakoztatniuk.
Nemritkán gyerekkori trauma akasztja meg a pedofil személyiségfejlődését, aminek a hátterében egyebek közt elutasító vagy labilis idegrendszerű anya, illetve agresszív apa állhat. 
Megalapozza tehát gyanúdat, ha a beszélgetés során az illető szavaiból vagy más megnyilvánulásból a fentiek valamelyikére következtethetsz.

A gyerek személyisége is számít

Nemcsak a gyerek tágabb környezetében lévő felnőttekre kell figyelmet fordítanod - ugyanilyen fontos megvizsgálnod azt is, hogy csemetéd úgymond alkalmas alany lehet-e egy pedofil számára. 
A viktomológia szerint ugyanis, korántsem véletlen, hogy ha egy gyermek szexuális bűncselekmény áldozatává válik. 
A molesztált kicsik önértékelése szinte mindig ingatag lábakon áll. 
Sokuknak pedig valamilyen nem várt esemény - például szülők válása, közeli hozzátartozó halála, nevelőszülő érkezése vagy kistestvér születése - bolygatja meg belső világát, és teszi őket potenciális áldozattá.

Ha egyedül neveled

Gyermeked a veszélyeztettek körébe tartozik akkor is, ha egyedül neveled őt - különösen, ha a másik szülő nem, vagy legalábbis nem szívvel-lélekkel van jelen a gyerek életében.
Ez esetben a kicsi megintcsak kiszolgáltatottá válhat érzelmileg - ráadásul könnyebb eloszlatni annak a szülőnek a gyanakvását, akinek kettő helyett kell helyt állnia, hiszen ez már önmagában rengeteg időt és energiát igényel.

Szerző: Mezei M. Katalin
(Forrás: femina.hu)

2015. október 18., vasárnap

Földházat épített kétkezi munkával a faragász Bogláron

 Energiahatékony földház Balatonbogláron

Kovács Gábor füvet nyír az üres telkén – így indul az a leendő film, ami az építkezéséről készül és úgy is fejeződik majd be, hogy szintén füvet nyír, csak már az idő közben fölépült földháza tetején.

Az építészmérnök, műszaki és igazságügyi szakértő Balatonbogláron vett telket, olyat, ami nincs a kíváncsi szemek előtt és az átmenő forgalom is elkerüli. 
Földházat tervezett és épített rá tégla és sok-sok fa felhasználásával (csaknem teljes egészében egyedül, kétkezi munkával), ami mostanra majdnem kész.
– A diplomamunkámat is a földházakból írtam, kaptam is rá egy gyenge kettest, mondván, egy rendes ház nem ilyen – meséli a szombathelyiből balatonboglárivá lett építész. 

Csodabogár, sokan nyilván így titulálnák, hiszen nem elég, hogy földbe süllyesztett, energiahatékony ház a heppje, de korábban működőképes, napelemes fa járgányaival is felhívta magára a figyelmet. Faragász – ezt is róla írták korábban.
– Se nem hoztam, se nem vittem el innen földet, amit kitermeltem, annak a helyén egy kis tó lesz majd – magyarázza Kovács Gábor
– Körülbelül negyven tonna föld nyomja most a födémet. 
Én ugyan barlangháznak hívom, de a föld szintjére építem, nem megyek a föld alá, mert az a talaj- és a rétegvíz miatt bonyolultabb és veszélyesebb volna. 
Felülre építkezem inkább és rápakolom a földet.


Egy boglári faragász, aki nem akar függeni az energiahordozóktólEgy boglári faragász, aki nem akar függeni az energiahordozóktól

S hogy miért teszi ezt? 
– Magyarországon nagy az éves hőingás, a télre is, a nyárra is gondolni kell, ezért fontos, hogy vastag falak legyenek. 
A külső fal nálam hatvan centis; belül 38-as téglafal, öt centi légrés, kívül kis méretű téglából pengefal. 

