2016. február 27., szombat

A láthatatlan fonal (Könyvajánló Vekerdy Tamástól)



A láthatatlan fonal (mesekönyv)


A láthatatlan fonal (mesekönyv)

Azokat, akik szeretik egymást, összeköti egy láthatatlan fonal. Akkor is, ha éppen távol vannak egymástól. Sőt, még akkor is, ha az egyikük már nem is él. Aki szeret valakit, soha nem lesz egyedül.
A szeretteinktől való elszakadás és távollét mindannyiunknak nagyon nehéz élmény, de a gyerekek számára különösen ijesztő és fájdalmas. Márpedig az élet bőségesen teremt olyan alkalmakat, amikor ezt a félelmet és fájdalmat meg kell tapasztalniuk, legyen szó a szülők válásáról, valamelyikük külföldi munkavállalásáról, egy barátság megszakadásáról, vagy egy családtag haláláról.
Sőt, van, hogy semmi különös nem történik, a gyermek mégis nagyon szorong a hozzá közelállók elvesztésétől, az egyedül maradástól. Néha annyira, hogy még az elalvástól is fél. Ezt a félelmet enyhíti Patrice Karst lírai szépségű, szívmelengető meséje, mely a világ minden táján meghódítja a kicsiket és nagyokat. Beavat a láthatatlan és elszakíthatatlanul erős fonal titkába, amit csak azok ismerhetnek, akik szeretik egymást. Megnyugtat, vigasztalást és biztonságérzetet ad, segít átvészelni a nehéz korszakokat is.
"Ha hiszel a láthatatlan fonal létezésében - van; megjelenik és rángatni is tudod. Próbáld ki! Csodálkozni fogsz..."

2016. február 23., kedd

Így rabolják el a fiatal lányokat!

Ha ilyen helyzetbe kerülsz, már nincs mit tenni! Hívjuk fel gyermekeink figyelmét és előzzük meg a tragédiát!

Ezzel a módszerrel rabolják el manapság azokat a tinédzser lányokat, akiket később prostitúcióra kényszerítenek. 
Ha ilyen helyzetbe kerülsz, valószínűleg már nincs mit tenni. 
Ezért hívjuk fel minden leány, anyuka figyelmét, hogy legyünk nagyon körültekintőek és előzzük meg a tragédiát. 
A rendőrség az esetek 90% -ában, sajnos, tehetetlen.

A videó pontosan bemutatja, hogy mire érdemes figyelnünk, ha például egy bevásárlás után az autónk felé tartunk.

Légy mindig körültekintő és ne a telefonodat nyomogasd! 
Nézz szét mielőtt az autód felé veszed az irányt. 
Amennyiben gyanús alakot látsz vagy fordulj vissza vagy nyíl egyenesen indulj el az autód felé, azonnal szállj be, majd zárd magadra az ajtót. 
(A testbeszéd rengeteget elárul!!)

A cikk célja, hogy felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a bűnözés ezen ágazata igenis létezik, mindennapos probléma és naponta 3-5 fiatal lány tűnik el minden nyom nélkül, és soha többé nem kerül elő! 

Hívjuk fel gyermekeink, barátaink figyelmét és előzzük meg a tragédiát!

Íme az oktató videó:




(Forrás: napitrend)