Az energia tárolása a jövő egyik nagy feladata, nem az, hogy honnan nyerjük. 
Előbb-utóbb ugyanis el kell vágni az olyan „köldökzsinórokat”, mint a gáz. 

Az ország energiafelhasználásának legalább a 45 százaléka a családi házak fűtésére megy el. 
Ez aligha tartható örökké. Előbb-utóbb át kell gondolni. 
Én már ezt teszem, visszatérek a természeteshez. 
Honnan „lopunk” Celsius-fokokat télen és hogyan, mivel hűtünk nyáron? Ez lesz előbb-utóbb a legfontosabb kérdés.

Kovács Gábor földháza azt használja ki, hogy a föld alatt télen-nyáron 10-12 fokos a levegő. 
– Egyszerű, mint a faék. Ha egy ilyen ház jól működik, akkor nyáron sem megy fel a hőmérséklet és télen sem hűl át. 
Egy csőcsonk áll ki a kerítés mellett a földből, egy méterrel a föld alatt bevezettem a házba, mely alá van csövezve. 
A kandalló alá is került (a jövő persze a napkollektoré...), és egy ventillátor szívja be télen-nyáron a levegőt. 
Ha odakint mínusz húsz fok van is, mire a levegő ideér, a hosszú útja miatt plusz tíz-tizenkettő lesz. 
Hol megy el általában az energia egy hagyományos házban? 
Hazajön a lakó télen, szellőztet, azután előbb a bútorokat, a padlót, a falakat kell újra felmelegíteni. 
Én a kandallóban termelődő hőt viszem tovább a fürdőbe és a konyhába is, újabb csövekkel, ventillátorokkal. 

Ma bebugyoláljuk a házat, minden nyílászáró remekül zár, s mivel legtöbbször egy légtér a konyha és a nappali, amikor begyújtjuk a kandallót és bekapcsoljuk a szagelszívót, a ház (mivel a fizika nem hazudik) honnan máshonnan szívna el levegőt, mint a kandallóból. 
Föld, levegő, víz, tűz, a természetes őselemek között éljünk, ne egy műanyag kockában!
Nyáron nagy feltűnést keltett fa biciklijével a Balaton-partonNyáron nagy feltűnést keltett fa biciklijével a Balaton-parton

Tartós hőmérséklet télen-nyáron és hogy ne függjön az energiahordozóktól – azt állítja az építész-faszobrász, hogy ez a célja a földházzal. 
S azt is, hogy akadnak érdeklődők, akik hasonlót szeretnének; bár a legtöbben még csak méregetik, ám azt egyre többen érzik, hogy mennyire fontos az energiahatékonyság.

Feltűnést keltett a Balaton-parton
Hobbitház; ez is fontos Kovács Gábornak, vagyis hogy ő alapozta, burkolta, falazta, készítette az ablakokat, vagy a fa terasz-tartóoszlopokat. 
Járművei tömeggyártásra alkalmatlanok, de értékük épp egyediségükben és míves kimunkálásukban rejlik. 
Az Őrségben nevelkedett ezermester velocipédet, napelemes autót fabrikált. Sőt: a közlekedési felügyelettel is egyeztetett, hogy milyen módon vehetnek részt a járgányai a közlekedésben. Nyáron nagy feltűnést keltett fa biciklijével a Balaton-parton.

Nagydíj a fénycsapdáért
A Parlamentben vette át az Innovációs Nagydíjat a Fémcsapdák a föld alatt című pályázati munkájáért. 
Szombathelyi házához vermet ásott, melyen keresztül nemcsak friss víz, hanem friss levegő is érkezett. 
Fénycsapdákat is kialakított a veremben, ami nem más, mint egy tükörrendszer, s olyan jól működött, hogy nappal nem kellett villanyt kapcsolnia a veremben.


Fónai Imre
(Forrás: sonline.hu)

A holland példa: általános iskola 4-12 éves korig

Hollandiában nincs nemzeti alaptanterv, 
a kerettanterv használata nem kötelező, 
a tankönyveknek és a programoknak 
nincsen központi akkreditációja.
Az általános iskolákban nincs lecke, 
órarend, menza, rendszeres számonkérés, 
sulifóbia és kötelező ünneplő viselet. 