2016. február 22., hétfő

Az alváshiány viselkedészavarhoz vezethet gyermekkorban

Viselkedészavaros a gyerek - de mennyit is alszik?
Dühkitörések, figyelemzavar miatti rossz jegyek, kezelhetetlen viselkedés – sok szülő életét megnehezítik ezek a jelenségek. Mielőtt gyógyszerezni kezdi a gyerekét, nézzen este az órára.
Egy óvodás gyerekeknek napi 10 - 12 órára, az iskoláskorúaknak és a kamaszoknak legalább 9 óra alvásra van szükségük. 
Ez egyben azt is jelenti, hogy az óvodásoknak legkésőbb nyolckor, az iskolásoknak pedig kilenc-tízkor ágyban kellene lenniük. 
Hogy ezt mennyire nehéz megvalósítani, amikor a szülők egy része csak este hatkor hétkor zuhan haza, azt mindannyian tapasztaljuk. S nem könnyű este kilenckor leválasztani egy kamaszt a telefonjáról, ha reggel azt látja: éjjel 64 üzenetet nem tudott elolvasni és ezek közül az utolsó fél háromkor érkezett a barátaitól.
A Semmelweis Egyetem viszont arra figyelmeztet, a gyerekek kialvatlansága állhat a gyakran egészségügyi problémaként jelentkező dühkitörések, figyelemzavar, kezelhetetlen viselkedés mögöttEgyszerűen nem alusszák ki magukat, emiatt fáradtak és ingerlékenyek. 
Maguk sem tudják mi bajuk, a kínos "tünetek" segélykérések. „A gyerekek többnyire így fejezik ki, ha fáradtak” – mondja Bódizs Róbert, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese.
Csak éppen a szülők nem értik a gyerek jelzését. Pedig az igazgatóhelyettes szerint gyermekkorban több kapcsolat van az agy idegsejtjei között, mint a felnőtteknél, emiatt a gyerekeknek több és mélyebb alvásra van szükségük, hogy fel tudjanak készülni új élmények befogadására.
Ráadásul a gyerekek és a felnőttek szükségletei nemcsak az alvás mennyiségében térnek el, hanem abban is, hogy míg fiatalabb korban az hat jól a teljesítményünkre, ha később kelünk, addig az életkor előre haladtával inkább arra reagálunk jól, ha korábban indul a napunk.
Ám kisgyerekek közül sok hagyományosan korán kelő, és hétvégén sem képes bepótolni az alváshiányt. A gyerekek ugyanis még nem tudják késleltetni az alvási szükségleteiket, és gyakran akkor is hajnalban kelnek, ha egyébként nyugodtan alhatnának tovább. Ez pedig nem tesz jót sem a hangulatuknak, sem a teljesítőképességüknek. Vagyis egyetlen módszerrel tehetjük pihentebbé őket, ha hozzászoktatjuk a korai lefekvéshez.
Bódizs Róbert szerint számtalan kutatás támasztja alá, hogy a gyerekek jobban teljesítenek és frissebbek, ha tovább alhatnak reggel. Az Egyesült Államokban 200 tinédzsert vizsgáltak, és kiderült, hogy ha reggel 8 óra helyett 25 perccel később kezdték az iskolát, jobb lett a hangulatuk, nőtt az alvásidejük és kevesebb koffeint fogyasztottak. 
A pszichológus szerint az a legfontosabb, hogy figyeljük meg a gyerekek alvási igényeit, és igyekezzünk alkalmazkodni azokhoz.
Például, ha nem tudnak tovább aludni, feküdjenek le korábban. A Semmelweis Egyetem közleménye szerint ebben segít, ha a lefekvést rituálészerűen szervezzük meg – vacsora, fürdés, fogmosás, mese –, akkor a gyerek lehetőséget kap a lecsendesedésre. Ha így keretbe foglaljuk a napját, ettől nagyobb biztonságban is érzi majd magát. 
A pszichológus szerint eközben arra is ügyelnünk kell, hogy a kicsi ne maradjon egyedül a félelmeivel. Ezt elősegíthetjük úgy is, hogy lehetővé tesszük számára, hogy a közelünkben aludjon, s időnként  (ezt itt a kulcs) azt is megengedhetjük, hogy a gyerek a szülők ágyában pihenjen. Testvérek esetében pedig a közös szoba is jó megoldás
(Forrás: valasz.hu)

Így vihető le a gyerekek láza gyógyszer nélkül

Számos tanulmány és kutatási eredmény igazolta, hogy ha a gyerekeknek láza van és közben szaladgálnak, játszanak, jól érzik magukat, nem kell aggódnunk, ilyenkor ugyanis a szervezetük harcol a vírussal.
A gyerekek láza azonban a lehető legrosszabb időben jön, amikor vagy nagyon messze van az ügyelet, nincs aki elmenjen a legközelebbi patikába, nincs otthon autó, stb. 
Képtalálat a következőre: „lázas kisgyerek fotója”
Ebben az esetben gyors segítségünkre siethet a házi gyógymódok “könyvtára”, ahol van olyan hatásos módszer, ami a gyerek lázát 5 perc alatt leviszi.
1. Reszelt burgonya
Hámozz meg egy burgonyát, reszeld le és tedd a gyerek zoknijába. Húzd ezt a gyerek lábára és várj pár percet. A láznak nyoma sem lesz!
2. Alkohol és víz
Egy nagyon kevés alkoholt keverjünk össze vízzel és áztassunk ebbe a folyadékba géz lapokat. Helyezzük a gyerek lábára borogatásként és várjunk pár percet.
3. Vizes ruha a homlokra
Ősrégi, a legismertebb lázcsillapító módszer. Vizezzünk be egy vastag ruhát, csavarjuk ki és helyezzük a gyerek homlokára és a tarkójára. Várjunk pár percet, ha szükséges cseréljük ki a ruhát.
Képtalálat a következőre: „lázas kisgyerek fotója”Képtalálat a következőre: „hűtő fürdetés”
4. Hűtő-fürdő
Ez is nagyanyáink jól bevált módszerei közül ered. Egy dologra kell figyelnünk, amit sok ember nem tud: nem szabad hideg vízzel fürdőztetni a gyereket, langyos víz legyen a fürdőkádban!
5. Sok folyadék, hideg élelmiszer
Mindenképp rá kell vennünk a gyereket, hogy ez alatt a pár perc alatt igyon hideg, hűsített folyadékot és etessünk vele hideg élelmiszert, például joghurtot, természetesen nem a főtt ételt kell hidegen beléjük tömnünk! Ez nagyon fontos a hidratáció szempontjából.
6. Szellőztetés
Azt a helyiséget, ahol a gyermek pihen többször is szellőztessük ki, engedjünk be friss levegőt. Ez idő alatt a gyereket nem kell kivinni a szobából.
7. Kevés ruha
Ha a gyerek lázas, hiába rázza a hideg, semmiképp ne takarjuk be nyakig és ne adjunk rá réteges ruhát.
8. Hűvös hely
Nem szabad a gyereknek meleg helyen tartózkodni. Ez télen igaz a radiátor melletti részre, nyáron pedig a napsütötte helyre.