Hogy akkor mi van? Megmutatjuk!

7577991_aebb19c6a2443b2be4aebdecc8ec5356_wm.jpg

Iskolai autonómia

A holland oktatási rendszer rendkívül rugalmas és igyekszik gyorsan reagálni a társadalmi igényekre. 
Tantervet csak az alap és az alsó középfokú oktatásra vonatkozóan dolgoznak ki, a felső középfokon teljes mértékben a kimeneti szabályozás érvényesül, azaz a vizsgakövetelményeket fogalmazzák csak meg. 
Ezeket időszakonként azért felülvizsgálják, például amikor egy felsőoktatási intézmény hiányt fedez fel a jelentkezők tudásában vagy készségeiben.

Az általános iskolában és az alsó középiskolában tehát az alapvető fejlesztési célok az irányadók, amelyek leírják, hogy mit kell a diákoknak megtanulniuk ahhoz, hogy jól teljesítsenek. 

De nem írják elő a tanítási és tanulási tevékenységeket, így az iskolák nagy szabadságot kapnak a megvalósításban. 

kívánatos tanulási kimenetet ún. sztenderdekben határozzák meg (különösen az anyanyelv és a matematika területén), de ettől még az oktatás szervezése, a tanítási módszerek, a pedagógiai megközelítés és a tananyag nincs előírva, ezekről az iskola dönthet. 

Apropó, tananyag. 
A tananyagok előállítása, terjesztése és árusítása kereskedelmi tevékenység. 
Az oktatási programokat részben a tantervfejlesztő intézmények, részben a kiadók dolgozzák ki. 

Az akkreditáció nem része a rendszernek, de a választás megkönnyítésére a NICL (Nemzeti Tanári Segédanyag Információs Centrum) éves útmutatója átfogó képet ad a tananyagpiacról.
A tanárok a legtöbb tantárgyhoz témánként elrendezett, tanári kiegészítésekkel ellátott online tanítási anyagokat is találnak több honlapon. 
A megvásárolt tananyagok egyébként az iskola
tulajdonát képezik.


A „jó oktatás, jó vezetés törvénye" 

A „jó oktatás, jó vezetés törvénye" megfogalmazza a minimális minőségi követelményeket minden iskola számára. 
A tanulási rendszerek beválásának ellenőrzését maga az iskola vagy az iskola működését felügyelő iskolaszék végzi. 

A Holland Oktatási Felügyelőség tehát saját értékelési és minőségbiztosítási rendszer kialakítására buzdítja az intézményeket, és ha ez a rendszer megbízható, elfogadja az eredményeit.
Azonban azoktól az iskoláktól, ahol az oktatás színvonala éveken át nem megfelelő, megvonják az állami támogatást. (Hollandiában majdnem kétszerese a magániskolák száma az államinak, ám ezeket is részben az állam finanszírozza.) 


Egy átlagos iskolai nap

Az iskola fél kilenckor kezdődik, a gyerekek nyolc óra 20 perckor kezdenek gyülekezni, ekkor nyitják a kapukat. 
A legtöbben tömegközlekedéssel vagy kerékpárral érkeznek, autót csak nagyon kevesen használnak a mindennapi bejáráshoz. 
Az iskolában a gyerekek és a tanárok hatalmas, fedett kerékpártárolóban tehetik le a járgányokat. 
Az eső, a szél itt senkit sem zavar semmiben, a biciklizésben sem.

A reggelek általában nyugodtan telnek. 
Senki sem izgul amiatt, hogy elfelejtette bepakolni a táskáját, mert nincs is táska, és amiatt sem, hogy nem csinálta meg a leckét, mert lecke sincs: 
a tanulás az iskolában kezdődik és ér véget. 