(Forrás: mokavilag.com)

2016. február 20., szombat

Nehéz fiatalnak lenni (Pilinszky János)

Képtalálat a következőre: „fiatalok film”
Múltkor, ahogy az utcán mentem, magam sem tudom, miért, váratlanul a következő mondatot intéztem magamhoz: „Nem könnyű felnőttnek lenni, de egy jó biztos van benne: nem kell iskolába járni.” 
Lehet, hogy gyermekes voltam, de őszinte.
Mert túl a tréfán: nehéz, nagyon nehéz fiatalnak lenni, talán a legnehezebb dolog a világon. Én ezt már gyermekkoromban is tudtam, s egész határozott képem volt arról, hogy a fiatalság, sőt a férfikor után az öregség világos ablak, derűs menedék a zavaros sötétben. Gyermekkorukban, gondolom, ezt a legtöbben tudják, csak később elfelejtik. A gyerekek szinte kivétel nélkül vonzódnak az öregekhez, az ő csendjükben, nyugalmukban érzik igazán biztonságban magukat. Később viszont bizonyos mellőzést, közönyt, sőt az öregektől való idegenkedést láthatunk a fiatalokban. Megérkeztek az élet legnehezebb szakaszába.
Németh László egyik beszélgetésünk során (vagy tizenöt évvel ezelőtt, amikor még én is nagyon fiatal voltam) azt mondotta egy szép hasonlattal, hogy fiatalnak lenni annyi, mint sötét, föld alatti folyosón szaladni. Határtalan ambíció bennünk – s csomó kötés, akadály a világban. Innét, hogy a fiatalok oly könnyen szereznek sebeket. Hogy nem tudnak kilátni a világból.
A gyermekeket még nem lepi el a dolgok sűrűje, az öregeket már nem. 
Ami a kettő között van, az az élet erdeje. Szép, de fájdalmas erdő, s közepében a legkönnyebb eltévednünk. Ez magyarázza a fiatalkori öngyilkosságokat is: hogy egy fiatal az élettől nem látja az életet, s ha megszorul, magát az életet hibáztatja, magát az életet kívánja eldobni magától. Tévelygésével azonosítja az erdőt.
Persze a fiatalság szépséget, rugalmasságot, frissességet, tetterőt jelent elsősorban – de nem ingyen. A vágyak hevessége, a fűtőanyag túlsága belül, a fiatal szívben gyakran fonákjára fordul, s éppen az ellenkezőjét jelenti: fájdalmat és ürességet.
Ha a drámairodalmat nézzük, a legtöbb hős (Hamlettől Raszkolnyikovig) fiatalember. Hamlet nagy monológja, a „Lenni, vagy nem lenni”, el se képzelhető egy gyermek vagy egy öregember szájában. 
Képtalálat a következőre: „fiatalok film”
Fiatalnak lenni egy kissé annyit tesz, mint drámai hőssé válni. Elbúcsúzni a szülőktől, a kisebb testvérektől – és előrejönni a színpad közepére.
A „hősnek” e pillanattól kezdve csak két lehetősége van: megfutamodni, – vagy pedig legyőzni a drámát!
Egy biztos: a fiatalok – épp „drámai helyzetük és vérmérsékletük” miatt – rengeteg segítséget kaptak és kapnak a művészetekből. Az életben ugyanis az idősebb nemzedék – védekezésből és jóindulatból – hajlamos megmerevedni velük szemben, kihűlt sémákkal példálózni abban a hitben, hogy a szép szobrok megnyugtatják e lázas élőket.
Pedig a generációk közt is ugyanannak a mélyen őszinte kapcsolatnak kellene kialakulnia, mint amilyen a művész és közönsége között, ahogy ugyanabban a láncban egyik hegymászó emeli a másikat. Ahogy a „nagy öregek”, akik fölülmúlták „drámájukat”: a generációk egész sorát emelik át a szakadékon a tetőre.
(Új Ember, 1963. február 10.)