Hollandiában az oktatás 16 éves korig ingyenes. 
Ez azt jelenti, hogy a könyveket, a füzeteket, de még a filctollat és a radírt is az iskola adja, viszont a déli gyerekfelügyeletért fizetni kell azoknak a szülőknek, akik nem tudjákháromnegyed tizenkettőkor csemetéjüket ebédre hazavinni. 

Közétkeztetés ugyanis nincs, azt, hogy a gyerek egyen nap közben, a szülő dolga megoldani, nem az iskoláé és nem is az önkormányzaté. 

Az ebéd ezért rendszerint szendvics, a főétkezést Hollandiában a vacsora jelenti. 
Persze, mint mindenre, erre is van megoldás azoknak, akiknek problémát jelent ez a rendszer. 

Sok helyen működik ugyanis szülői munkaközösség: ez azt jelenti, hogy ebédidőben 6 gyerekekre vigyáz az egyik szülő 1,5€-ért/nap. 
Suli után pedig van kifejezetten gyerekvigyázó cég is, amely több iskola gyermekét gyűjti össze. 

Ez már 7€/óra, azonban erre támogatást ad az adóhivatal havonta.
A tanulóknak konkrét órarendjük nincs, a tanárok egy meghatározott tanrendre támaszkodva önállóan állítják össze a napi tervet. 

Valamennyi osztálynak két tanára van, ők megbeszélik és beosztják egymás közt, hogy melyik nap ki, milyen órát tart, ám még ez sincs kőbe vésve, mert ha valamivel nem végeztek, másnap nyugodtan folytathatják. 

Rengeteg projektet végeznek a gyerekek: 
közös kutatásokat, olvasónaplót készítenek, vagy beszámolókat tartanak az osztály előtt, amire akár heteket is készülnek.

Mindezek mellett nagy hangsúlyt fektetnek az alapműveltségre is, ám ez alatt nem csak a történelmet, földrajzot stb. kell érteni, hanem a napi politikát és a nagyvilág dolgait is. 

Nem ritka, hogy a gyerekek az iskolában híradót néznek (jeugdjournaal.nl), ami kifejezetten nekik készül, és meg is beszélik, hogy miről volt szó, vagy éppen hetilapjuk van a nagyvilág híreivel, az ő szintjüknek megfelelő fogalmazással.

Általában délelőtt vannak a nehezebb, koncentrációt igénylő tanórák, délután pedig, egy órától, többnyire kreatív foglalkozások, etika, viselkedésmód és más, könnyebb tantárgyak kerülnek sorra, egészen negyed négyig. 

Aki nem tudja hazavinni ekkor a gyereket, az hagyhatja megőrzésre, ami - ahogy az előbb írtam - pénzbe kerül. 

Az iskola este 7-ig van nyitva. 
Hetente kétszer van testnevelésóra, de nem követelmény az egyenruha, mindenki abban tornázik, amiben szeret. 

Ahogy az iskolai ünnepségeken sem kell egyforma ruhába bújniuk a gyerekeknek – mindenki maga döntheti el, hogy mi az ünneplő ruhája.



Kiemelt tárgyak

A nyelvoktatásra és a KRESZ oktatására különösen nagy hangsúlyt helyeznek Hollandiában. 

Már kisiskolás korukban elkezdenek angolul tanulni a gyerekek, ezt a nyelvet szinte kivétel nélkül mindenki elsajátítja. 
Pár évvel később hozzájön a német is, majd középiskolában újabb két nyelvet kezdenek el tanulni. 
Így mire leérettségiznek, négy idegen nyelvet 
ismernek a holland gyerekek.
Az idegen nyelv elsajátításában egyébként sokat segít, hogy eredeti nyelveken adják le a filmeket. 

Nagy gondot fordítanak továbbá arra, hogy a gyerekek időben megtanuljanak biztonságosan közlekedni. 
Ez nem véletlen, hiszen Hollandiában tényleg majdnem mindenki biciklivel jár, a kisgyerekes családok is. 