2016. február 15., hétfő

Egy nagymama tökéletes tanácsa arra az esetre, ha megcsalnak


Vannak helyzetek az életben, amikor úgy érezzük, 
nincs tovább, csupán a magzatpóz és a sírás. 
Például, mikor megcsalnak, 
vagy kirúgnak a munkahelyünkről.
Valószínűleg, ti is éreztétek már így magatokat, 
ezért jöjjön egy egyszerű történet, 
ami segíteni fog abban, 
hogy az élet csapásait könnyebben átvészeljétek
és kezelni tudjátok.
A kihívások, csalódások mind azért vannak, 
hogy tanuljunk belőlük 
és hasznosítani tudjuk ahhoz, hogy jobb emberré váljunk.

Egy fiatal lány a Your Tangónak mesélte el, mi történt, mikor a könnyeivel küszködve
meglátogatta a nagymamáját és elmesélte neki, kiderült, hogy a férje megcsalta.

Mama, feladom. Nem vagyok elég erős ahhoz, hogy tovább harcoljak. 
Minden rosszra fordul és ha végre sikerül egy problémát megoldanom, jön egy másik, 
ami tízszer rosszabb. Esküszöm, feladom.

Ekkor a nagymama ránézett, letörölte a könnyeit az arcáról, majd bevitte a konyhába. 
Három tálba vizet töltött, majd felrakta a tűzhelyre. 
Amikor elkezdtek forrni, mindegyikbe mást rakott. 
Az elsőbe sárgarépát, a másodikba tojást, a harmadikba pedig kávébabot tett. 
Nem szólt semmit egyikőjük sem, csak nézték, mi történik.
Húsz perc múlva a nagymama elzárta a gázt mindegyik edény alatt, 
majd egyenként kivette tányérra, ami megfőtt bennük.

– Mondd el, mit látsz! – mondta az idős asszony.
– Répát, tojást és kávét.
– Fogd meg a répát, törd össze a tojást, majd igyál egy korty kávét.

A lány megcsinálta, amit a mamája kért tőle, majd megkérdezte, 
mit akart ezzel mondani neki. 

„Látod, édesem, mindegyiket ugyanaz a csapás érte, 
mégis teljesen máshogy reagáltak. 
A répa erős, kemény és könyörtelen. 
Azonban miután a forró vízből kivettük lágy és gyenge lett.
A tojás először törékeny volt, hiszen csak egy vékony héj védi.
 A forró víz hatására viszont a belseje megkeményedett. 
A kávé viszont teljesen máshogy reagált. 
Ahelyett, hogy megváltozott volna, ő változtatta meg a vizet."

„Te melyik vagy?” – kérdezte a nagymama. „Amikor csapás ért, hogyan reagáltál? 
Egy répa vagy, aki erősnek tűnik, de a fájdalom hatására meggyengül és elveszíti
az erejét, vagy a tojás, ami alkalmazkodik, de idővel megváltozik, 
és megkeményedik belülről?”

A szellemiség bennünk egy folyadék, éppúgy, mint ezekben. 
Ha valami rossz történik, mint a halál, a szakítás, vagy a munkahely elvesztése, 
attól edzettebbek és rugalmatlanabbak leszünk. 
Kívülről ugyanúgy nézünk ki, de belül megkeseredünk és megkeményedünk.

„Olyan vagy, mint a kávébab? Amikor a víz felforrósodik, szabaddá teszi a kávét.
 Mindent eláraszt a csodálatos illat, és a víz íze is teljesen megváltozik. 
Kávé lesz belőle.
Ha te olyan vagy, mint a kávé, a legrosszabb helyzetekben ahelyett,
hogy feladnád, jobb és erősebb leszel és te magad változtatod meg 
a körülményeket  magad körül. 
Legyél kávé, édesem. Mindig próbálj meg a kávé lenni! "  - mondta a nagymama.



Ebből a történetből is látszik, 
a legboldogabb emberek nem attól boldogak,

hogy minden tökéletes körülöttük, 
hanem attól, hogy próbálják 
a legjobbat kihozni mindenből, ami az útjukba kerül.
Ne hagyjátok, hogy a rossz dolgok megtörjenek titeket. 
Próbáljatok meg tanulni belőle, bocsássatok meg, ha tudtok.
A próbálkozások segítenek, hogy erőssé váljatok.
A szomorúság emberré tesz, a boldogság pedig kedvessé.