De majdnem ugyanilyen fontos az úszásoktatás is. 
Amikor társaságban kiderül egy gyerekről, hogy külföldi, az első kérdés, amit feltesznek neki, hogy megvan-e az A típusú úszódiplomája. 
Ezt Hollandiában nagyon komolyan veszik, anélkül ugyanis nem mehet a szülei nélkül uszodába, kirándulni, víz közelébe. 
Márpedig Hollandiában szinte mindenhol van víz. 

A diploma megszerzéséhez nem elég úszni tudni, hanem speciális körülményekre is „kiképzik” a gyerekeket már nagyon kicsi korban. 
Megtanulnak például ruhában, cipőben úszni, tárgyakat kell megkeresniük a medence fenekén, és úrrá kell lenniük váratlan helyzeteken is. 

Az "A" diploma megszerzése tehát alap, ez tartalmazza az alap úszásnemeket. 
A "B" diploma a technika finomítására ill. különlegesebb úszásmódok megtanulására irányul. 
A "C" diploma pedig a túlélésre fókuszál, hogyan lehet ruhában, cipőben kiúszni a partra.


Számonkérés

A számonkérés év közben szinte ismeretlen. 
Vannak ugyan röpdolgozatok hatodik osztálytól, ám ezek inkább a tanároknak jelentenek információt arról, hogy hogyan sikerült átadniuk a tananyagot. 

A számonkérés egyszerűen azért sem szükséges abban a formában, ahogy itthon megszokott, mert a tanárok állandó kapcsolatban vannak a gyerekekkel. 
Tehát mintha minden órán lenne felelés, kivéve, hogy ez nem megalázó, hanem azt jelenti, hogy nap mint nap leülnek egymással és kommunikálnak, így a tanár napra pontosan tudja, hogy hol tart a gyerek a tananyagban. 
(Persze, nem is 30 gyerek jár egy osztályba!) 

Szó sincs ugyanakkor arról, hogy nincsenek követelmények: a gyerekek teljesítménye nagyon is fontos, már csak a középiskolai továbbtanulás miatt is. 
Félévkor és év végén Hollandia-szerte minden gyerek megírja az úgynevezett CITO tesztet, ami valamennyi tantárgyat felöleli, és több napig is eltart. Ha valakinek nem sikerült túl jól valamelyik teszt, arra az iskola odafigyel, és lehetőséget ad a gyakorlásra, javításra.

A továbbtanulás irányáról a teszteredmények és a tanárok véleménye alapján döntenek, felvételi nincs a középiskolákba. 

Hollandiában szabad iskolaválasztás van, ami az állami, magán és egyházi iskolákra is kiterjed. 
A kiszemelt intézménybe célszerű a gyereket minél előbb beíratni, hogy legyen hely számára, mivel a jobb iskolákban várólista van. 

A középiskolában a tanulók egyetemi előkészítő (VWO), magasabb szintű általános képzés (HAVO), alacsonyabb szintű általános képzés (MAVO) és szakmai előkészítő képzés (VBO) között választhatnak.


Korán kezdik

Az általános iskolába (basis school) 4-12 éves korig járnak a gyerekek. 
Az első két évben csak előkészítés folyik. 
Írni, olvasni tanulni csak harmadik osztályban kezdenek el. 

Maga az iskolai év is korábban kezdődik, mint nálunk: a tanév augusztustól július elejéig tart. 
Igaz, év közben sok szünet van: a nyári szünettel együtt kb. 8 alkalommal. 
Ez lehet csak pár nap, de van amikor több hét. 

Ráadásul az iskolákban vagy a péntek délután, vagy minden második péntek szabad.
A sok iskolai szünet azért nem okoz problémát a szülőknek, mert sokan részmunkaidőben dolgoznak (ami nem jelent egyet az éhbérrel és a karrierlehetőségek feladásával), illetve a munkáltatók nem csak hallottak a rugalmas munkaidő beosztásokról, hanem alkalmazzák is. 
Sőt, ha minden kötél szakad, arra is marad pénz a családban, hogy bébiszittert fogadjanak, ha épp a nagyszülők vagy más rokonok nem tudnak besegíteni.
A középiskolában órák után szakkörök vannak, ahová önként jelentkezhetnek a diákok, és a legtöbb ingyenes. 