2016. február 13., szombat

A válság óta árván maradt kutyákat ment a görög fogorvos

Theoklitosz Proesztakisz azaz a helyiek által Takiszként emlegetett férfi Kréta déli részének ikonikus hőse. Takisz ugyanis egy fogorvos, aki a válság óta gazdáik által magukra hagyott kutyáknak ad menedéket - írja a Telegraph. Az elmúlt három évben több, mint kétszáz kutyát mentett meg, akik segítsége nélkül jó eséllyel elpusztultak volna. 
A fogorvos teljesen felszámolta korábbi életét, hogy minden idejét a kutyáknak tudja szentelni. A radikális lépésre azután határozta el magát, miután látta, hogy saját szülővárosában Lerapetrában milyen szörnyű körülmények között éltek a kóbor kutyák. "Legtöbbjük csontsovány volt, de sok kutyának a lába is el volt törve. Megrémisztett ez az állapot."
Anyagilag a kezdetek óta szélmalomharcot folytat. A helyi önkormányzatnak se lehetősége, se kedve nincs foglalkozni az ügyével és az induláshoz mindent saját forrásból teremtett elő. Lakókocsiját és autóját is eladta, majd kölcsönt is fel kellett vennie, amikor meg volt szorulva. A kutyák étkeztetése megközelítőleg 1300 euró, míg az állatorvosi ellátásuk közel 700 euro. Véleménye szerint ezért is hagyják sokan magukra a kutyáikat, mert az etetés és orvosi ellátás költsége vállalhatatlan a jelenlegi állapotok között. Egy kicsit enyhít a nehéz körülményeken, hogy közösségi finanszírozással több, mint tizenháromezer euró adományt sikerült összeszedni Takisznak, aki újra tudott venni egy autót, ami sokban segíti abban, hogy a beteg állatokat orvoshoz tudja szállítani, illetve a külföldön örökbefogadott kutyákat eljuttassa a reptérre. Eddig negyven kutyának sikerült új otthont találnia. 
A kampány sikerét annak köszönheti, hogy megosztotta Fellnase nevü kutya képét, akit gazdája élve megnyúzott mielőtt kitette volna az utcára. Az általa befogadott kutyáknál sajnos sok esetben jellemző, hogy gazdája kínozta az állatot, mielőtt kidobta volna. Takisz rendszeresen közölt képeket Fellnase gyógyulásáról, és ez sokat segített abban, hogy az emberek szimpátiáját és támogatását elnyerje.

"Az emberek látták a képeket és rögtön segíteni akartak. A menhelyem megvolt eddig is, viszont most már reményem is van."


(Forrás: index)

2016. február 12., péntek

Az egész osztály tanul egyetlen diák kedvéért

Hogy megértsék siket társukat, mindenki elsajátítja a jelelést.
Mirzana Coralic nagy gondban volt, amikor eljött az idő, hogy beírassa siket kisfiát a helyi iskolába.
A Szarajevó melletti intézményben mégis tárt karokkal fogadták a hatéves Zejdet: jövendőbeli tanára, Sanela Ljumanovic azonnal igent mondott nekik. 
Amikor bekerült a suliba, a fiú sem ismerte a jelnyelvet (de még csak nem is érdeklődött iránta), így igen bonyolultnak tűnt a kommunikáció. Aztán egy szülő javaslatára
az egész osztály elkezdett ismerkedni a jelnyelvvel.
Mára mindenki ügyesen kommunikál a fiúval, ráadásul a gyerekek olyan lelkesek, hogy már otthon a saját szüleiket is tanítgatják. 
Azt mondják, ez a fajta kommunikáció nagyon érdekes, ráadásul más nagyothalló emberekkel is meg tudták azóta értetni magukat.
A tanárnő szerint fontos lenne, hogy a jelnyelv bekerüljön az alaptantervbe, nemcsak a gyakorlati haszna miatt, hanem azért is, hogy a gyerekek sokkal nyitottabbak legyenek a fogyatékossággal élő emberek felé.

2016. február 11., csütörtök

Ezt írta az édesanya, amikor meglátta hétéves gyerekét az iskolai bizonyítvánnyal

… amikor érte mentem délután az iskolába, sírva várt. Nem értettem, kérdezgettem, aggódtam, de csak nem felelt. Bántottak? Fáj valahol? Későn jöttem? Hagyjam. Rendben. 
Itthon kibökte, hogy megkapták a félévi bizonyítványt. 
Végre! – gondoltam, és úgy téptem fel az üzenőt, mintha életem első ajándékát bontanám, mindezt felhőtlen gyermeki izgalommal. 
Fél szemmel látom, hogy ő mindeközben szép csendben kisomfordál a szobából. Gyere vissza, nézzük együtt! – kérlelem, de nem jön vissza. Hallom, hogy záródik a szobája ajtaja. 
Mi lehet ebben az üzenőben, amiért így viselkedik? – morfondíroztam, és elkezdtem nézni. 
Semmi meglepőt nem tartalmazott az üzenő, csak amire nagyjából számítottam. 
Nem lett kitűnő, mert háromból is „csak” jól megfeleltje van, pont azokból, amikről tudtam, hogy nem készült fel a félévi dolgozatra rendesen. 
Ez így korrekt, majd év végére kijavítja, ha akarja. 
Bejöhetek? – kérdezem, majd bebújok mellé az ágyba. Sír…
– Mi a baj, szívem?
– Láttad, nem?
– A bizonyítvány miatt pityeregsz?
– Igen. Nem lett kitűnő.
– Valóban, de attól még ez egy nagyon szép bizonyítvány, semmi okod szomorkodni. Év végére kijavíthatod, ha szeretnéd.
– Miért, ha nem szeretném?
– Akkor nem kell. Én így is, úgy is nagyon szeretlek. Viszont látom, hogy téged zavar. Igaz?
– Igen.
– Szeretnéd, ha év végén ezek is ötösek lennének?
– Igen.
– Akkor kijavítjuk, jó?
– Jó. És hogy?