Minden 6 hétben írnak egy felmérőt (raport) amiért a szülőknek kell személyesen bemenniük, és a mentor (osztályfőnök) elmondja, miből kell javítani. 
Annak függvényében, hogy hogyan tanul a gyerek, a raport alapján erősebb vagy gyengébb osztályba sorolják, akár évközben is. 


Szerethető iskola

Hiányzáskor nem kell orvosi igazolást vinni, elég, ha odaszól a szülő, hogy miért nem megy iskolába a gyermek. 
Ennek ellenére a visszaélések nem jellemzők, alighanem azért, mert a gyerekek szeretnek iskolába járni. 

Az intézmények kialakítása is nagyon gyermekbarát, nagy udvar, barátságos környezet, sok játék, és a folyosókon is számítógépek várják a gyerekeket.

Ráadásul az osztályterem berendezése is otthonosabb, mint ahogy Magyarországon megszokott: 
az asztalokat fészekszerűen rendezik el, így az óra során egymáshoz szólhatnak a gyerekek, közösen tudnak dolgozni.

(Forrás: http://educat.blog.hu )

2015. október 17., szombat

Egy német óvoda a magyar óvónő szemével

Alkalmam adódott rá, hogy kérdéseket tehessek fel egy magyar óvónőnek, aki Németországban dolgozik. 
Nagyon örültem őszinte és elgondolkodtató válaszainak, amelyek szerintem sokak számára érdekesek lehetnek. 
Pedagógusoknak, akik külföldi munkavállalást fontolgatnak, szülőknek, akik kisgyerekekkel Németországba vagy Ausztriába készülnek költözni és tulajdonképpen mindenkinek, aki valódi történeteket szeretne hallani valódi emberektől. 
Kedves Németh Zoltánné Komoróczy Erika, köszönjük az élménybeszámolót!
Hogy lettél óvónő Németországban? Vannak / voltak-e nyelvi nehézségeid?

A személyes történetemmel nem foglalkoznék, mindenesetre erre mondják azt, hogy kiimádkoztuk....a történteket. 
Egy kis faluban vagyok óvónő, csodálatos, modern, 2 éve felújított ill. átépített oviban, amelyben 3 ovis csoport és egy bölcsis csapat van. 
Tavaly július elsejével kezdtem el itt dolgozni, de nemcsak én, hanem számos új kolléganőm, sőt a vezető is más lett. 
Csak bajor munkatársaim vannak, egymagam vagyok külföldi.
Nyelvi nehézségeim voltak és vannak is:))nemcsak a bajor tájszólás miatt, hanem amiatt is, mert az élő beszéd teljesen más mint amit az iskolában tanultam...viszont nagyon nagyon kedvesek, türelmesek velem, szívesen elmagyaráznak mindent. A második nap a vezető óvónő-egyébként fantasztikus ember-magyarul szólt hozzám:
-én szeretlek téged....-gondolhatod, egyből elkezdtem a sírást:)képes volt megtanulni!
Neki a szavajárása: Kein Stress, keine Panik:)))és valóban, nagyon jó emberismerő és vezető is egyben, empatikus, és mivel láttam a gyerekek között azt mondhatom-bizony nagyon ügyes óvónő.


Milyen meglepetések értek, mennyire más egy német óvodában dolgozni, mint egy magyarban?