Egész este ezen traktorkodtam. Vajon normális az, hogy egy 7 éves gyerek azon stresszel, hogy nem lett kitűnő? 

Még csak most kezdte az iskolát, épp hogy csak hozzá szokott az új társakhoz, a rendszeres kötelezettséghez, szokásokhoz, magához a tanuláshoz és még sorolhatnám. 
Miért érzi már most, hogy ettől ő bármivel is kevesebb a kitűnő bizonyítvánnyal rendelkező társainál? 

Vajon az én gyerekkoromban is ott volt már ez a versenyistálló fíling a levegőben, vagy ez mostanra élesedett ki ennyire? 

Sok helyen olvasom, hogy milyen házi praktikákat alkalmaznak a gyerek motiválására, hogy az még jobb jegyet hozzon. 
Ötösért ötszázas jár, négyesért egy százast vissza, hármasért háromszázat vissza, kettesért mindent vissza, egyesért pedig a következő 5 ötösnél semmi pénz. 

Pff… lehet, hogy anno a kis Csányi Sándort ezzel meg tudták győzni, de nálunk nem hiszem, hogy beválna. 
Ez a gyerek nem pénzközpontú. (Még a ruháit is én készítem ki reggelente…) Meg ilyenek, hogy minden rosszabb jegynél (például négyes….. wtf?????) vegyünk el tőle egy kedves játékot vagy olyat, amivel szívesen foglalkozik, hogy érezze annak hiányát… Jesszusom!? 

Dehogy tennék én ilyet! Örülök, hogy van, ami tényleg érdekli és leköti. 
Most tényleg attól lesz motiváltabb ötöst hozni, ha ezeket elveszem? 
Hogyan bízna meg bennem ezek után? Ésatöbbi… hát hagyjuk is. 

Nna, ezeket átolvasva és megismerve döntöttem. 
A második félévben sem motiválok! 

Helyette inkább gyakrabban bújunk össze és beszélgetünk az élet dolgairól, arról, hogy éppen mi zajlik odakint a világban (tabuk nélkül), ki az, aki tud ma érvényesülni és ki az, aki nem, és mi az ok és mi az okozat, mik a következmények, amikkel számolnunk kell, ha így vagy úgy cselekszünk, és kik azok, akikre számíthatunk, honnan, hogyan tudjuk legkönnyebben meríteni a számunkra szükséges szeretetet és a mindennapokhoz szükséges energiát, meg ilyenek. 

És igen, szeretném én is megmutatni a bizonyítványát, mert végtelenül büszke vagyok rá így is, és bár ő nem tudja és nem is sejti, de hatalmas nagy RESPECT neki és minden ma tanuló kisgyermeknek, akiknek alaphangon 10 kilós a táskájuk, hulla fáradtak, sótlanul zabálnak és nap mint nap helyt kell állniuk ebben a mai magyar oktatási rendszerben. 

Hát, kitartás srácok, építsétek azt a szép jövőt, de ne feledjétek, még gyerekek vagytok, hát néha jusson idő a játékra is…

(Forrás:fb)

2016. február 7., vasárnap

"A nap fog arra fordulni, amerre én vagyok"

Hodosán Dóra hátrányos helyzetűként, egy nyolcgyermekes családban nőtt fel, mégis úgy döntött, bebizonyítja, hogy az anyagi nehézségek ellenére is lehet komoly eredményeket elérni. A versmondást és a színjátszást már a középiskolás éveknek, a tehetségét felfedező matematikatanárnak és Hajdúböszörménynek köszönheti.
- Mesélnél arról, hogy milyen volt egy nyolcgyermekes családban felnőni?
- A testvéreimmel nagyon szoros kötelék alakult ki köztünk az évek folyamán, hiszen sokáig egymásra voltunk utalva, így együtt örültünk, ha kaptunk valamit. Az otthoni helyzet persze nem mindig volt könnyű, hiszen egy olyan környezetben nőttünk fel, amelyben nem igazán láttuk a kiutat a szegénységből. De ez nem is csoda, hiszen semmilyen pozitív példa nem volt előttünk, lényegében én vagyok az első érettségiző a családban. Persze nem mindig voltam jó tanuló. Amíg be nem kerültem a hátrányos helyzetű diákokat támogató Arany János Kollégiumi programba, addig képtelen voltam a tanulmányaimra koncentrálni. A program nagyon sokat jelentett tehát számomra, hiszen innentől kezdve óriásit fordult a világ. Hetedik, illetve nyolcadik osztálytól megismerkedtem a színjátszással, a versmondással, és egy idő után egyre jobban teljesítettem az iskolában is.
- Általános iskolában a birkózás volt a hobbid. Hogyhogy ezt a sportot választottad? Azért ez nem kifejezetten lányos sportág.
- Egyáltalán nem lányos sportág, és ezt az bizonyítja a legjobban, hogy gyakran nem is volt ellenfelem a versenyeken, mert a súlycsoportomban nem indult másik lány. De valahogy nekem mindig két oldalam volt: egy kicsit fiúsabb, határozottabb, és egy líraiabb, lágyabb. Ez a kettősség mindig elkísért az életemben. A birkózás olyan korszakomban talált rám, amikor negatívan álltam a világhoz. A sport számomra mindig is a versenyzésről és a győzelemről szólt. Emellett a birkózás önvédelmi célt is szolgált, ugyanis általános iskolás korom alatt sajnos gyakran előfordult, hogy meg kellett védenem magamat másokkal szemben. A versmondás során ezzel szemben soha nem nyerni mentem. Verset hallgatni, verset mondani szerettem volna, és olyan új emberekkel megismerkedni, akik hozzám hasonlóan szeretik azt, amit csinálnak.
Hodosan Dóra
Hodosan Dóra
Fotó: Oliver Hargitay
- A sport helyett a versmondást és a színjátszást választottad. Minek volt köszönhető ez a nagy váltás?
- A mára pótapukámként tisztelt és szeretett matek és kémia szakos tanárom, Török Péter kezdett el velem foglakozni. Ő mindig is rajongott az irodalom és a színház világa iránt. Mikor belekóstoltam ennek a légkörnek az ízébe, úgy éreztem, képes vagyok magamévá tenni az íróknak, illetve a költőknek a gondolatait, ami csodálatos élmény volt, és hihetetlen erőt adott számomra. Szerintem a legfontosabb, hogy egy verset úgy adjunk elő, hogy az egyúttal a sajátunk is legyen. Ez minden alkalommal egyfajta kellemes, eufórikus állapotot okoz, amit nem lehet és nem is tudtam eddig másként elérni, csak versmondással. Ekkor jöttem rá igazán, mi is a különbség a sport és a versmondás között. Mert mindkettő jelentős pluszt ad, de lelkierőt inkább a versmondásból meríthetek. A színjátszással hetedikes koromban ismerkedtem meg. Három évig az Alföld Színpadon játszottam Debrecenben, Sóvágó Csaba tanítványaként. Itt ismét kaptam egy pótapukát. Később az Arany János Kollégiumi Programhoz kapcsolódó színjátszó köröknek lettem a tagja Hajdúböszörményben.
Te magad is írsz verseket?
- Előfordul, hogy írok verseket, de nem mondanám, hogy ezek a kortárs költészet remekei. Inkább a gyötrődéseimet fogalmazom meg benne, általában mikor nagyon negatív élethelyzetben vagyok, akkor ülök le írni.
- Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?
- Több nemzetközi és országos versenyen vettem részt. Talán az elért eredményeim közül az a nagyszalontai nemzetközi szavalóversenyen kapott Arany János-díjra vagyok a legbüszkébb, méghozzá azért, mert több mint egy évtized alatt soha sem kapta meg Magyarországon élő magyar ezt az elismerést. Emellett nagyon büszke vagyok a Latinovits Zoltán vers és prózamondó versenyen elért első helyezésre is, amely szintén nagy álmom volt. Az élet iróniája, hogy ez a verseny a mai napig fájó emlékeket idéz fel bennem, mert édesanyám akkor került be a korházba agyvérzéssel, aminek következtében lebénult a fél oldalára. Bár az állapota miatt nem akartam a versenyen részt venni, nem engedte, hogy lemondjak erről a díjról. Az egész versenyből azonban csak annyira emlékszem, hogy felmegyek a színpadra, és bemondom a címet. Később már csak a dermedt csendre emlékszem, amely a vers után fogadott. Mikor aztán levonultam a színpadról, akkor csattant fel a vastaps, és a zsűri az első helyet ítélte nekem.
- Úgy tűnik, hogy mindig száz százalékosan jelen vagy a versekben.
- Talán azért is tudom a verseket annyira átérezni, mert sajnos nagyon sok negatív dologban volt részem. Lényegében minden vers egy adott szituációhoz kötődik. A versmondó tanárommal nagyon sokat beszélgetünk egy-egy költeményről, ezért is volt olyan fontos, hogy jól ismerjük egymást. Ha nem tudom, hogyan is adjak elő egy verset, ő felidéz egy emléket az életemből, és akkor azonnal megjelenik bennem az az érzés, ami segít, a verseket átélni, és mások számára is átélhetővé tenni.
- Hogyan kerültél kapcsolatba az 50 tehetséges magyar fiatal programmal?
- Az iskolai faliújságon fedeztem fel a program plakátját, és mivel láttam, hogy van művészeti ág, úgy döntöttem, jelentkezem. Egy nagyon pozitív kisugárzású embert ismertem meg a mentorom, Horváth Magyary Nóra személyében, akit mára pótanyukámnak tekintek. Rengeteget segített nekem, mindig tudott jó tanácsokat adni. Ha magam alatt voltam vagy csalódtam, mindig számíthattam rá. Megtanultam tőle, hogy nem arra kell fordulnom, amerre a nap forog, hanem a nap fog majd arra fordulni, amerre én vagyok.
- Mik a jövőbeni terveid?
- Nemrég felvételt nyertem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bűnügyi nyomozó szakára, így most az első számú célom, hogy szóvivő lehessek egy napon. De természetesen versmondást sem fogom abbahagyni, mert ettől kapok lelkierőt, és ettől érzem biztonságban magam. Szeretnék egy verses-zenés produkciót létrehozni, melyben a költemények zenei aláfestést kapnak. Ehhez egy turnét is tervezek. Emellett nagy álmom, hogy egy nap én is létrehozhassak egy hátrányos helyzetűeknek szóló programot, és ezen keresztül olyan tehetségterületeket mutassak a gyerekeknek, amelyben, ha úgy gondolják, el tudnának helyezkedni a későbbiekben. Sajnos azt figyeltem meg, hogy az ilyen programok egyre kisebb figyelmet kapnak manapság, pedig nagy szükség van rájuk, mert rengeteg a tehetséges fiatal, csak nem tudnak elindulni az úton.
Szerző: Póta Szilvia
(Forrás: fidelio.hu)