Nagyon más....otthon 9 évig dolgoztam katolikus oviban, és 5 évig nevelőszülői tanácsadóként a gyermekvédelemben. 
A legnagyobb meglepetést az okozta, hogy - habár jóval szabadabbak, kötetlenebbek a délelőttök - , a gyerekeknek jóval több beleszólásuk van a programok szervezésébe, a napi ritmusba, mégis nyugodtabbak, mint nálunk. 
Kevesebb fegyelmezés és jóval több megbeszélés, kevesebb korlát, de nagyobb önállóság, kevesebb sürgetés, elvárás, és jóval több fantázia, egyéni leleményesség.
Mi a napunkat kötött  meglehetősen rugalmatlan napirend szerint töltöttük otthon, ún. játékba ágyazott foglalkozásokat tartottunk. 
Itt Németországban is van nyilván napirend, de mindig előre megbeszélik a gyerekekkel, mi fog történni. 
Minden nap van valamilyen tevékenység, amelyekre nem kezdeményez, hanem természetes módon szervez az óvónő, és attól függően, mi az, minden gyermek részt vesz rajta.
Az otthon sokszor  számonkért, keveslett szabad játék itt tényleg szabad játék tud lenni, mert nem szakítja meg semmi. 
Pl. Reggel 9-ig játék, 9-kor reggeli kör imával, gyertyagyújtással,a  napi teendők megbeszélésével, a gyermekek hiányzó és jelen lévő tagjainak megszámlálásával, megnevezésével, az időjárás, dátum, nap, óra gyakorlásával-nyilván játékosan. 9-11-ig játék, tízórai, közben elmehetnek a labdaszobába, festeni, a meseszobába, a folyosóra a golyókkal játszani vagy a mágneses építővel, sőt van egy kis szobácska aki nyugalomra vágyik hintaszékkel, csendes zenével:)
Egy a lényeg, szólnia kell hogy elmegy, hiszen az óvónőnek tudnia kell róla, ill. ha pont torna vagy az iskolába készülőknek feladatok vannak ott fogják keresni.
11-kor szék-körnek nevezett éneklés, csoportos játék kezdődik.kb. fél 12 körül mennek ki az udvarra játszani. 
Hetente kétszer van a nagyoknak feladatlapos külön foglalkozás, egyszer torna - külön a kicsiknek és a nagyobbaknak, de nekik is csoportbontásban, minden nap mese, ének, barkácsolás.


Mi az, amit ott szerinted jobban csinálnak, és van-e olyan, ami szerinted itthon működik jobban?

Az otthoni iskolai elvárások miatt az óvodai nevelésnek is sajnos kötöttebbnek kell lennie,főleg nagycsoportban....ez nagyon szomorú. 
Gyakorlatilag nincs átmenet az iskola és az ovi között, és már az első osztályban félévkor olvasni tudó gyermekkel büszkélkedő pedagógus - már aki az - nem is sejti talán milyen ára van ennek. Nemcsak az iskolában, már az óvodában is....
Kevesebb kreativitás, több stressz-nyilván ez abból is fakad, hogy a szülők egész nap dolgoznak, sokszor sietnek, a gyerekeknek muszáj napi 7-8 órát ha nem többet egy olyan intézményben lenni, ahol rajta kívül még 25-29 másik is van....
Itt a legtöbb gyerek 8-9-re jön oviba, és délben megy haza. 
Ne firtassuk, miért, ez van, és ha csak a gyerek szempontjából nézzük, ez csuda kényelmes és barátságos helyzet. A csoportjában max. 24 gyerek van rajta kívül, egész délelőtt 2 felnőttel, ill. ha másik teremben talál elfoglaltságot, ott is óvónő fogadja, segíti.
Gyakorlatilag játékidőben sokszor a csoportszobában 8-10 kisgyerek van.
Ami otthon jobban működik szerintem, az ének - hála Kodálynak és Forrai Kati néninek:). 
Tisztábban énekeltek az otthoni gyerekek, itt sokszor igen nagy hangterjedelmű - ám mindig vidám, lendületes énekeket tanulnak. 
A másik, ami hirtelen eszembe jut az evés...nálunk a terített asztal, a szalvéta használata, az evés kultúrája már egész kicsi korban fontos.
Ami itt jobban tetszik, az pl. a szervezés. 
A németek híresek a precizitásukról, és ez így is van. Ha van egy ünnepség, értekezlet, program, azt időben tudja mindenki, a pontos tervvel, feladattal együtt. Mindig időben kész is minden.
Még valami: otthon jóval kevesebb a biztató szó az elismerés, ami a felnőtt pedagógusokat illeti. annyira jólesik, és annyira sokat jelent, néha csak egy mondat a kolléganőktől, a vezetőtől...Itt jöttem rá arra is, hogy én milyen fukarul bántam ezekkel a dicséretekkel. Vajon miért is???
Már bánom, mert itt tapasztaltam meg, hogy szárnyakat ad. A vezető óvónő, amikor arról kérdeztem, hogy mit tegyek , hogy jobban beilleszkedjek, azt válaszolta: Semmit. Hozd magad, a magyarságod, az egyéniséged, és gazdagítsd vele a közösségünket. 
Énekeltem már magyarul, nem is egyszer....sőt a Csip-csip csóka a kedvencük a gyerekeknek. 
Gondoltam, elmondom németül nekik, miről szól, de a vak varjúnál megakadtam:)))