2016. február 6., szombat

6 élelmiszer, ami segít a depresszió ellen




A depresszió rengeteg embert érint, viszont elég kevesen tudják, 
hogy bizonyos tápanyagok hiánya is okozhatja. 
Jöjjön hat élelmiszer, 
amit nagyon ajánlott fogyasztanotok, 
ha nem akartok depressziósak lenni.

1. Omega-3 zsírsavak

Az orvosok mindig hangsúlyozzák az omega-3 zsírsav fontosságát, és jó okkal teszik ezt, segít ugyanis fenntartani az agyi sejtek egészségét. Nélküle a transzzsírsavak bejutnak az idegrendszerbe, gyulladást okoznak, és megváltoztathatják a hangulatotokat. Az omega-3 zsírsavat megtalálhatjátok a zsírosabb halakban, a tojássárgájában, a lenmagolajban és a dióban.

2. B-vitaminok
A B-vitamin, különösen a B6 és B12 már sok jótékony hatásáról ismert. Segítenek csökkenteni a stroke kockázatát, gyorsabban nőnek tőlük a körmök, és hidratálják a bőrt. Mindemellett a hangulatunkban is nagy szerepet játszanak. A vitaminok hiánya befolyásolhatja a mentális egészségünket, a depressziós nők viszonylag nagy százaléka például hiányt szenved B12-vitaminban. Ennek érdekében fogyasszatok banánt, vörös húsokat, gabonaféléket és a tenger gyümölcseit.

3. Folát

Azok, akik kevés folátban gazdag élelmiszert fogyasztanak, sokkal kevésbé reagálnak az antidepresszánsokra. Egy átlagos felnőttnek például 400 mg-ot kéne fogyasztani belőle naponta. A folátot megtalálhatjátok a főtt babban, a lencsében, a spenótban, az avokádóban, a brokkoliban és a trópusi gyümölcsökben.

4. Cink

A cink az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely szinte minden testrészünk egészségét segít megőrizni. Nemcsak támogatja az immunrendszert és az anyagcserét, de segít megőrizni a mentális egészséget is. Kiváló cinkforrás például a spenót, a tökmag, az étcsoki és a pirított búzacsíra is.

5. Szelén

Az orvosok szerint a szelén a pajzsmirigy egészséges működéshez szükséges, de a mentális jólétben is nagy szerepet játszik. A szelén átalakítja az inaktív pajzsmirigyhormonokat aktívvá a májban, ahol antioxidánsok és méregtelenítő vegyületek jönnek létre. Remek forrása a napraforgómag, a teljes kiőrlésű kenyér, a tonhal, a sertéshús és az osztriga.

6. Magnézium

Tudtátok, hogy a nagy mennyiségű alkohol, cukor, szóda, antibiotikum és nátrium mind csökkentik a magnézium szintjét a szervezetben? A szakértők pedig úgy találják, hogy a magnézium a stressz ellenszere, és egy olyan ásványi anyag, ami segít a szervezetnek a pihenésben. A magnézium olyan élelmiszerekben van jelen, mint a lencse, a szójabab, a teljes kiőrlésű kenyér, a szárított gyümölcsök és az alacsony zsírtartalmú tejtermékek.

(Forrás: vous.hu)