Vannak-e nem német anyanyelvű "gyerekeid"? Hogy sikerül beilleszkedniük? 
Mit tesz az óvoda, annak érdekében, hogy minél simábban menjenek a dolgok?

Igen, van egy orosz és egy bolgár kislány, akik egy szót sem tudtak németül, amikor idejöttek. 
Nem könnyű nekik, hiába gyerekek, és aki azt állítja, hogy pár hónap alatt folyékonyan beszél a gyermeke németül, holott előtte semmit nem tudott, az enyhén szólva is túloz.
Bizony, itt is eltelik fél év, amíg érti, majd újból fél, amíg bátran beszéli is a nyelvet. 
A néhány szó, vagy versike mondogatása még nem használható nyelvtudás... 
Vigaszként mondom, játszani azért egymással párhuzamosan is remekül tudnak a gyerekek:)
Ma pl. a bolgár kislány folyékonyan beszélt az anyanyelvén, miközben építettünk, és két német kisgyerek, vele építve, németül beszélt hozzá::) Nagyon aranyosak voltak. Néha egymásra néztek, mindenki kommunikált valamit, aztán bólogatva tovább játszottak:)))


Mit tanácsolnál azoknak a magyar szülőknek, akik azt fontolgatják, hogy német nyelvterületre költöznek, és ottani oviba járatják a gyereküket? 
Készülhetnek-e előre a dologra, illetve mire számítsanak?

Az otthoni ovikhoz képest itt szabadabb a légkör, de nem kell aggódni, az iskola is szabadabb:) Maximálisan figyelembe veszik a gyerekek kívánságát, itt találkoztam először valódi gyermekcentrikus óvodai neveléssel. amikor nem az a fontos én mit terveztem el, hanem hogy a gyermek úgy érezze jól magát, hogy közben értéket adok át, észrevétlenül tanul.
A kedvenc mondatom pl. ez: egy kisfiú összeragasztott papírokat hozott nekem, és nagy büszkén mutatta meg. 
Erre én: mi ez? mit készítettél? erre ő összeráncolta a szemöldökét és így válaszolt: hát nem látod ? ALKOTTAM! 
No, én ekkor értettem meg, mennyire fontos a gyakorlás, a mozzanat, az elmélyült alkotás - és nem a végtermék.... Még egy kedves momentum:nemrégiben arra kért egy kolléganőm, írjam le neki magyarul a szülinapi köszöntő dal szövegét, mert szeretné több nyelven is elénekelni a gyerekeknek, tanítva őket az elfogadásra, a nemzetek nyelvi kultúrájának érdekességeire. Leírtam. Pár nap múlva hallom a labdaszobából, ahogy éneklik, csak úgy zeng: boldog szülinápot! Mondjam, hogy teli lett a szemem könnyel?

(Forrás: gyereknemet.blog.hu)